2 4
Време за четене5 Минути, 39 Секунди

„По дрехите посрещат, по ума изпращат“. Всички добре знаем тази стара мъдрост и сме я изпитвали на гърба си. Започвам с нея статията за облеклото на жените, които работят една от най-важните професии в обществото ни – учителките, защото именно те всеки ден се изправят пред критичните очи на младото поколение. И имат задачата да внушават авторитет и да си извоюват уважение.

Една от причините за помръкналия ореол на преподавателките е именно липсата на вкус у мнозина от тях. Въпреки отличната им професионална подготовка. С експертите на BWoman разгледахме във Фейсбук страници на различни училища в страната и събрахме най-общи впечатления от визията им. Най-масовият проблем, който се вижда, е безформени дрехи, трикотажни тоалети, които се впиват във всяка част от фигурата, много шарки и точки, прозрачни материи и черни дантели, дрехи и обувки, които са подходящи повече за свободното време и отпуската, отколкото за училище. Разбира се, няма да илюстрираме със снимки от уважение към дамите. Не искаме да ги критикуваме, а да им помогнем.

Нека се пренесем назад във времето. Учителките на поколението 50+ винаги бяха с костюмчета, най-често едноцветни – сако и пола, сако и панталон. Най-смелото „нарушение“ на протокола беше поло през зимата. Сигурна съм кои две дами веднага са излезли в съзнанието ви и ще ви ги припомня – Невена Коканова във филма „Най-добрият човек, когото познавам“ и легендарната директорка на НГДЕК Гергина Тончева. Моята майка беше директор на средно училище и съм я запомнила именно с красивите костюми – навремето си шиеше постоянно, защото нямаше нищо подходящо по магазините. Но пък имаше много качествени платове. Днес поне изобилието от готови тоалети улеснява.

Добре ушитото сако по мярка, в светло или тъмносиньо, или в друг цвят, който подхожда на типа жена, си остава една от най-елегантните визии за преподавателка и до днес. И да, времената са други, но никой не е отменял добрия вкус. Недопустимо е учителка да влезе в час с раздърпана тениска и дънки, например. Или шарена индийска рокля от пазара. А има и такива случаи. Налага се да припомня отново: когато не уважаваш себе си, и другите няма да те уважават. А облеклото на работното място много ясно показва и културата ни, и отношението ни към самите нас.

Факт е, че образователната система от години е в криза. И че облеклото вероятно е най-незначителното в тази ситуация. Но и то има значение, защото е отражение на цялото. Как да тълкуваме появата на висша чиновничка от МОН в сутрешен блок на телевизия с блуза от прозрачна черна дантела, подходяща повече за романтична лична среща или нощен клуб?! Като тотално непознаване на протокола, на добрия вкус и най-вече на публичната й роля да представлява не кое да е министерство. Учителят възпитава с всичко – със знания, с опит, с гласа си, със словото си, с поведението си, но и с визията си. И до днес помня учителката си по математика от основното училище, която влизаше в клас с изрядни костюми, носеше два много красиви златни пръстена и поддържаше елегантен маникюр. Всеки път, когато посочваше с ръка на дъската формулите, момичетата се възхищавахме и на тези детайли.

Невинаги проблемът опира до многото пари. Една жена може да изглежда стилна и облечена подходящо и с вкус и с по-малък бюджет. Не е нужно да носите Chanel. В България има достатъчно добри български марки на съвсем прилични цени. Наши дизайнерки също предлагат интересни модели в ателиетата си. Да не говорим какви допълнителни възможности за избор предоставя онлайн търговията. Използвайте лятото, за да си направите една нова визия за следващата учебна година. И наесен сами ще усетите разликата. Но, за да сме практични, нека обобщим някои „НЕ“ и някои „ДА“ за визията на съвременната българска учителка или директорка на училище (за вторите правилата важат с най-голяма сила, защото са лидерите в тази общност).

Пример за лош вкус: къси панталони, безформена жилетка и маратонки.

НЕ:

  • Шарени дрехи в крещящи нюанси, едри цветя, големи точки и геометрични фигури, ситни цветенца и т.н.
  • Груби сандали на равна подметка или платформа с голи пръсти, маратонки, кецове, сникърси, лоуфъри.
  • Трикотажни рокли, блузи, панталони, които се опъват по тялото и описват всеки излишен килограм или висят безформено.
  • Дрехи от изкуствени материи – найлон, полиестер, с лоша кройка и от некачествени платове.
  • Оувърсайз дрехи.
  • Къси рокли и поли -дори да сте млада учителка, не си го позволявайте на работа.
  • Рокли с къс ръкав, без ръкав или с тънки презрамки.
  • Дълги до земята поли и рокли.
  • Дълбоки деколтета. Черно или цветно бельо под бяла блуза.
  • Черен чорапогащник с бели обувки или обратното.
  • Дебели пуловери, жилетки, елеци, особено ръчно плетени.
  • Ярки бижута от евтини материали – пластмаса, найлон, текстил и т.н.
  • Коса, вързана с ластик, прибрана с пластмасова шнола или пусната много дълга, без никакво оформяне. Не препоръчвам и високо подстригана коса тип мъжка прическа!
  • Много дълги и ярки нокти, гарнирани с камъни или друга украса.

ДА:

  • Всякакви костюми от качествен плат, с хубава линия – за предпочитане едноцветни в пастелната гама
  • Рокли с дължина малко под коляното, с втален силует, с дълъг ръкав или до под лакътя. Една добра шивачка би направила чудесна рокля и за дама с по-пищни форми.
  • Рокля с презрамки или без ръкав с подходящо късо сако – особено, ако са от един и същи плат и цвят, е много стилно. Допустимо е и комбинации с контраст -например тъмно синя рокля с бяло сетре.
  • Красиви ризи и блузи – отново в спокоен цвят, без много шарки и щампи.
  • Панталоните – нито впити, нито прекалено широки, каквато е модата в момента. Трябва да стоят спокойно на тялото и елегантно. Сакото задължително да покрива ханша.
  • Бижута – злато, сребро, перли, от други материали, които са в тон с тоалета и стоят изискано и женствено. Без да се прекалява с тях, особено с пръстените или огромните обеци.
  • Обувките – ботуши и боти през зимата, добре е на токче поне 5 см. Есента – елегантни класически обувки. През лятото – затворени отпред, отворени на петата обувки, отново с ток (независимо дали тънък или по-широк). Отворени отпред обувки са допустими, ако се вижда само малка част от пръстите на краката. Разбира се, задължителен е красивият педикюр. Оставете изрязаните сандали за морето!
  • Добре оформена прическа със средна дължина на косата, за да може дамата да я поддържа всеки ден в нужния вид.

И двата списъка могат да бъдат продължени с още допълнения в едната и другата посока. Но това са най-общите препоръки, които могат да помогнат на всяка преподавателка да смени визията си, ако има нужда. Разбира се, винаги трябва да се отчитат индивидуалните особености. Ако не можете да се справите сама, потърсете консултация с добър PR експерт. Той ще ви помогне и за визията, и за целия Ви публичен образ.

Основна снимка: Кадър от филма „11 а“ на режисьорката Михаела Комитова по сценарий на Николай Колев, 2015г.

За автора на публикацията

Цветелина Узунова

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon