0 0
Време за четене1 Минути, 28 Секунди

С 12,6 на сто по-ниско е възнаграждението на жените у нас от това на мъжете. Данните са на Националния статистически институт (НСИ). Данните се отнасят за средното почасово възнаграждение по пол за 2022-а година

Статистиката отчита увеличение в неравенството, защото през 2021-а година разликата в заплащането е била 11,8 на сто в полза на мъжете.

Най-голяма е разликата в възнагражденията между мъжете и жените във „Финансови и застрахователни дейности“ – там дамите са ощетени с повече от 30 процента.

Следва икономическата дейност „Хуманно здравеопазване и социална работа“, където жените са с 24 процента по-нископлатени и „Култура, спорт и развлечения“ с 20.8%.

Три са сферите, в които дамите взимат повече пори от представителите на мъжкия пол. Това са „Административни и спомагателни дейности“, където мъжете са ощетени с 20 процента, „Строителство“ – 16 на сто и „Операции с недвижими имоти“ – 10 процента.

Преди няколко месеца Европейският парламент прие строги правила, които би трябвало да принудят бизнесите на Стария континент да бъдат прозрачни по отношение на заплатите, за да се гарантира равностойно заплащане на жените и мъжете, и ще въведат потенциални глоби за дискриминация в заплащането.

„Еднаквата работа заслужава еднакво заплащане. За равно заплащане е необходима прозрачност. Жените трябва да знаят дали техните работодатели се отнасят справедливо към тях. А когато това не е така, те трябва да имат възможност да се борят и да получат това, което заслужават“, заяви тогава ръководителят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Дамите в целия блок продължават да печелят с 13% по-малко от своите колеги мъже за една и съща работа, сочат данни, оповестени на 15 ноември – Деня на равното заплащане.

Според експерти жените в ЕС на практика работят два месеца в годината безплатно ако доходите им бъдат сравнени с тези на мъжете.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon