0 0
Време за четене4 Минути, 26 Секунди

„Не мога да си представя да нямам вкъщи магнезий. Още преди да е свършила опаковката, купувам нова. Имам три деца – те също приемат минерала“, признава д-р Зубарева, популярен инфлуенсър в социалните мрежи и лекар с дългогодишна практика. Тя посвети специално видео на ролята на магнезия за човешкия организъм.

Не слушайте хора, които веднага ще кажат „Бабите ни как са живели без да пият магнезий?!“. „Преди десетилетия почвата е съдържала голямо количество от този минерал, както и водата. Съответно той е преминавал и в растителната храна, която хората са консумирали. Днес обаче и почвата, и водата са деминерализирани, в тях липсват редица важни елементи. Зеленолистните зеленчуци отсъстват от трапезата на много семейства. Резултатът е, че проучванията сочат недостиг на магнезий при 80 % от населението. „Човешкият организъм използва магнезия в следното разпределение: 60% в костите и мускулите, 20% в меките тъкани и още 20% в телесните течности. Енергозависимите системи като сърдечно-съдовата, нервната, мозъкът, черният дроб се нуждаят изключително много от този минерал, за да работят.“, уточнява д-р Зубарева. Тя изтъква още, че магнезият играе ролята на катализатор за много от процесите, които протичат в организма. Влияе силно на психиката ни и на състоянието на паметта, намалява стреса и тревожността. Той е решаващ фактор за обмена на фосфор и калций в костите като се явява естествен патньор на калция. Помага за намаляване на високото кръвно налягане. „Ако имате ниско кръвно, то тогава е добре да приемате магнезий преди сън. Дозата е 400 – 600 мг.“, съветва д-р Зубарава. Тя уточнява, че при аритмия обикновено се наблюдава недостиг на магнезий и калий. Не на последно място минералът регулира нивото на кръвната захар и инсулина в кръвта. „Магнезият в цитратна форма предотвратява образуването на камъни в бъбреците и пикочния мехур“, добавя още лекарката като уточнява, че е важно какъв точно магнезий купуваме от аптеката. Хората често избират най-достъпния като цена, без да си дават сметка какви са му функциите и за какво ще го използват. Затова и понякога не виждат ефекта му за конкретен проблем. Трябва да се пазарува информирано.

Тя предупреждава, че магнезият в сулфатната му форма не бива да се приема през устата, а само венозно и то при спешни случаи и по преценка на лекар. Тази форма, използвана като таблетка, предизвиква разстройство. „Още едно важно свойство на магнезия е да предпазва от атеросклероза, да регулира нивата на холестерола“, допълва д-р Зубарева. Специално за жените тя напомня, че минералът играе важна роля за състоянието на кожата. А едно от най-важните значения на магнезия е анти-раковото действие, заедно с витамин B6.

Кои са типичните симптоми за недостиг на магнезий в организма? Д-р Зубарева изброява някои от тях – крампи, потреперване на клепачите, тревожност, тежък предместруален синдром и др. „Храната е основният фактор, който определя нивата му. Съвременният човек се храни с много преработени продукти, които са бедни на витамини и минерали. В порциона му има съвсем малко или липсват изобщо сурови ядки, плодове, зеленолистни зеленчуци. Първенци по съдържание на минерала са тиквените семки, а те са супер храна. Магнезий във високо количество се съдържа и в орехите, както и във всичко, в което има хлорофил, т.е. зелените растения. Много често пациентите ми се сърдят като им кажа, че за времето на лечение трябва да се откажат от хляба, от тестените изделия, от алкохола и сладкото и да наблегнат на растителната храна“ споделя д-р Зубарева. Тя пояснява, че повечето хора, изпитващи силен стрес, пият алкохол, за да го намалят. А причината е всъщност липсата на магнезий в организма им. Алкохолът само увеличава проблема. „Тези, които имат навика да си пийват, задължително трябва да приемат магнезий. Същото се отнася и за хората, които употребяват много сол, бързи въглехидрати, напитки с изкуствени подсладители“, съветва лекарката. Тя предупреждава, че големите дози кафе също извличат магнезия от тялото.

Хората, които спортуват активно, както и бременните жени трябва да употребяват магнезий редовно в съчетание с B6. „Ако бъдещата майка има дефицит, то има риск бебето да се роди с проблеми със скелета или зрението. Ако някой пие диуретици, противозачатъчни, антибиотици, ако е на инсулин, то приемът на магнезий също е препоръчителен поне в доза 400 мг“, казва д-р Зубарева.

Какви са формите на магнезий, които трябва да се приемат? „Магнезиевият оксид е най-разпространен като добавка, но усвояването му от организма е слабо. Той често се използва в комбинирани добавки с витамин B6. Магнезиевият лактат също е слабо усвоим. Магнезиевият цитрат се усвоява много по-добре и има леко слабително действие, затова е подходящ и за хора със запек. Хелатната форма на минерала също е много добра, особено за хора с чувствителен стомах. Много добра форма е и магнезиев глицинат. Магнезиевият таурат също е сред вариантите на минерала, които се усвояват много добре. Подходящ е за страдащи от сърдечно-съдови заболявания“, пояснява д-р Зубарева.

Каква е дневната доза? „За възрастни препоръчвам 400- 800 мг, за бременни жени и хора, които активно спортуват, 500 -1000 мг. За хора, подложени на силен стрес, дозата е 800-1000 мг дневно. Добавката може да се приема и на гладно, и с храната. Може да се разпредели на две или три части. Времето е без значение – само при ниско кръвно е добре това да става вечер преди лягане“ съветва д- р Зубарева.

Статията е с информативен характер. Преди да приемате добавки, направете нужните изследвания и се консултирайте с личния си лекар!

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon