„По дрехите посрещат, по ума изпращат“, гласи популярната пословица. Ако приемем, че „дрехата“ е цялостното ни излъчване и поведение, то всичко това е от значение, за да се представим добре – било в нов екип, било сред нови познати или на каквото и да е публично място. Има и друга вярна поговорка: „Никога нямаш втори шанс, за да направиш първо впечатление“. Психологът Алекс Васиян откроява няколко практични съвета, които помагат на хората да се покажат в хубава светлина.
Ходи изправен, с хубава осанка! Свитото, приведено тяло по-скоро би излъчило послание за страх, притеснение, несигурност. И обратното – изправеният човек показва самочувствие, комфорт във всяка ситуация. В днешно време, когато много хора прекарват часове в неправилна поза пред компютрите, със сигурност имат проблем. Огледайте се във витрините по улицата, вижте как изглежда гърбът ви. Или накарайте някой да ви снима. Ако установите този проблем, напомняйте си да се изправяте.
Движи се и говори бавно! Бързането, резките движения, силният глас, неспирното бърборене няма да допринесат за добро впечатление. Напротив – човек изглежда изнервен и стресиран. Подобно поведение би напрегнало и присъстващите.
Прави искрени комплименти! Всеки човек обича да чува хубави думи за себе си. Комплиментът не струва нищо. Това е цяло изкуство – към кого да го отправим, какви думи да подберем, как да ги изречем. Ако ви похвалят, върнете жеста. При запознанство не е добре да коментирате, дори и с положителни изкази, характеристики на тялото, личен живот, цени на дрехи и аксесоари и т.н. Протоколен гаф, например, би било в присъствието на съпруга на някоя жена да й кажете колко е секси в новата рокля. Или пък да похвалите марковата й чанта и да заключите, че сигурно струва много. Най-безопасните фрази са тези от рода на „Изглеждате чудесно!“, „Много се радвам да се запозная с Вас. Успехите Ви са истинско вдъхновение!“, „Беше ми приятно да поговорим. Вие сте много интересен събеседник!“. Популярната реплика „Много съм слушал за Вас“ носи двусмислие и е добре да се избягва.
Не използвай жаргони и цинизми, дори и в анекдот! Уличният език не краси никого. Той ще остави впечатление у отсрещната страна, че сте нискообразован и нетактичен.
Не коментирай други хора! Избягвайте да започвате разговор, още повече негативен, за други. Ще изглежда като клюкарстване. А и никога не знаете дали новите ви събеседници не са близки с въпросните личности. Ако се окаже, че имате общи познати, ограничете коментара си до това откога ги познавате, работили ли сте заедно, но без оценки и осъждане. Но най-добре е да избягвате диалог за отсъстващите.
Слушай повече! Добрият събеседник умее да слуша. Той не иззема цялото внимание и не фокусира разговора върху себе си. Проявете интерес към професията, постиженията, хобитата на новия си познат. Може пък да почерпите полезен опит от него или споделеното да ви подскаже идея за вашето развитие.
Внимателно прецени външния си вид! Правилният тоалет за дадено събитие е наполовина успех. Не е нормално, например, на вечеря с клиенти или партньори да се отиде в спортно облекло. Нито пък на делово събитие през деня да се облечете с вечерна рокля или строг костюм. Предварително се поинтересувайте къде ще е събитието, има ли дрес код. Дрехите не са просто текстил, те са послание за това кои сме, какво мислим за себе си и как искаме да ни възприемат околните.