0 0
Време за четене4 Минути, 28 Секунди

Скъпи коли, маркови дрехи, луксозни почивки, присъствие в медиите – мнозина смятат, че днес това са признаците за висока класа. Така ли е наистина?!

Експертът по маниери и стил Анна Бей дефинира няколко знака, които показват наличието или не на висок статус, на класа.

На първо място тя поставя тайните от личния живот. Хората от сой никога не разнасят „мръсното си бельо“ нито в социалните мрежи, нито в медиите. Изключението: синьокръвният принц Хари, който скандализира целия свят с интимните си разкази и клюките за кралското семейство в книгата си „Резерва“. С това той остави озадачени и роднините си, и приятелите си. Защото не му прилича.

Много звезди смятат, че като всекидневно присъстват в жълтите сайтове и вестници с пикантни подробности за тях, стават много важни и стойностни. Точно обратното. Това именно е един от ясните признаци за липса на висока класа. Независимо колко са популярни.

Принц Уилям, принцеса Кейт и принц Хари

На второ място Анна Бей поставя манията на мнозина да демонстрират парите си или да се преструват на богати. Снимка от Малдивите или от Дубай не изгражда имидж на човек от висшето общество. Стремежът да убеждават останалите в нещо, което в действителност не са, понякога е дори комичен. Един уверен в себе си човек, без комплекси, не изпитва необходимостта да доказва каквото и да било на другите. Облекло с големи лога на скъпи марки също не върши работа. Напротив. Истинските хора от класа никога не парадират със състоянието си. То личи отдалече по обноските им, по стила на изразяване, образованието, успехите. И не е задължително да произхождате от древен род или да сте наследили богатство още от пра дядо си. В днешно време има много възможности всеки сам да постигне и добро благосъстояние, и положение. Парите са само лакмус. Те вадят на показ това, което човек по принцип носи в душата и характера си. Този с ниска класа няма да пропуска случай да се хвали с парите си, ще изкупи най-скъпите мебели, коли, дрехи, често граничещи с кич. Друг с правилни ценности ще използва успеха си да се развива още и също да е полезен на обществото, без да бие тъпана за това.

На следващо място Анна Бей изтъква фалшивото приятелство. По думите й вманиачените да изглеждат като хора от висока класа неистово се стремят да познават известни хора, дори спекулират с някои имена, сякаш са им първи приятели. Такива личности са първи на всякакви сбирки, балове, партита, само и само да се снимат някъде с някой важен човек и да „докажат“, че са голяма работа. Хората с истинска класа никога няма да парадират с кого се срещат, кого познават, с кого дружат. Те нямат нужда да се идентифицират като „голямата работа“ чрез имената на други хора. Просто, защото самите те са важни хора. Техният морал, щедрост и почтеност са на първо място. В този ред на мисли Анна Бей подчертава и нещо ключово – уважението към личните граници. Това е типична черта за хората от висока класа. Никога няма да разпитват други с любопитни въпроси, нито да нарушават спокойствието им по всяко време, спазват етикет и протокол в отношенията си с останалите. И обратното – тези без класа смятат, че всичко им е позволено: да клюкарстват, да обсъждат другите, да осъждат, да нарушават дадена дума, да се отнасят с неуважение към останалите. А самата тема за парите, личните приходи, разходи, кое колко струва и т.н., е тема табу във висшите среди.

Мерил Стрийп в ролята на безскрупулната Миранда Прийстли в „Дяволът носи „Прада“

Още един интересен признак, който отличава хората с класа от останалите. На кой не му се е случвала неловка ситуация или пък да присъства на такава с друг човек? Парвенютата ще се изсмеят, ще се забавляват на гърба на „жертвата“, ще разказват шумно историята в компании. Хората с класа ще се опитат да помогнат, да омаловажат конфузната случка и да подкрепят човека, за да не се притесни. Никога няма да си позволят да използват това срещу него, да го осмиват или унижават.

Кралица Виктория в деня на коронацията й. Портрет на Джордж Хейтър, 1838г.

Историците разказват следната показателна история. Легендарната кралица Виктория имала гости от чужди държави. В края на вечерята поднесли купички с вода. Един от присъстващите смело поднесъл съда към устните си да отпие. Това втрещило повечето гости, които през това време потапяли пръстите си, за да ги измият (каквото е предназначението на тези купички). И тогава кралицата взела своята и също отпила. Останалите я последвали. Така необученият в протоколните правила гост не бил унизен, защото така и не разбрал гафа си. Вероятно впоследствие са му обяснили. Дали е вярно или не, показателно е за поведението на човек от класа в неловка ситуация за друг.

И за финал още един много ярък показател за нивото на хората. Тези без класа третират работещите в сферата на услугите като слуги – сервитьори, продавачи и т.н. С лекота избиват върху тях комплексите си. Висшето общество умее да се отнася към своите служители, а и към всички подобни, с нужната дистанция, но с уважение към труда им. Можем да пренесем това и в работната ни среда – как се държат шефовете с подчинените си, как им дават задачите, дали им благодарят, дали ги поощряват с думи. Или показват точно обратното – арогантност, липса на уважение, грубост. Ако е второто, то бъдете сигурни, че имате работа с човек на ниско ниво, независимо какъв пост заема.

Основна снимка: социални мрежи на Анна Бей

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon