0 0
Време за четене9 Минути, 19 Секунди

Посланичката на Унгария Н.Пр. Текла Харангозо познава страната ни още от детските си години.
Баща й е бил представител у нас на унгарската авиокомпания „Малев“ (съществувала до 2012г.).
Това е и причината семейството й да живее шест години в София. След това той е изпратен в Москва. Така Текла получава образование в двете страни. Завършва и Московския държавен институт за международни отношения. Заради езиците, които владее, започва работа в Министерството на икономиката и транспорта в Будапеща като референт в международния
отдел, откъдето през 2006 г. е изпратена пак в Москва като сътрудник в посолството. През 2012г. се завръща в родината си . През 2016 г. е началник на управление в Министерството на външните работи и външноикономическите отношения. Тогава идва и поканата да стане посланик в България. Приема с радост назначението, именно заради хубавите си детски спомени от нашата страна. Вече шест години оглавява мисията на Унгария у нас. Следващото лято мандатът й свършва и признава, че ще й бъде мъчно да си замине.

Омъжена е, има 17-годишен син. Съпругът й е консул на Унгария в България.
Представяме ви я в рубриката ни „Дипломация в женски род“.

ВАШЕ ПРЕВЪЗХОДИТЕЛСТВО, КАКВО СИ СПОМНЯХТЕ ОТ ДЕТСТВОТО ВИ В БЪЛГАРИЯ КАТО ПРИСТИГНАХТЕ ВЕЧЕ КАТО ПОСЛАНИК?

В началото на моя мандат знаех много за страната. С голяма радост се завърнах тук. В ученическите си години посещавах българско училище. Затова вашата история не беше непозната за мен, както
и българската литература.

ГОВОРИТЕ ЧУДЕСЕН БЪЛГАРСКИ. КАК ГО НАУЧИХТЕ? КАЗВАТ, ЧЕ УНГАРСКИЯТ Е МНОГО ТРУДЕН, НО И НАШИЯТ НЕ Е ЛЕСЕН ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ.
Научих български език по възможно най-лекия начин – като дете, в автентична езикова среда. В университета също записах български език, за да освежа знанията си и да разширя езиковия си диапазон. Наистина, и унгарският, и българският език, са трудни и редки езици. Аз бих препоръчала на всички да изучават редки езици. Човек дори не може да си представи какви възможности му се предоставят, благодарение на това.

Н.Пр.Текла Харангозо и Цветелина Узунова

КАКВО ВИ НАПРАВИ ПЪРВО ВПЕЧАТЛЕНИЕ КАТО ПРИСТИГНАХТЕ ОТНОВО СЛЕД ТОЛКОВА ГОДИНИ?

Когато пристигнах през 2016г., първото ми впечатление бе колко много се е променила и развила България в сравнение с това, което си спомнях. Центърът на столицата беше преобразен, бяха отворили много кафенета и ресторанти, София се беше превърнала в голям европейски град. Красотата на природата и досега ме пленява. Българите имате голям късмет – нямам познат, който да не е възхитен от планините и морето. Нашите семейства и приятели с удоволствие идват тук.

ИМАТЕ ЛИ ЛЮБИМИ МЕСТА? НЕЩО ОТ СРЕДАТА ТУК НАПОМНЯ ЛИ ВИ ЗА УНГАРИЯ?
Освен споменатите природни забележителности, много обичам Пловдив, най-вече стария град, съща така Велико Търново, както Несебър и Созопол, морето. Несебър понякога ми напомня на Сентендре, който е разположен на брега на Дунав и има подобни калдъръмени улички със сергии и туристи. Моето хоби е свързано с възможностите, които предоставя тукашната прекрасна природа. Със семейството ми много обичаме да си правим походи в гората, през зимата ходим на ски, а през лятото отскачаме до морето. Като посланик получавам покани за редица музикални прояви. Така мога да удовлетворявам и тази си страст.

Текла Харангозо със съпруга си и сина си.

КАКВО Е ОБЩОТО И РАЗЛИЧНОТО КАТО СРАВНЯВАТЕ БЪЛГАРИ И УНГАРЦИ?

Вие сте много по-позитивни и отворени хора. Ние сме по -самотни, по- затворени в кръга на семейството и някои приятели. Но пък общото ни е, че винаги сме готови да помагаме на някого. В Унгария се знае, че сме братя, приятели. И виждам, че и тук отношението към унгарците е същото. Въпреки, че не сме съседни държави. Понякога се случва и това- да сме близки, дори да има друга държава на картата помежду ни.

КАК ПРАЗНУВАТЕ КОЛЕДА?

На 24 декември украсяваме елхата и вечерта се събираме цялото семейство. Нямаме някаква специална традиция колко и какви ястия да има на трапезата, както е при вас. Обикновено готвим риба, пилешко, патешко месо. Но имаме един задължителен унгарски десерт – бейгли, с орехи и маково семе. През последните години и ние започнахме да украсяваме за Коледа още от началото на декември, както е и у вас, и в други държави. На 25 декември се събираме с роднини и приятели.

А ДЕЦАТА КОГА ОЧАКВАТ ДЯДО КОЛЕДА?

При нас е по-различно. Той идва на Никулден, на 6 декември. Децата трябва да си почистят ботушките и да ги оставят до прозореца. На сутринта, ако са слушали, там има лакомства. Ако не са – има малко дървено сувенирче, като метла, което да им покаже, че трябва да поправят нещо в поведението си. На Бъдни вечер идва Ангелът – той носи подаръците. Съпругът на сестра ми е българин и, когато празнуваме заедно, имаме и питка с късмети, и ваши традиционни ястия. Тази година ще доведем и майка ми от Унгария.

ИМАТЕ ЛИ НЕЗАБРАВИМ СПОМЕН ОТ КОЛЕДА?

Най-вече от детството – нали всяко дете с огромно вълнение чака подаръците?! В първите две години от мандата ми в София сестра ми също живееше тук. Така имах голямо семейство и в България, затова пазя чудесни спомени от общите ни празници. Даже синът ми казваше, че това са му най-хубавите Коледи.

ИМА ЛИ МНОГО ЖЕНИ -ДИПЛОМАТИ В УНГАРИЯ? КАК СЕ СПРАВЯТ?
За щастие, сме все повече и, тъй като ръководството е доволно от нашата работа, се очаква нашият брой да нараства. Дипломатическата кариера в по-старите времена е била предимно мъжка професия, но това се променя. В Унгария жените получават все по- големи възможности, за да могат да се докажат. Най-яркият пример за това е, че през тази година бе избрана първата жена президент на Унгария, Каталин Новак. През февруари 2023г. тя ще дойде на официално посещение в София.

ЖЕНИТЕ ПО ПРИРОДА СМЕ ПО-ДИПЛОМАТИЧНИ. ТОВА ПОМАГА ЛИ В ПРОФЕСИЯТА ВИ И КАК?
Аз бих казала по-скоро, че ние повече се вслушваме в усещанията си, което в много случаи помага. Дипломатичността обаче е характерна и за много мои колеги – мъже. Тук съществено значение има диалогът и стремежът да проявим разбиране един към друг. В България има много жени-посланици, с които често се събираме. Тази наша сплотеност понякога е повод мъжете – дипломати да ни завиждат по мъничко. Понястоящем се оказах в щастливата ситуация като жена-посланик да бъда и доайен на дипломатическия корпус в България.

КОИ СА ОСОБЕНОСТИТЕ НА ДИПЛОМАЦИЯТА В ДНЕШНО ВРЕМЕ?
Сферата на дипломацията е много по-широка, отколкото преди. В нея се включи и развитието на икономическите отношения, което не беше характерно в миналото като това, към което непременно се стремим, е да бъдем достъпни, да не говорят за нас като за отделна каста. Ако мога да обобщя, според мен стремежът за сътрудничество във всяка една област от живота е това, което ни характеризира.

КАК ОЦЕНЯВАТЕ БЪЛГАРО-УНГАРСКИТЕ ОТНОШЕНИЯ КЪМ МОМЕНТА?
За щастие, нашите двустранни отношения са отлични както в политически, така и в икономически план. Икономическото ни сътрудничество бележи постоянен растеж. Данните за 2021г. показват, че по отношение на вноса и износа сме достигнали невиждани досега стойности в обмена (между 2003 и 2021 г.). Двустранният стокооборот през първите осем месеца на 2022 г. е нараснал с 13,4%, достигайки 1,5 милиарда евро. Имаме намеренията обаче да осигурим възможност на все повече унгарски предприемачи да се запознаят с България, за да могат да установят по-тесни контакти с български партньори. Освен това много унгарски фирми участват в конкурси за обществени поръчки – надяваме се, че унгарското предлагане ще срещне българското търсене. Връзките и в областта на туризма през последните години се развиват стремително нагоре. Целта ни е все повече хора да преоткрият Унгария, забележителностите на страната, нейната природа и термалните ни води. От десетилетия насам България е предпочитана туристическа дестинация от унгарците, виждайки красотата на големите исторически градове, нейните природни дадености. Наистина е жалко, че у нас страната ви е позната само като място за морски туризъм.

Това, за което непременно бих искала да кажа няколко думи, е културното ни сътрудничество. Когато нашите връзки в областта на кулутрата и образованието се развиват, това създава възможност за по – доброто взаимно опознаване на нашите страни, което ще даде отражение на бъдещата комуникация между подрастващите поколения, а наред с това ще повлияе на задълбочаването на нашите бъдещи икономически и политически връзки. Водейки се от това, целта ми винаги е била да се даде възможност все повече унгарски прояви да бъдат достъпни и гледани от българската публика, както и популяризирането и разпространението на унгарския език. Дълбочината на нашите взаимоотношения се илюстрира и от факта, че България има само един празник на приятелството с друга страна и това е Денят на българо-унгарското приятелство, който отбелязваме на 19-ти октомври.

Н.Пр. Текла Харангозо в кабинета си в посолството на Унгария.

ЕДИН ОТ ГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ, С КОЙТО СЕ СБЛЪСКВАТ СЪВРЕМЕННИТЕ ОБЩЕСТВА, Е НАСИЛИЕТО НАД ЖЕНИ. КАКВА Е СТАТИСТИКАТА В УНГАРИЯ И КАКВО Е ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО. УСПЯВАТЕ ЛИ ДА СЕ СПРАВИТЕ?

За съжаление, този въпрос е актуален в почти всички краища на света. Не разполагам с точни статистически данни, а и е трудно да се води такава статистика, тъй като в много случаи засегнатите не подават сигнали за упражненото насилие или не смеят да споделят. В Унгария има много организации, подпомагащи жените – жертви на насилие като за тази цел има създадени много защитени домове за майки и жени. В общи линии този въпрос е урегулиран, но както вече споменах, много жени не подават сигнал, поради което е трудно да се помогне. Затварянето заради Ковид 19 и намаляването на приходите в семействата в много от случаите също допринесе за влошаване на положението.

НАШИТЕ ПОСТ-СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ ОБЩЕСТВА СЕ СБЛЪСКАХА ПРЕЗ ГОДИНИТЕ И С ПРОБЛЕМА С ИЗТИЧАНЕТО НА КАДРИ. КАК СТОИ В МОМЕНТА ТОЗИ ВЪПРОС В УНГАРИЯ?

Да, и при нас имаше напускане на специалисти. Но сега нещата стоят по-различно. От няколко години унгарските емигранти се връщат. Има целенасочена държавна политика за подкрепа на такива, които се връщат и те стават все повече. Повишиха се заплатите на различни специалисти като лекарите, например. Има още много да се направи, но се работи в тази посока.

Вижте, ние сме големи патриоти. И, ако си заминал, но има вариант да се върнеш, ще го направиш, дори и да се налага да живееш по-скромно. Да си близо до семейството си все пак е важен въпрос за всеки. Няма лошо младите хора да пътуват, да учат, да специализират, но държавата се грижи да ги посрещне обратно.

ВИЕ СТЕ ДИПЛОМАТ, НО В СЪЩОТО ВРЕМЕ И ЛИДЕР НА ЕКИП. КАКВА Е ФОРМУЛАТА ЗА УСПЕШЕН ЕКИП?
Аз винаги съм била привърженик на това да се осигури спокойна и материално обезпечена среда за работа на моите сътрудниците. Обичам да раздавам похвали, тъй като признанието е една от най-добрите мотивации. Разбира се, някои дребни конфликти са неизбежни поради това, че всички сме различни. Но всичко се преодолява, когато има желание и разбирателство.

КАКВА СЛЕДА ИСКАТЕ ДА ОСТАВИТЕ КАТО ПОСЛАНИК У НАС? С КАКВО БИХТЕ ИСКАЛИ ДА ВИ ЗАПОМНИМ?

Надявам се да ме запомните с това, че по време на моя мандат всичко беше наред.

КАКВО Е ВАШЕТО ПОСЛАНИЕ КЪМ БЪЛГАРКИТЕ?
Важно е жените да се осмеляват да поемат задачи, изпълнени с предизвикателства, да отстояват своите мечти като по този начин да дават пример на следващите поколения.

БЛАГОДАРЯ ВИ!

Интервю на Цветелина Узунова

Сн. BWoman и личен архив

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon