Колко пъти сме си казвали „Ех, ако някой ми го беше казал това като бях млада…“ Животът така е устроен, че всеки сам трупа своя опит, грешки, поуки. Но въпреки това, хубаво е, когато някой може предварително да те подготви или да те предпази от предизвикателства, от които нямаш нужда. Дали младите хора обаче биха се заслушали в неща, за които по-зрелите от тях донякъде съжаляват, че не са знаели на техните годни?! Това е въпрос с различни отговори. Младостта иска да рискува, да се опари и така да продължава напред, защото в това е тръпката. Ако всичко ни се дава наготово, то тогава къде отива нашето усилие, нашите уроци и израстване?!
Психолозите определят 15 неща, за които хората в зряла възраст съжаляват, че не са знаели на 20, например. Да започнем с важните четири:
- Не пуши и не прекалявай с пиенето! За наркотици и дума не може да става! С годините хората разбират, особено жените, че тези вредни навици са унищожили свежестта на кожата и усилията за възвръщането на хубавия й вид костват много.
- Никога, освен в много труден момент, не взимай кредити! Нито за бизнес, нито за кола, нито за телефон, за нищо! Ако нямаш нужните средства, намери друг начин да ги спечелиш. Кредитът, по мнението дори на големи финансисти, е първата крачка към нищетата. Ако случайно си взел, направи всичко възможно да го върнеш бързо и не повтаряй.
- Никой за нищо не ти е длъжен! Нито държавата, нито родителите, нито обществото. Нищо няма да получиш, ако сам не си го заработиш.
- Научи се да се ограничаваш. Фрази от рода на „един път се живее“ са пълна заблуда. Много често такова мислене ще ви вкара в излишни разходи, за които дълго време ще сте в трудно положение. Нищо няма да загубиш, ако не тичаш пръв да купиш новия модел Айфон или ако не посрещнеш нова година в Париж с пари, които си взел назаем. Съветът на умните хора е да сме по-малко потребители.
Да продължим с правила, които се отнасят и до личния живот, и до кариерното развитие:
- Уважавай себе си! Не се поддавай на празна показност, не лъжи и не се хвали за щяло и нещяло. Твоята самооценка не бива да зависи от марките на вещите, които използваш, а от знанията, културата, поведението ти. Най-вече от личните ти постижения и от отношението ти към хората.
- Никой не е отменял понятия като чест и достойнство. Бъди човек винаги, не прави сделки със съвестта си. Ако си прав – от нищо не се бой.Не лази, не се подмазвай, не се оставяй да те мачкат. Дръж се достойно, действай достойно.
- Уважавай хората! Даже и тези, които според теб не заслужават. По-добре ги махни от обкръжението си, отколкото да нараняваш, да слагаш етикети, да говориш зад гърба на някого. Имай около себе си само хора, на които държиш и които те вдъхновяват да се развиваш.
- Не изпадай в паника за нищо! Спокойствието, вежливостта, стабилната психика са условия за успех. Особено са ценни в бизнес отношенията.
- Избягвай ненужните разходи. Спестявай, дори да имаш предостатъчно за харчене. Това не значи да си стиснат. Това значи да си разумен и да имаш зряло отношение към материалните ценности. И най-вече да не се поддаваш на трупането на излишни вещи. Живей просто!
- Работи отговорно. Нека хората видят, че могат да разчитат на теб. Това обаче не значи да си на разположение 24 часа в денонощието и да позволяваш да бъдеш използван. Изпълнявай поетите ангажименти в срок и ще бъдеш ценен от хората.
- Старай се от млада възраст да инвестираш малки суми, които с времето ще нарастват и ще оформят твоя портфейл. Но не в „пирамиди“ или в стартъпи на приятели. Инвестирай в ценности, ценни книжа, недвижимост, дори и като депозит в банка, колкото и малка да е доходноста там.
- Не спирай да учиш. Интернет дава безкрайни възможности да повишаване на знанията и компетенциите. Нямаме предвид да четеш постове в социалните мрежи с цитати от съмнителни автори, а ценни и сериозни материали от световни библиотеки, онлайн книги, разработки, проучвания, изследвания на уважавани автори.
- Не мързелувай! Забрави за стоене в Интернет с часове, за видео-игрите, за празни чатове с познати или гледане на клипчета за живота на другите. Живей своя живот и то по най-добрия начин. Вместо вторачването в екрана, прочети книга, излез на разходка, спортувай.
- Не забравяй, че времето е безценно. Докато се готвиш за живота и той…преминал. Това, което на 20 ти се струва най-важно в живота, към 40 вече няма да ти е интересно. Винаги намирай време да се развиваш, да имаш хоби, което да обогатява и изважда творческите ти способности, отделяй внимание на близките си.
- Никога не започвай бизнес „от нулата“. Да, някои веднага ще кажат „Ами моите родители така са направили семейната фирма, от нищото“ или „Аз точно така започнах, нямах и лев“.Най-правилният начин е да започнеш свой бизнес в сфера, в която си поработил няколко години, опознал си я добре и имаш отличен опит за старт на собствена компания. Но винаги помни точка 2 от първите четири – не взимай кредит, заработи стартовите си пари!
Ясно е, че да се следват стриктно всичките 15 правила на млади години е илюзия. Но вярно е и това, че на 45+ наистина си казваш „Ех, защо никой не ми каза тези неща преди 20 годиини?!“ Ако имаш план за живота си, ако имаш мечти и амбиции, постарай се да ги спазваш. Дори и на 45+. Плодовете няма да закъснеят!
Преведено от: motivation_tsitaty