Редица лекарски организации по света, включително и на офталмолози, алармират, че взирането с часове в смартфоните води до сериозни проблеми за физическото здраве и психиката на човека. Те предлагат поне за времето на лятната отпуска децата и родителите им да оставят телефоните и таблетите настрани, да прекарват повече време в игри и други забавления на открито, за да дадат почивка на тялото си от технологиите.
На първо място лекарите предупреждават, че зечестяват случаите на влошаване и дори загуба на зрението на едното или и двете очи. Любопитен и тревожен факт е, че при определена поза в леглото, когато човек се взира в екрана – много масов навик, особено вечер преди заспиване, едното око се натоварва повече от другото в зависимост на коя страна се лежи. Замъгленото зрение, поява или повишаване на диоптрите, напрежение на очния нерв, малки кръвоизливи, поява на видими вени на слепоочията и челото – всичко това са част от симптомите, че се прекалява със скролването в телефона. Без да усети, човек може да прекара 4- 6 часа, а сумарно за деня – повече от 10.
Облъчването, радиацията от антени и устройства също е бич за човешкия организъм в съвременния свят. Затова, излизайки от големия град, използвайте времето, за да се пречистите с чист въздух, морска вода, спокойствие и най-вече присъствие в реалността. Обърнете внимание на своя живот, на своите интереси, на семейството си, а не губете безценното си време в този живот да наблюдавате какво правят другите и какво качват в социалните мрежи. С какво ще ви обогати това?!
Ползването на Интернет или заниманията с приложения в съвременните мобилни устройства в късните часове води до безсъние и тотално разбъркване на биологичния ритъм на организма. Светлина от екраните не позволява на мозъка да даде команда за производство на хормона мелатонин, който отговаря за съня. И така човек може да остане буден до ранни зори.
Не по-малко тревожни са пораженията върху психиката, особено на подрастващите. Смляната информация, безсмислените рийлси и мемета, които децата гледат с часове, забавя тяхното умствено развитие и умения за критично мислене. Размиват се възприятията кое е реален свят и кое е виртуално, несъществуващо. В психиатрията вече се говори за нова диагноза, свързана със зависимостта от социалните мрежи и мобилните устройства.
Така че нека послушаме съвета на лекарите и през лятната ваканция да се отдадем на плуване, колоездене, преходи в планината, игри с топка, федербал – вариантите са толкова много. Дръжте телефоните и таблетите далече от вас и ги използвайте за кратко и само, ако се налага. Дайте пълна почивка на тялото и мозъка си.
Припомнете си предишна статия на BWoman за това какви вреди нанасяме на врата си, стоейки наведени над телефоните с часове.