0 0
Време за четене3 Минути, 1 Секунди

На въпроса „Как си?“, американците винаги отговарят „Ок, супер!“, независимо каква е истината. У нас репликата често е „О, не питай!“ И започва тирада с оплаквания. На всеки се е случвало като общува с някого да не се чувства комфортно, да се появи главоболие, досада, отпадналост, напрежение в слънчевия сплит. След такава среща сме някак изтощени и негативни, в нас се загнездва неудовлетворение. Все сигнали, че комуникацията е била дисхармонична и даже токсична. Как да разпознаваме хора, които носят тази енергия, за да ги избягваме?!

Дали имате работа с енергиен вампир или просто негативен човек е все едно. Резултатът от общуването е един и същ. Обикновено такива хора споделят за ситуации, в които са жертва, но не правят нищо, за да ги променят. Разговорите винаги се въртят около едно и също – как не им върви, как са ги изиграли или излъгали, как някой ги обидил или пренебрегнал, как все на тях им се случват такива неща, а другите си живеят живота. Тези хора имат нужда от публика, за да изхвърлят това от себе си. Вероятно го повтарят на всичките си приятели поотделно. И, ако те се чувстват после по-добре, то другият е с изцедени сили. Защото върху него е изсипан тежък товар от негативни думи и емоции.

Вторият признак е, че такъв тип хора изобщо не се интересуват вие как сте. Може и да ви попитат от куртоазия, но изобщо няма да ви изслушат, ако започнете да им отговаряте. Веднага прекъсват, сменят темата и я насочват към техните проблеми. Със сигурност истинският приятел ще иска да разбере какво става в живота ви, да ви подкрепи, да ви даде кураж, да ви поощри или поздрави.

Третият сигнал идва от тяхната категоричност, че само те са прави. Колкото и да ги убеждавате, че животът е хубав, че има изход от всяка ситуация, те продължават да си държат на тяхното. Не приемат нито друго мнение, нито съвет. Можете дори да останете с впечатление, че се чувстват много добре в ролята на жертва и неудачник.

Друга червена лампа е навикът им да осъждат другите. Не одобряват облеклото на еди кого си, не харесват обзавеждането на друг, за трети коментират, че трябва да си смени работата… Вариантите са много. В същото време самите те никак не са идеални, защото идеални хора няма. Но винаги имат мнение за живота на другите и са повече от убедени, че те знаят какво е най-доброто за околните. Затова осъждат, слагат етикети, укоряват, дават оценки. „В това поведение доста често се крие дълбока завист и комплекси за малоценност, върху които трябва да се работи със специалист. Щастливият човек се вълнува от нови проекти, развитие, просперитет, мечти, хобита, а не от ежедневието и бита на други“, казва американският психолог Д.Бруз.

Според него, ако такъв човек е в близкото ви обкръжение, можете да постъпите по два начина – или да си признаете как се чувствате и да го помолите да промени поведението си, или да прекратите контакта. „Отговорете си на въпроса: какво ви дават тези срещи, обогатяват ли ви с нещо, това приятелство ли е или просто ви използват за мълчалив слушател, който попива цялата тази лоша енергия?! А ако сте попаднали на такъв партньор, със сигурност няма да издържите дълго с него“, смята психологът.

Приписват на бившата първа дама на Белия дом Елинор Рузвелт следната мъдрост: „Големите личности обсъждат идеи, средните – събития, малките – говорят за другите хора“. Духовните учители са категорични, че подобна комуникация е в най-ниската вибрация, защото емоциите, които властват в нея, са крайно негативни. Потърпевшият не само си губи времето, но може да навреди и на собственото си психично здраве, ако допуска да влиза често в такива капани.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon