
Зрителите на риалити формата „Живот на кантар“ добре познават героинята на това интервю. Виолета Христова е сред участничките, които доказват, че истинската промяна започва отвътре – с дисциплина, характер и ясна цел. Тя се откроява като една от най-мотивираните и последователни личности в предаването, а нейната впечатляваща трансформация не спира с финала на шоуто. Напротив – тя продължава и днес. Вместо поредната краткотрайна диета, Виолета превръща здравословния начин на живот в своя житейска философия и поведение, с които вдъхновява десетки други хора. Реших да я представя на читателите на BWoman, когато алгоритъмът на Фейсбук ми показа нейния профил и установих колко е запалена да популяризира правилното хранене и спорта. А от разговора ни ще усетите и през колко емоционални състояния е преминала в голямата си трансформация.
Още от BWoman във Фейсбук:
Последвайте ни тукВИОЛЕТА, ХРАНИТЕЛНИТЕ НАВИЦИ СЕ ВЪЗПИТАВАТ В ДЕТСТВОТО. КАКВО БЕШЕ ВАШЕТО?
Родена съм в малко село. Израснах в семейство, в което винаги се е работело усърдно от сутрин до вечер. Горда съм, че от дете знам какво е да ставаш рано. Помагах на баба с животните в двора, да прави домашно кисело мляко, домашно сирене, помагах и на родителите си при отглеждането на реколтата от ранна пролет до късна есен.
РИСУВАТЕ КРАСИВА СЕМЕЙНА ИДИЛИЯ. КАК СЕ РАЗВИ ПЪТЯТ ВИ СЛЕД ТОВА?
Да, звучи красиво, но бях пълна и постоянно чувах подигравки в училище. По тази причина не бях амбициозна, не знаех какво искам от живота, имах ниско самочувствие. Харесваше ми да смятам, да мисля и логически да проследявам определени неща – така се появи и интересът ми към счетоводството. Завърших магистратура със специалност „Счетоводство и одит“, като паралелно с това учех и педагогика. Първата ми работа беше като учител. За жалост, след една година работа с деца от 9-ти до 12-ти клас, бях разочарована. Разочарована, че те говорят като възрастни, обиждат като възрастни и нямат уважение към себе си и хората пред тях. Реших, че това се възпитава докато са малки и, водена от желанието си да променя към по- добро света, записах „Начална и предучилищна педагогика“. Заедно с това работех в сферата на финансите и като лектор по счетоводство в обучителни курсове. Към днешна дата съм индивидуален банкер, работя във финансовата сфера. И въпреки факта, че съм затворена в офис от 8.00 до 17.00 часа и водя „градски“ начин на живот, си мечтая един ден да отида на село и да приготвям домашно сирене и кисело мляко на моите внуци.

ОТ ДНЕШНА ГЛЕДНА ТОЧКА КАК СИ ОБЯСНЯВАТЕ НАТРУПВАНЕТО НА ИЗЛИШНИТЕ КИЛОГРАМИ И КЪДЕ БЕШЕ ТОЧКАТА НА ПРЕЧУПВАНЕ, ЧЕ ТАКА ПОВЕЧЕ НЕ МОЖЕТЕ?
Както споменахте, всичко тръгва от домашния уют и начина на хранене, с които съм израснала. Спомените, свързани с домашно приготвената храна- мекичките, бухтичките на мама за закуска, топлата пита с масълце, която месеше за вечеря, домашната торта за десерт… Хранителните навици в детството и модела на поведение, който имах, приложих на съпруга ми и на децата. Исках и аз да им угодя с бухтичките на мама, топлата питка, тутманик за закуска, баничка за вечеря, яхнийка с повечко мазнина, за да е по вкусна. Така, един ден, стъпвайки на кантара, видях изписани 150 кг.
А как си ги обяснявам: с недостатъчно познание за храната, ниска култура на хранене и никаква физическа активност. Прибирайки се от работа, аз лягах. Защото бях уморена! От какво – се питам днес. От умственото натоварване – да. Но не и физически. Стигнах до положение, в което десет стълби ми се виждаха като връх Мусала. Млада жена и майка на две деца да не може да тича с тях, да скача и да е пълноценна за семейството си, криеща се от съпруга си в тъмното, срамуваща се без дрехи – това беше този повратен момент. Моментът, в който си казах: „Стига, вземи живота си в ръце и го живей пълноценно!“
КАК СТИГНАХТЕ ДО РИАЛИТИ ФОРМАТА?
Седях, гледах телевизия и излъчиха рекламата за предаването. Съвсем необмислено и невярваща, че ще ми се обадят, записах едно видео, попълних анкетната форма и я изпратих. Беше голяма изненада, когато ми звъннаха за първия кастинг, а още по- голяма, като се обадиха за втори. Да не ви казвам пък – като ми съобщиха, че съм избрана. Тогава въобще не осъзнавах какво ми предстои.
КОЕ ЗАПОЧНА ПЪРВО – СВАЛЯНЕТО НА КИЛОГРАМИ ИЛИ НАМАЛЯВАНЕТО НА ОБИКОЛКИТЕ?
В предаването аз нямах представа как се променям. Тегленето ни беше един път в седмицата, а сантиметър нямахме. Но усещах по дрехите, че тялото се променя. Виждах в огледалото как се завръщат трапчинките на момичето в мен. Във формата свалих 47 кг, а след това вкъщи – още 19 кг. Та така – общото число към днешна дата е 66 свалени килограма. В момента съм 81-82 кг. Вижте само как спокойно споделям за моето тегло – нещо, което никой не знаеше преди и криех. А днес смело и гордо го заявявам.
СЪВСЕМ ЗАСЛУЖЕНО Е ДА СЕ ГОРДЕЕТЕ С РЕЗУЛТАТА. А КАКВИ НЕГАТИВИ – ЕМОЦИОНАЛНИ И ФИЗИЧЕСКИ, ВИ НОСЕХА ИЗЛИШНИТЕ КИЛОГРАМИ?
Няма какво да се лъжем- като застанат пред вас един дебел и един слаб човек, кой ще ви хареса, кого ще изберете за колега, за приятел, за половинка? Какво е първото ви впечатление от тези хора? Слабият ще спечели, нали? И, ако кажете: „Глупости, това няма общо, важен е характерът“, аз ще ви отговоря: изпитвала съм го върху себе си 20 години, така че не са глупости, а предразсъдъци. И много жалко, че сме устроени да съдим по опаковката, а не по това какъв човек си и какво носиш в сърцето си. Сега гледам на това със съжаление, но не към себе си, а към хората, които са го правили спрямо мен. Както споменах, от дете бях пълна, другите деца ми се подиграваха. Споделях с моята баба, която ме учеше да им отговарят така на обидите: „Аз един ден ще отслабна, защото това е нещо, което може да се промени. Но ти по- добър човек няма да станеш.“
Ето по това трябва да съдим днес- не по опаковката, дрехите и килограмите, а по добротата и красивото сърце. Това са качества, които всеки притежава, но го е страх да покаже, за да не го наранят или прецакат.
ПРАВА СТЕ, НО НАДНОРМЕНОТО ТЕГЛО ВОДИ ДО ЛОШО ЗДРАВЕ, ЗАТОВА Е ВАЖНО ДА СЕ ВНИМАВА. ВИЕ ПРАВИХТЕ ЛИ ОПИТИ ПРЕДИ ПРЕДАВАНЕТО ДА ВЛЕЗЕТЕ ВЪВ ФОРМА И С КАКЪВ УСПЕХ?
Да, много пъти – от понеделник, от 1-во число, от началото на Новата година. Гледах и четях в интернет, започвах безумни диети, с които свалях някой друг килограм и после си ги връщах. Днес си давам отговор на въпроса защо не се получаваше. Ключът е в думата диета. Използвайки тази дума, умът автоматично започва да се бори, да се бунтува, защото излизаш извън зоната си на комфорт и той не е съгласен. Защото правиш безумни неща – като ден на вода, две хранения на ден, два дни на кисело мляко, пържола с мас ( всички тези неща присъстват в различни режими). А истината е, че нямаш нужда от поредната диета. Нужно ти е нещо, което ще работи за теб цял живот, ще живееш с него всеки ден, вкъщи, на работа, в парка, на почивка, на път и ще ти трябва не кантар и калкулатор да изчисляваш калориите на марулята, а само и единствено ръката ти. А защо тя? Защото това е моето правило за балансирана чиния и балансиран начин на живот. Три основни хранения, всяко от които включва – една длан протеин, една шепа въглехидрат, ½ от чинията фибри и плод в 16 ч.

КОЙ БЕШЕ МОМЕНТЪТ В ПРЕДАВАНЕТО, В КОЙТО ОСЪЗНАХТЕ, ЧЕ НАИСТИНА ЩЕ УСПЕЕТЕ ТОЗИ ПЪТ?
Във формата никога не се борих да съм първа, а само да остана още една седмица. Знаете, че всяка седмица един от нас си тръгваше. Борех се със себе си, с ума си и силите си. Опитвах се да дам повече от вчера, за да мога повече утре. Мечтата ми беше да вляза в който и да е магазин и да имат моя размер. И точно в такъв момент в шоуто осъзнах че съм успяла- на шопинга в мола. Влизаш в бутика, но не със страх дали ще имат твоя размер, а с радост. Радост от това, че няма да правиш повече компромиси със себе си.
КАКВО ВИ СЕ ИСКАШЕ ДА НАПРАВИТЕ НАЙ-НАПРЕД, СЛЕД КАТО СВАЛИХТЕ ВСИЧКИ ИЗЛИШНИ КИЛОГРАМИ?
Оказах се без нито една дреха в гардероба, която да ми е по мярка. Но това така ме радваше! Първото нещо беше да извадя една красива дантелена черна рокля отпреди 12 години. Тя беше прилежно прибрана с надеждата, че един ден пак ще ми стане. Това и направих – побързах да я облека. И представете си реакцията ми, когато закопчах ципа на гърба, погледнах се в огледалото и тя ми стоеше като чувал, беше ми голяма! Роклята, която ме чакаше 12 години в гардероба, ми беше огромна!
В КОЯ ФОРМА СЕ УСЕЩАХТЕ ПОВЕЧЕ ЖЕНА, ПО-ЖЕНСТВЕНА?
Ще ви отговоря така: днес не се крия от съпруга си, не гася лампите, не нося два вида стягащо бельо и вече черното не е цвят в моя гардероб.
ДА ЗАДЪРЖИШ РЕЗУЛТАТА Е ПО-ГОЛЯМОТО ИЗПИТАНИЕ. КАК СЕ СПРАВИХТЕ С НЕГО?
За мен то започна с прибирането ми вкъщи, защото аз бях различна, странна, чувствах се като извънземно около останалите, все едно не бях на мястото си, а се върнах в моя стар живот. Имах избор да бъда същата като семейството си, онази Вили, която съм била 35 години или да се боря със себе си, с тях, с живота, с изкушенията. Взех една торба за боклук и изхвърлих старата Вили, заедно с всички вредни храни вкъщи – опразних шкафа с вафли, кроасани, брашното, спагетите, майонезата от хладилника. Всяка храна, която можеше да ме върне в началото, изчезна. Започнах да готвя заедно с децата, включвах ги във всичко, което правех. Приготвяхме цветни порции, говорехме за храната, какво дава на тялото и защо е важно да се грижим за него. И към днешна дата новата Вили има ново семейство – със съпруг, който свали 25 кг, с дете, което в училище носи здравословна закуска в кутия и тренира пет пъти в седмицата. И и с още едно 4- годишно, което знае какво е протеин, въглехидрат, фибри и сутрин прави бебешка гимнастика.

КАК СЕ ПРОМЕНИ ОРГАНИЗМЪТ ВИ?
Аз никога не съм имала здравословни проблеми, здрава съм. По- голямата част от килограмите дойдоха от двете тежки бременности – на легло, на системи и с по 20 хапчета на ден. 60 килограма отгоре беше цената която платих да стана майка на две прекрасни момчета. Но това е цена, която бих платила пак. Иначе промяната като здравословно състояние е голяма – вече изкачвам сто стъпала без да се задъхам, не едва десет, както преди.
ЗАЩО РЕШИХТЕ ДА СПОДЕЛЯТЕ СЪВЕТИ С ДРУГИ ЖЕНИ?
Винаги съм смятала, че трябва да направя нещо смислено за някого, да променя нечий живот, да мотивирам друг човек. След промяната разбрах, че с личния си пример мога да помогна на много деца, които се притесняват от подигравките на съучениците си или на жени, които се крият от съпруга си в тъмна спалня.
ВЪВ ВАШИЯ РЕЖИМ С МЕРКИТЕ НА ДЛАНТА ВИНАГИ ПРИСЪСТВА ЖИВОТИНСКИ ПРОТЕИН. КАКВО БИХТЕ ПОСЪВЕТВАЛИ ЖЕНИ, КОИТО, ПО ЗДРАВОСЛОВНИ ИЛИ ЕТИЧНИ ПРИЧИНИ, НЕ КОНСУМИРАТ ТАКИВА ПРОДУКТИ?
Имам някоя друга постна рецепта, но наистина са малко, най- вече, защото аз снимам и публикувам това, което ям. При вегетарианци и вегани важното е да си осигуряват достатъчно протеин, без това да увеличава приема на въглехидратите. Могат да си го набавят от бобовите храни и соевите продукти. Моят основен съвет е: не подценявайте силата на фибрите, хапвайте винаги голяма салата и нека тя винаги да е първа. Когато ядем първо фибрите, те образуват тапа, която ни държи сити по- дълго и намалява чувството за глад.
КАКВО БИХТЕ КАЗАЛИ НА ЖЕНИ, КОИТО МЕЧТАЯТ ЗА ПОДОБНА ПРОМЯНА?
Да се погрижат за тялото си, то е с нас цял живот. Започнете да изграждате навици – всеки ден нещо ново за здравословния начин на живот. Започнете да учите за храната – какво е протеин, въглехидрати и фибри и в какво се съдържат. Така няма да ви трябват поредната книга с рецепти и обещания за магично отслабване. Не слагайте бариери пред себе си, не си казвайте „не мога“, не се наказвайте за един грешен избор, за една изядена бисквита или парче шоколад. Просто ги балансирайте. Как да го правите – ще разберете в моята група Виолета Христова „По-добрата версия – здравословно вдъхновение с мен Вили“.
ЗАЩО ПЪЛНИТЕ ХОРА НЯКАК СВИКВАТ С КИЛОГРАМИТЕ И ВСЕ СИ КАЗВАТ, ЧЕ ТРЯБВА ДА НАПРАВЯТ НЕЩО, НО ТАКА И НЕ ЗАПОЧВАТ?
Това, според мен, не се отнася само за пълните хора, а за всеки, който има проблем с нещо или с някого. Човек иска да промени ситуацията, но го държи страхът – от провала, от това какво ще кажат хората, от липсата на някой, който да ти каже: „Ти можеш, аз съм с теб!“ И точно тук аз ви казвам: нека днес е денят, в който умът ти спира да те спира!
ХУБАВ КАЛАМБУР НАПРАВИХТЕ! СЕГА, С НОВОТО АЗ, КАКВО Е ЗА ВАС РАДОСТТА ОТ ЖИВОТА?
За старата Вили радостта беше да угоди на семейството си, поставяйки тях на първо място и по един шоколад всяка вечер. Днес радостта е да ги взема с мен на тренировка, на разходка, да държат ябълка вместо поничка, да виждам как готвят с мен и хрупат морковче и краставичка, вместо чипс. През изминалата година заедно изкачихме връх Мусала, видяхме красотата на Седемте рилски езера и направихме няколко прехода от по 20 км до различни хижи в България. Ето това е радостта- свободата да не съм затворник в тялото си!
СЛЕД ТАЗИ ПОСТИГНАТА ГОЛЯМА ЦЕЛ, КАКВИ СА МЕЧТИТЕ ВИ ЗАНАПРЕД?
Имам нови мечти- няма да крия. Престраших се да ги превърна в ясна цел и да работя по тях. А през тази година се надявам да станат и реалност – в корица, рецепта, снимка и книга. Ще завърша само с едно изречение, което говори много: искам, чинията, която ме спаси, да спаси всяка една жена, намираща се в моето старо състояние!
ЧУДЕСНА ИДЕЯ! ЖЕЛАЯ УСПЕХ НА ПРОЕКТА ВИ!
