0 0
Време за четене1 Минути, 15 Секунди

Колко часа прекарвате наведени над мобилния си телефон? Правили ли сте си такава своя статистика? Ето данните от миналата година, събрани от „Нилсен Адмосфер България“:

Времетраенето е различно според възрастта:

  • 15-34 години – прекарват 6 часа и половина на ден със смартфон в ръка 
  • 35-44 години – под 6 часа
  • 45-54 години – 5 часа
  • Над 54 години – „само“ малко под 3 часа и половина..

През повечето време човек е наведен над устройството, което усилва напрежението във врата. Според ортопеди, тежестта на главата е около пет килограма. В позата, в която ровим в Интернет или чатим, това натоварване може да стигне до 30 кг. Позата категорично уврежда прешлените и може да създаде сериозни проблеми още от ранна възраст.

Този вреден навик влияе отрицателно и на контура на лицето. Прекарването на часове в тази поза, в която лицето е смъкнато надолу, шията е набръчкана, мускулите са напрегнати, дава 100% гаранция за увеличаване на бръчките и отпускане на контура.

Натоварване на шийни и гръбначни прешлени при неправилна поза с телефона.

Няколко са нещата, които можем да направим, за да не си причиняваме всички тези „ефекти“. На първо място драстично да намалим времето, през което се забавляваме или работим през телефона. Трябва да променим и позата – вместо да навеждаме главата, по-добре е да нагласим телефона на нивото на очите си в изправено положение. И, разбира се, ако все пак ни се налага да използваме телефона или таблета, то трябва да правим почивки на всеки час с упражнения за врата и гръбначния стълб.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon