
Много дами след 45 години започват да трупат излишни килограми. Това се обяснява с различни причини – хормонален дисбаланс, намаляване на физическата активност, лоши хранителни навици, поддържани с години…Какво правим в такава ситуация? Започваме да пробваме всяка диета, която приятелка ни сподели, че имала голям ефект или режими, за които четем във форуми в интернет. Измъчваме се с глад или пък обратното- с консумиране на храни, които не ни харесват, но ги има във „вълшебната“ диета. След месец установяваме, че резултат няма. В някои случаи даже нещата се влошават.
Какво съветват експертите? Първо – измерете талията си. Ако е над 80-85см, имаме проблем. Не само естетически, но и здравословен. Натрупването на излишни мазнини на това място говори често за повишена инсулинова резистентност. Обикновено е съпроводена и с омазняване на черния дроб. Какво означава това? Инсулинът е хормон, който отговаря за вкарването на глюкозата в клетките, за да имат енергия. Когато те са задръстени с мазнина, той не може да си свърши работата. Така процесът не се случва и панкреасът е принуден да произвежда още и още инсулин. Ако това продължи с години, той се изчерпва и се стига до диабет и добавяне на инсулин отвън. Затова трябва да се вземат мерки навреме. В много случаи именно завишеният инсулин и резистентността на клетките е причината тялото да не отслабва.
Днес вече има достатъчно научни изследвания на лекари от цял свят, които доказват, че основната причина за инсулиновата резистентност са мастните капки в клетките. Те са натрупани от животински храни и консумиране на лоши мазнини (най-вече такива, които се използват за производството на банички, вафли, пакетирани храни, бургери, сирена, кашкавал и т.н.). Така че първото, което трябва да предприемем, е да направим лабораторно изследване на кръвта и да видим нивата на инсулиновата резистентност. Както и кръвната захар. Когато инсулинът не може да я вкара в клетките, глюкозата се натрупва в кръвта. Нещата са свързани.
Ако установим такъв проблем, най-правилното е да вземем мерки да освободим клетките от тази излишна мазнина. Това означава изключване от менюто ни за определен срок на всички животински продукти и на всички мазнини. Да предприемем детоксикация с действия, които отговарят на вкусовете ни- било с подходящите плодови и зеленчукови сокове, било с билкови чайове. Някои предпочитат да правят фастинг (гладуване за определени часове в денонощието) или да останат няколко дни на сурова растителна храна. Изборът е ваш.
Втората мярка, която ще ни помогне да прочистим клетките от мазнината, е движението. Осигурете си поне 30 минути на ден разходка на чист въздух, на кростренажора у дома, кардио упражнения или гимнастика с тежести. И, разбира се, ограничаваме всякакви сладки неща -шоколади, захар, тестени изделия, заместители на сладкото.
Диетата и движението бързо ще дадат положителен резултат. Не само тялото ще се стегне и ще намалите обиколките, но ще се чувствате по-здрави и по-красиви.
Разбира се, преди да предприемете каквото и да било, посъветвайте се с личния си лекар.