0 0
Време за четене8 Минути, 49 Секунди

Интервю на Цветелина Узунова

Запознах се с г-жа Нуртен Йозтюрк задочно по повод тазгодишните световни награди за жени Stevie Awards със седалище в САЩ. Имах честта да съм поканена в журито в две от категориите и да оценя близо 100 проекта на дами от цял свят. Нуртен беше кандидатка за приз в категория „Жени, които променят обществото”. Когато прочетох биографията и постиженията й, без колебание й дадох най-високата оценка. Журито се оказа единодушно и тя спечели. Нейната история е много интересна и поучителна, защото за пореден път показва, че когато човек има цели и мечти, когато работи за тях всеотдайно и с  постоянство, винаги ги постига. След наградите направихме контакт и разговаряхме по теми, които вълнуват и двете ни.

Представям ви Нуртен Йозтюрк с ексклузивното й интервю за BWoman.

НУРТЕН, НЕКА СЕ ВЪРНЕМ ЗА МАЛКО В ГОДИНИТЕ ПРЕДИ ГОЛЕМИЯ ВИ УСПЕХ. ОТКЪДЕ ЗАПОЧВА ВАШАТА ИСТОРИЯ?

Завършила съм училище в малкия провинциален град Менген, в област Болу в Турция (на 323 км от Истанбул). След това учих в школа за момичета, които искат да станат учителки. Продължих в Истанбул във висше училище за преподаватели, във факултет по зоология и ботаника. През 1971г. започнах професионалната си кариера като учителка по биология в  Akşehir Teacher Training School (школа за учители). Същата година се омъжих за Фикрет Йозтюрк, който ми беше състудент. По това време мой приоритет бяха научните изследвания, работата в лабораториите на училищата, в които работих.

И В ЕДИН МОМЕНТ РЕШАВАТЕ, ЧЕ ИСКАТЕ ПРОМЯНА. КОГА СЕ СЛУЧИ ТОВА?

Чак през 1984г. Напуснах учителската професия и започнах да работя в семейната фирма на съпруга ми, която беше основана четири години преди това и се занимаваше с петрол.  По-късно, през 1992г., се преместихме в Истанбул и основахме наша фирма за петролни продукти под името OPET. Всъщност това беше първата местна, турска фирма за горива. В началото работих във всеки един от отделите на компанията ни.  В момента съм член на борда на директорите. Ще Ви призная, че петролният бизнес е моята страст. И фотографията. Събрала съм мои снимки в три книги, имам и три изложби. Нарекох ги Spectum, Orbis и Orbit като всяка е посветена на различна тема – съответно физиограма (специфична фотографска техника като рисуване със светлина), моите пътувания, природата, хората, растенията и животните. Тази година представих нови фотографии, заснети със специалната техника на физиограмата, които направихме заедно със сестра ми д-р Нурсен Билджин Кадаифчиоглу. Мога да кажа също, че съм човек, който много чете книги, а и пиша поезия. Издадох моя стихосбирка под заглавие „Bahçende Gül Var Mı Benim İçin? ( „Има ли рози за мен в твоята градина?”). Майка съм на три деца, които се развиха успешно всеки във своята сфера.

Нуртен Йозтурк, основател и член на Борда на OPET, Турция

ИНТЕРЕСЕН МИ Е ТОЗИ ПОВРАТЕН МОМЕНТ- ОТ УЧИТЕЛКА КЪМ БИЗНЕС ДАМА ПРИ ТОВА МНОГО УСПЕШНА.

Вижте, аз съм дъщеря на един баща-идеалист, който посвети целия си живот на образованието. Избрах първата си професия до голяма степен под негово влияние и с неговото вдъхновение. Така започнах като учителка по биология. Но когато моят съпруг напусна училището, в което работеше, за да се присъедини към семейния бизнес на родителите му, аз също реших да направя тази промяна. Да, това наистина е тотално различна посока. Когато създадохме нашата фирма –първо за смазочни масла, бяхме в пристанищния град Мерсин. Оказа се, че бизнесът започна да се развива много бързо. За кратко време Öztürkler Limited Company стана най-големият дистрибутор на горива и масла в Турция. През 1992г. сменихме името на OPET и започнахме да правим бензиностанции в много градове из цялата страна като започнахме от Анадола. И така- двама учители, вдъхновени от работата си, станахме пионери в един труден бранш и в същото време го превърнахме в ориентиран към хората бизнес. Както инвестираме във фирмата, така допринасяме за доброто на народа ни и обществото. Ние възприемаме социалната отговорност като корпоративна култура. И смея да твърдя, че сме пример за подражание в сектора на горивата в Турция. Сега отбелязваме 30-та годишнина от основаването. Днес OPET е една от най-обичаните турски марки.

КОЕ ВИ БЕШЕ НАЙ-ТРУДНО В НАЧАЛОТО?

Мисля, че съм една от първите жени, работещи в този бранш в Турция. Когато през 80-те години на миналия век влязох в бизнеса, това беше предимно мъжко занимание. Особено на високо ръководно ниво, да откриеш жена- служител просто беше изключено. Така че ми беше необходима известна смелост, за да вляза в сектора на горивата. Както казах, ние стартирахме със смазочни масла. Там положението беше още по-трудно. Изобщо нямаше жени. В началото всички служители ме гледаха шокирани и се питаха „Какво прави една жена тук?!” Но промените, които въведох, добрата комуникация, която имах с тях, ги накараха да свикнат. Даже по-късно клиентите започнаха да търсят само мен и все питаха „ А г-жа Нуртен там ли е ?” Една жена може да направи работата много по-различна.

КАКВО ВИ НОСИ ГОЛЯМО УДОВЛЕТВОРЕНИЕ ДНЕС?

Като член на борда на компанията, отговарям за проекти, които повишават удовлетвореността на клиентите, а също и за доста социално ориентирани инициативи. Те са в различни посоки, особено в подкрепа на икономическото развитие на страната, което да решава успешно социални проблеми. Работя за повишаване на информираността на хората, имаме сериозен принос в подкрепа на културно-историческото наследство с проектите ни за археология. Една от най-успешните ни кампании беше тази за чисти тоалетни по бензиностанциите. В това отношение сме образец. Мисля, че не е пресилено да кажа, че сме допринесли за подобряване на живота на повече от 20 милиона души с нашите инициативи.

СТАНА ДУМА ВЕЧЕ, ЧЕ ИМАТЕ ОТНОШЕНИЕ КЪМ ПОЛИТИКИТЕ ЗА ЖЕНИТЕ. ЗАЩО СА ПРИОРИТЕТ ЗА ВАС?

С проектите ни, посветени на обществото, целя да направя промени в сфери, където наистина има нужда от тях. Равенството е един такъв проблем не само в Турция, но и по целия свят. Най-често жените в бизнеса се сблъскват със стереотипите за ролята на жената. Дискриминацията относно това какво могат или не могат да правят жените е най-голямата пречка. Особено в доминиран от мъже сектор като горивата, често се сблъскваме с такива предразсъдъци. Ето защо през 2018г. стартирахме проекта „Сила на жените“ под ръководството на Филиз Йозтюрк, също член на борда. Нашата отправна точка беше да насърчим разбирането, че професиите нямат пол. Мога да кажа, че го постигнахме до голяма степен. Тази четири годишна програма ни превърна в модел за подражание в нашия сектор. Днес жените без проблем заемат позиции като служители по продажбите на горива, работят на помпата, като началник станция, началник смяна и др., които до неотдавна се възприемаха като привилегия за мъжете. Ще подчертая колко е важно да има равни възможности с две числа- през 2018г. служителите в нашите обекти бяха 1541, а днес са над 3 000 като сред тях има много жени. Без целенасочена работа в тази посока и специална подкрепа за жените,  това нямаше да е факт.

ДАВАТЕ НИ ПРИМЕР КАК ЕДНА ТОЛКОВА УСПЯЛА В ЧАСТНИЯ СИ БИЗНЕС ЖЕНА МОЖЕ ДА ИЗПОЛЗВА ТОВА ВЛИЯНИЕ ЗА ДОБРОТО НА ПОВЕЧЕ ЖЕНИ.

Така е. Днес жените у нас вече могат да работят всякаква работа. Предприетите стъпки за премахване на дискриминацията са обнадеждаващи, но не и достатъчни. Нашата цел е да затвърдим в обществото ни схващането, че жените могат успешно да се реализират във всички области на професионалния живот. Бизнесът преминава през голяма трансформация не само в Турция. Проучванията показват, че жените също допринасят положително за финансовото представяне на компаниите, за които работят. Тези резултати подчертават значението на укрепването на предприемаческите и управленските умения на жените, особено в развиващите се страни. През последните години има значително осъзнаване по този въпрос. Програмите за обучение и различните видове подкрепа допринасят за развитието на жените, особено в райони, където те от години са в неравностойно положение. Благодарение на тези програми нашите жени осъзнават себе си и своя потенциал и придобиват повече самочувствие. Трябва да споделяме повече за постиженията им и така да ги мотивираме.

ПОСЕЩАВАЛА ЛИ СТЕ БЪЛГАРИЯ?

О, да, безброй пъти. Ние сме собственици и на хотел в Банско.

Мога да кажа, че България е страна, която обичам. Защото е държава, която се отличава с исторически и природни красоти и е предпочитана от хора като мен, които снимат. Аз много харесвам голф и съм участвала в турнири в България. Имала съм удоволствието да общувам с други жени, любителки на този спорт. Щастлива съм да кажа, че има много общи неща между нас и българките, а и между страните като две съседни държави.

КАКВА Е ВАШАТА ЛИЧНА ФОРМУЛА ЗА УСПЕХ?

Успехът за мен означава да мога да добавям стойност към обществото, в което живеем, към нашата страна и към хората в нея. За да създадете стойност, преди всичко трябва да имате в сърцето си любов към хората и да отразявате това в живота и работата си. Всички трябва да проявяваме любов, уважение, толерантност и справедливост. Трябва да сме адаптивни, да бъдем отворени към иновациите и да виждаме нови възможности. Трябва да бъдем приобщаващи, прегръщащи и напътстващи; трябва да вярваме в здравия разум и да ценим работата в екип. Когато имате всички тези неща, успехът идва.

МНОГО МИ ХАРЕСА ЕДНА ВАША СЕНТЕНЦИЯ- КЪДЕТО ИМА ЖЕНА, ИМА БЪДЕЩЕ. ЗАЩО МИСЛИТЕ ТАКА?

Когато жените участват в икономическия и социалния живот с равни права, стойността, която те могат да добавят към обществото, в което живеят, и към нашия свят, е неоспорима. Дискриминацията по пол наистина все още е един от най-големите проблеми в света. Заетостта на жените помага за намаляване на неравенството в доходите, повишава благосъстоянието и е от най-голяма полза за децата и бъдещето на обществото. Концепцията за равенство между половете също пряко подкрепя осмата цел на Целите на ООН за устойчиво развитие, която е „да се осигури продуктивна заетост и достоен труд за всички“. Освен това оказва влияние върху цели като прекратяване на бедността, постигане на продоволствена сигурност, здраве и намаляване на неравенствата. С други думи, дискриминацията между половете засяга пряко много жизненоважни въпроси. Трябва да се съсредоточим върху това, че всяко човешко същество е равно, ако искаме да оставим по-добър свят на бъдещите поколения. Всички сме длъжни да преодолеем предразсъдъците.

НАПРОЛЕТ BWOMAN ЩЕ ОРГАНИЗИРА ПЪРВАТА БАЛКАНСКА ЖЕНСКА КОНФЕРЕНЦИЯ В СОФИЯ. ОЩЕ СЕГА ВИ КАНЯ ДА НИ ГОСТУВАТЕ.

Благодаря Ви. За мен ще е чест да участвам в тази среща. Като президент на Борда на жените предприемачи към Съюза на камарите и стоковите борси ще се радвам да представлявам Турция на такова първо по рода си събитие и да работя заедно с Вас за развитие на двустранните ни отношения.

Автор: Цветелина Узунова

Сн.: Личен архив

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon