Посланичката на Унгария Н.Пр. Текла Харангозо познава страната ни още от детските си години.
Баща й е бил представител у нас на унгарската авиокомпания „Малев“ (съществувала до 2012г.).
Това е и причината семейството й да живее шест години в София. След това той е изпратен в Москва. Така Текла получава образование в двете страни. Завършва и Московския държавен институт за международни отношения. Заради езиците, които владее, започва работа в Министерството на икономиката и транспорта в Будапеща като референт в международния
отдел, откъдето през 2006 г. е изпратена пак в Москва като сътрудник в посолството. През 2012г. се завръща в родината си . През 2016 г. е началник на управление в Министерството на външните работи и външноикономическите отношения. Тогава идва и поканата да стане посланик в България. Приема с радост назначението, именно заради хубавите си детски спомени от нашата страна. Вече шест години оглавява мисията на Унгария у нас. Следващото лято мандатът й свършва и признава, че ще й бъде мъчно да си замине.
Омъжена е, има 17-годишен син. Съпругът й е консул на Унгария в България.
Представяме ви я в рубриката ни „Дипломация в женски род“.
ВАШЕ ПРЕВЪЗХОДИТЕЛСТВО, КАКВО СИ СПОМНЯХТЕ ОТ ДЕТСТВОТО ВИ В БЪЛГАРИЯ КАТО ПРИСТИГНАХТЕ ВЕЧЕ КАТО ПОСЛАНИК?
В началото на моя мандат знаех много за страната. С голяма радост се завърнах тук. В ученическите си години посещавах българско училище. Затова вашата история не беше непозната за мен, както
и българската литература.
ГОВОРИТЕ ЧУДЕСЕН БЪЛГАРСКИ. КАК ГО НАУЧИХТЕ? КАЗВАТ, ЧЕ УНГАРСКИЯТ Е МНОГО ТРУДЕН, НО И НАШИЯТ НЕ Е ЛЕСЕН ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ.
Научих български език по възможно най-лекия начин – като дете, в автентична езикова среда. В университета също записах български език, за да освежа знанията си и да разширя езиковия си диапазон. Наистина, и унгарският, и българският език, са трудни и редки езици. Аз бих препоръчала на всички да изучават редки езици. Човек дори не може да си представи какви възможности му се предоставят, благодарение на това.
КАКВО ВИ НАПРАВИ ПЪРВО ВПЕЧАТЛЕНИЕ КАТО ПРИСТИГНАХТЕ ОТНОВО СЛЕД ТОЛКОВА ГОДИНИ?
Когато пристигнах през 2016г., първото ми впечатление бе колко много се е променила и развила България в сравнение с това, което си спомнях. Центърът на столицата беше преобразен, бяха отворили много кафенета и ресторанти, София се беше превърнала в голям европейски град. Красотата на природата и досега ме пленява. Българите имате голям късмет – нямам познат, който да не е възхитен от планините и морето. Нашите семейства и приятели с удоволствие идват тук.
ИМАТЕ ЛИ ЛЮБИМИ МЕСТА? НЕЩО ОТ СРЕДАТА ТУК НАПОМНЯ ЛИ ВИ ЗА УНГАРИЯ?
Освен споменатите природни забележителности, много обичам Пловдив, най-вече стария град, съща така Велико Търново, както Несебър и Созопол, морето. Несебър понякога ми напомня на Сентендре, който е разположен на брега на Дунав и има подобни калдъръмени улички със сергии и туристи. Моето хоби е свързано с възможностите, които предоставя тукашната прекрасна природа. Със семейството ми много обичаме да си правим походи в гората, през зимата ходим на ски, а през лятото отскачаме до морето. Като посланик получавам покани за редица музикални прояви. Така мога да удовлетворявам и тази си страст.
КАКВО Е ОБЩОТО И РАЗЛИЧНОТО КАТО СРАВНЯВАТЕ БЪЛГАРИ И УНГАРЦИ?
Вие сте много по-позитивни и отворени хора. Ние сме по -самотни, по- затворени в кръга на семейството и някои приятели. Но пък общото ни е, че винаги сме готови да помагаме на някого. В Унгария се знае, че сме братя, приятели. И виждам, че и тук отношението към унгарците е същото. Въпреки, че не сме съседни държави. Понякога се случва и това- да сме близки, дори да има друга държава на картата помежду ни.
КАК ПРАЗНУВАТЕ КОЛЕДА?
На 24 декември украсяваме елхата и вечерта се събираме цялото семейство. Нямаме някаква специална традиция колко и какви ястия да има на трапезата, както е при вас. Обикновено готвим риба, пилешко, патешко месо. Но имаме един задължителен унгарски десерт – бейгли, с орехи и маково семе. През последните години и ние започнахме да украсяваме за Коледа още от началото на декември, както е и у вас, и в други държави. На 25 декември се събираме с роднини и приятели.
А ДЕЦАТА КОГА ОЧАКВАТ ДЯДО КОЛЕДА?
При нас е по-различно. Той идва на Никулден, на 6 декември. Децата трябва да си почистят ботушките и да ги оставят до прозореца. На сутринта, ако са слушали, там има лакомства. Ако не са – има малко дървено сувенирче, като метла, което да им покаже, че трябва да поправят нещо в поведението си. На Бъдни вечер идва Ангелът – той носи подаръците. Съпругът на сестра ми е българин и, когато празнуваме заедно, имаме и питка с късмети, и ваши традиционни ястия. Тази година ще доведем и майка ми от Унгария.
ИМАТЕ ЛИ НЕЗАБРАВИМ СПОМЕН ОТ КОЛЕДА?
Най-вече от детството – нали всяко дете с огромно вълнение чака подаръците?! В първите две години от мандата ми в София сестра ми също живееше тук. Така имах голямо семейство и в България, затова пазя чудесни спомени от общите ни празници. Даже синът ми казваше, че това са му най-хубавите Коледи.
ИМА ЛИ МНОГО ЖЕНИ -ДИПЛОМАТИ В УНГАРИЯ? КАК СЕ СПРАВЯТ?
За щастие, сме все повече и, тъй като ръководството е доволно от нашата работа, се очаква нашият брой да нараства. Дипломатическата кариера в по-старите времена е била предимно мъжка професия, но това се променя. В Унгария жените получават все по- големи възможности, за да могат да се докажат. Най-яркият пример за това е, че през тази година бе избрана първата жена президент на Унгария, Каталин Новак. През февруари 2023г. тя ще дойде на официално посещение в София.
ЖЕНИТЕ ПО ПРИРОДА СМЕ ПО-ДИПЛОМАТИЧНИ. ТОВА ПОМАГА ЛИ В ПРОФЕСИЯТА ВИ И КАК?
Аз бих казала по-скоро, че ние повече се вслушваме в усещанията си, което в много случаи помага. Дипломатичността обаче е характерна и за много мои колеги – мъже. Тук съществено значение има диалогът и стремежът да проявим разбиране един към друг. В България има много жени-посланици, с които често се събираме. Тази наша сплотеност понякога е повод мъжете – дипломати да ни завиждат по мъничко. Понястоящем се оказах в щастливата ситуация като жена-посланик да бъда и доайен на дипломатическия корпус в България.
КОИ СА ОСОБЕНОСТИТЕ НА ДИПЛОМАЦИЯТА В ДНЕШНО ВРЕМЕ?
Сферата на дипломацията е много по-широка, отколкото преди. В нея се включи и развитието на икономическите отношения, което не беше характерно в миналото като това, към което непременно се стремим, е да бъдем достъпни, да не говорят за нас като за отделна каста. Ако мога да обобщя, според мен стремежът за сътрудничество във всяка една област от живота е това, което ни характеризира.
КАК ОЦЕНЯВАТЕ БЪЛГАРО-УНГАРСКИТЕ ОТНОШЕНИЯ КЪМ МОМЕНТА?
За щастие, нашите двустранни отношения са отлични както в политически, така и в икономически план. Икономическото ни сътрудничество бележи постоянен растеж. Данните за 2021г. показват, че по отношение на вноса и износа сме достигнали невиждани досега стойности в обмена (между 2003 и 2021 г.). Двустранният стокооборот през първите осем месеца на 2022 г. е нараснал с 13,4%, достигайки 1,5 милиарда евро. Имаме намеренията обаче да осигурим възможност на все повече унгарски предприемачи да се запознаят с България, за да могат да установят по-тесни контакти с български партньори. Освен това много унгарски фирми участват в конкурси за обществени поръчки – надяваме се, че унгарското предлагане ще срещне българското търсене. Връзките и в областта на туризма през последните години се развиват стремително нагоре. Целта ни е все повече хора да преоткрият Унгария, забележителностите на страната, нейната природа и термалните ни води. От десетилетия насам България е предпочитана туристическа дестинация от унгарците, виждайки красотата на големите исторически градове, нейните природни дадености. Наистина е жалко, че у нас страната ви е позната само като място за морски туризъм.
Това, за което непременно бих искала да кажа няколко думи, е културното ни сътрудничество. Когато нашите връзки в областта на кулутрата и образованието се развиват, това създава възможност за по – доброто взаимно опознаване на нашите страни, което ще даде отражение на бъдещата комуникация между подрастващите поколения, а наред с това ще повлияе на задълбочаването на нашите бъдещи икономически и политически връзки. Водейки се от това, целта ми винаги е била да се даде възможност все повече унгарски прояви да бъдат достъпни и гледани от българската публика, както и популяризирането и разпространението на унгарския език. Дълбочината на нашите взаимоотношения се илюстрира и от факта, че България има само един празник на приятелството с друга страна и това е Денят на българо-унгарското приятелство, който отбелязваме на 19-ти октомври.
ЕДИН ОТ ГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ, С КОЙТО СЕ СБЛЪСКВАТ СЪВРЕМЕННИТЕ ОБЩЕСТВА, Е НАСИЛИЕТО НАД ЖЕНИ. КАКВА Е СТАТИСТИКАТА В УНГАРИЯ И КАКВО Е ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО. УСПЯВАТЕ ЛИ ДА СЕ СПРАВИТЕ?
За съжаление, този въпрос е актуален в почти всички краища на света. Не разполагам с точни статистически данни, а и е трудно да се води такава статистика, тъй като в много случаи засегнатите не подават сигнали за упражненото насилие или не смеят да споделят. В Унгария има много организации, подпомагащи жените – жертви на насилие като за тази цел има създадени много защитени домове за майки и жени. В общи линии този въпрос е урегулиран, но както вече споменах, много жени не подават сигнал, поради което е трудно да се помогне. Затварянето заради Ковид 19 и намаляването на приходите в семействата в много от случаите също допринесе за влошаване на положението.
НАШИТЕ ПОСТ-СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ ОБЩЕСТВА СЕ СБЛЪСКАХА ПРЕЗ ГОДИНИТЕ И С ПРОБЛЕМА С ИЗТИЧАНЕТО НА КАДРИ. КАК СТОИ В МОМЕНТА ТОЗИ ВЪПРОС В УНГАРИЯ?
Да, и при нас имаше напускане на специалисти. Но сега нещата стоят по-различно. От няколко години унгарските емигранти се връщат. Има целенасочена държавна политика за подкрепа на такива, които се връщат и те стават все повече. Повишиха се заплатите на различни специалисти като лекарите, например. Има още много да се направи, но се работи в тази посока.
Вижте, ние сме големи патриоти. И, ако си заминал, но има вариант да се върнеш, ще го направиш, дори и да се налага да живееш по-скромно. Да си близо до семейството си все пак е важен въпрос за всеки. Няма лошо младите хора да пътуват, да учат, да специализират, но държавата се грижи да ги посрещне обратно.
ВИЕ СТЕ ДИПЛОМАТ, НО В СЪЩОТО ВРЕМЕ И ЛИДЕР НА ЕКИП. КАКВА Е ФОРМУЛАТА ЗА УСПЕШЕН ЕКИП?
Аз винаги съм била привърженик на това да се осигури спокойна и материално обезпечена среда за работа на моите сътрудниците. Обичам да раздавам похвали, тъй като признанието е една от най-добрите мотивации. Разбира се, някои дребни конфликти са неизбежни поради това, че всички сме различни. Но всичко се преодолява, когато има желание и разбирателство.
КАКВА СЛЕДА ИСКАТЕ ДА ОСТАВИТЕ КАТО ПОСЛАНИК У НАС? С КАКВО БИХТЕ ИСКАЛИ ДА ВИ ЗАПОМНИМ?
Надявам се да ме запомните с това, че по време на моя мандат всичко беше наред.
КАКВО Е ВАШЕТО ПОСЛАНИЕ КЪМ БЪЛГАРКИТЕ?
Важно е жените да се осмеляват да поемат задачи, изпълнени с предизвикателства, да отстояват своите мечти като по този начин да дават пример на следващите поколения.
БЛАГОДАРЯ ВИ!
Интервю на Цветелина Узунова
Сн. BWoman и личен архив