УНИКАЛНИ СЪВЕТИ ОТ СВЕТОВЕН УЧЕН – БИОЛОГ ЗА НАЧИНА, ПО КОЙТО ДА ПИЕМ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ
„Без здраве няма щастлив живот. Трябва да имаме и цел, нещо, към което да се стремим, независимо от годините. Това ни държи. И, разбира се, постоянни физически упражнения“. Тази рецепта за пълноценен живот даде проф.Владимир Дадали – директор на химическите науки, легендарен учен и преподавател в Русия, с много международни награди и лекци в цял свят. Той беше специален гост в YouTube канала на д-р Зубарева, инфлуенсър по здравни теми с над един милион последователи в социалните мрежи.
Тезата на проф.Дадали е, че всякакви добавки трябва да се приемат грамотно. Говорим за профилактика, не за лечение. Всеки витамин съдържа няколко вещества – например витамин Е е съставен от осем елемента, витамин C от шест. Затова е важно какво точно купуваме, кога го пием, с какво го съчетаваме.
ВИТАМИН D
Преди години препоръчителната доза е била 400 единици , сега е 2 000. За него се е говорело само при заболяването рахит, а сега се препоръчва масово, особено след Ковид -пандемията. Нормата е до 70-80 при изследвания, но най-често в организма на съвременния човек е 15 -20. А трябва да е над 30. За да се усвои добре, нужно е да се приема с мазнина или протеин. Задължително е съчетанието с К 2 и витамин C, с B 2 и Е. Цинк, Селен и Магнезий също са необходими елементи, за да може витамин D да е ефективен. Ако се използва без К 2 или се предозира, има опасност от проблеми с кръвоносните съдове. По-високи дози се приемат само при определени заболявания и по препоръка на лекар като периодично се следи нивото му. Витамин D се приема всяка сутрин на закуска като в храната трябва да има полезна мазнина, заедно с посочените допълнителни витамини и минерали.
ВИТАМИН C
Аскорбиновата киселина е една шеста от винамин C. Дозата от 100 милиграма на денонощие е минималната. За повишаване на имунитета е нужно много по-голяма. Добре е да се приемат всеки ден поне 500 мг. Трябва да е съчетан с биофлавоноиди – например с Кверцетин, съветва проф.Дадали. По думите му по-лесно и полезно е да използваме лимон, но с кората – след хубаво измиване да го направим на каша и да го замразим във форма за лед. Така ще имаме за по-дълго време. В тези кубчета има и витамин C, и биофлавоноиди.
ВИТАМИН E
Витамин Е ни е нужен по 100 мг дневно, но природен, не изкуствен. Той се намира в нерафинираните масла. Добавките в аптеката са в обработена форма, която не представлява пълноценен витамин Е. Опасността при него е, че приеман самостоятелно, се превръща в оксидант. Затова е нужно да е заедно с витамин C – с кубчето лед, описано по-горе. Може да се сложи в сок, в смути и паралелно да изпием нужните добавки.
ДРУГИ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ
Витамин К 2 -винаги с витамин D. Най-добре е готов препарат, който включва и двата.
Витамин B 2 – рибофлавин – 4- 8 мг, също е важен за организма ни. Химикът препоръчва да се приема B комплекс, а не всеки един от групата B поотделно.
Селен – може и аптечен, но да не е неоселен.Той съдържа токсична форма на минерала. Трябва да се приема Селен Метианин или другото наименование Селен Актив. Допустимата доза е различна в отделните държави: от 150 – 300 мг.
Цинк Хилат – дозата зависи от пола. Мъжете имат по-голяма нужда от него, защото влияе върху тестостерона. За тях са добре 24 мг, а за жените 14. Това е била утвърдената доза до Ковид -пандемията. Вече се препоръчват 45 мг. Трябва да се види върху опаковката дали това е количеството на самия Цинк или на цялото вещество в таблетката. Особено, когато е съчетан с други минерали.
Желязо – тук вече дозата за жените трябва да е повече – 24 мг, а за мъжете – 14 мг. Отново хилатна форма. При много жени се среща желязодефицитна анемия. Обикновено лекарите назначават препарат с желязо. Но често след спиране на приема, проблемът се появява отново. „Месото, някои субпрудукти съдържат желязо и, ако ги има в рациона на човека, той си набавя нужното количество“, казва проф.Дадали.
Магнезий – отново се наблюдава дефицит при много хора. Интересното при него, е че е несъвместим с мазнини, с овесена каша за закуска, с Омега 3. „Проблемът се решава много просто – между добавки и храни, които си пречат взаимно, трябва да има пауза от поне половин час“, съветва проф.Дадали. Той препоръчва да се купува Магнезий Цитрат.
Омега 3 – яденето на риба не дава гаранция, че приемаме Омега 3. В много рибарници се използва изкуствена храна. Намират се често и тежки метали. Затова дивата риба е най-полезна. Ако се приема на капсули, трябва непременно да се съчетава с поне 100 мг витамин Е. „Ако това не се прави, има риск Омега 3 да се превърне в своята противоположност и да е предпоставка за окисляване на организма. Проблемът в наше време е, че много се използват слънчогледови и царевични масла, които са богати на Омега 6 и това води до редица заболявания. Те са рафинирани – т.е от тях са извлечени всички полезни вещества. Да не говорим, че го съхраняват неправилно – в прозрачни пластмасови бутилки, на дневна светлина. Купувайте зехтин, други студенопресовани масла, които са в тъмни стъклени шишета“, казва химикът. Той пояснява също, че при някои готови продукти в аптеките към Омега 3 е добавен витамин Е, но той не е добър за човека. „Слага се, за да гарантира дългия срок на годност, а не за полза за клиента“, категоричен е професорът и съветва ние сами да добавяме капсула витамин Е. Той не препоръчва да се купува готов препарат с Омега 3-6-9. „Ние сме пълни с Омега 6, не ни е нужно повече, трява да се стремим да го намаляваме за сметка на добрия Омега 3. Другото е търговски трик“, казва проф. Дадали. По думите му препоръчителната доза Омега 3 е 2 гр на денонощие като се приема със закуската.
Проф.Дадали е категоричен, че палмовото масло, което днес се използва във всички продукти на хранителната промишленост, е изключително вредно за организма на човека. Той предупреждава да внимаваме и с плодовете. „Мнозина си мислят, че като купят портокали и си набавят витамин С. Не си дават сметка, че докато тази стока се превози на големи разстояния, се обработва химически и много малко полезни вещества остават в нея. Същото е например със Селена – казват, че чесънът го съдържа. Да, може и да има, но само, ако е имало достатъчно количество в почвата, в която е отглеждан. А съвременните почви вече са много бедни на минерали. Китайският чесън, например, не съдържа нищо“, казва проф. Дадали. Той отправя и друго важно предупреждение – към жените, които пият контрацептиви. По думите му те унищожават витамините и минералите в организма и дамите трябва да го имат предвид, за да си ги набавят допълнително.
„Ще дам и друг пример – имате млад, активен мъж, който работи при висок стрес. Повишава кръвното налягане. Лекарят му изписва веднага лекарство, което има диуретичен ефект. Но с урината излизат много минерали, при мъжа намалява и тестостеронът. И в един момент той установява проблем с ерекцията. Така че е много важно лекарят да предвиди всичко и да компенсира страничните ефекти на лекарствата с добавки на витамини и минерали. В случая е задължително да се приема поне Цинк“, казва проф.Дадали.
Той обръща внимание и на микронутриентите и ролята им за функционирането на органите. „Биофлавоноидите, например, са 4 000 вещества.И те се делят на много видове. Това са хранителни вещества и се намират в много плодове и зеленчуци. Смята се, че имаме нужда от 2 мг на ден от тях. Тук добавяме групата на бетакаронитите, астаксантин – много нужен на очите, особено за хората, които работят постоянно с компютър и др.Индол пък има в зелето, броколите, но в минимално количество. За нужната доза трябва да изядете два килограма зеле. Има добавки с дииндолил метан, който е мощен антиоксидант и е особено полезен за младите жени като профилактика срещу рак на гърдата и матката“, твърди химикът.
Той дава и една простичка рецепта, която много помага за всякакви проблеми, включително за паразити, кожни проблеми и други, защото набавя много Цинк – и това са тиквените семки. Професорът препоръчва на родителите да научат децата си да ги приемат всеки ден. „И още нещо важно – в последните дни на бременността и първите дни след раждането на бебето в майчината кърма има толкова важни за младия организъм вещества, че е задължително майката веднага да започне да кърми, още в първите часове, защото с млякото си предава имунитет на детето си. Точно в този период кърмата е незаменима за бебето“, казва проф.Дадали.
Той горещо препоръчва физическите упражнения на всяка възраст. „Дори и на моите 86 години всеки ден клякам по 60 пъти. Това упражнение е особено полезно за тестостерона при мъжете, за укрепване на мускулите, помага на сърцето. За жените също е добре. Липсата на активност ускорява остаряването“, казва Дадали, който и на тази възраст работи, пише учебници и книги, прави научни изследвания, преподава в университети.
Авторитетният химик коментира и модата с пиене на колаген. „Особен резултат няма да видите, ако пиете колаген. Да, това е важен протеин за работата на тялото, но приемането му като добавка, няма да произведе впечатляващ ефект. Това е просто мода и маркетинг. Ако не е хидролизиран, вътре в стомаха ще започне да гние и да нанесе щети“, твърди професорът. По думите му, същото е и с приема на капсули с хиалуронова киселина. Голяма резултат няма да се получи. Ако се приемат, то трябва да бъде с манган и селен, за да няма странични ефекти. „Просто пийте повече вода и ставите ви ще са добре,“ казва проф.Дадали. А за колагана е категоричен, че трябва да се набавя с храната. „Затова обръщам специално внимание на веганите и вегетарианците – да си го осигуряват редовно, след като не ядат месо“, предупреждава той.
За дамите в менопауза, когато има най-голяма опасност от развитие на остеопороза, той дава следната рецепта: калций (цитрат) и магнезий (цитрат) в съотношение 2 към 1, фосфор. „Популярните газирани напитки съдържат много фосфати, които буквално изяждат костите. При това децата ги пият с литри. Утре ще са със ставни заболявания. Витамин D и Цинк също трябва да се приемат за здрави стави. Всичко е комплексно, един витамин или минерал не решава въпроса“, казва проф.Дадали.
Ученият засегна и темата за Диабет тип 2, инсулинова резистентност и масовия вече метаболитен синдром. По статистика днес човек употребява захар под различна форма 70 пъти повече от нормата. Сладкото води до недостиг на важни витамини и минерали в организма. В тези случаи добри помощници са Цинк, Хром пиколинат, Берберин, Омега 3 – правилно приети. Но най-вече намаляване на бялата захар и пълноценно, разумно хранене.
Следва продължение …
Статията има информативен характер, а не е медицинска препоръка. Преди да предприемете каквито и да било действия, консултирайте се с лекар!