0 0
Време за четене3 Минути, 25 Секунди

За да получи облеклото завършен вид, то се нуждае от редица допълнителни елементи. Тяхното предназначение е както да подобрят и окончателно оформят дадената дреха, така и да „подпомагат” дамата при изпълнение на определена дейност.

В наше време чантата e един от най-важните аксесоари на дамския тоалет. За оптимален вариант се приемат размери около 25х25 см. Предпочита се кожената. Дръжката е дълга и се носи на лявото рамо (никога на лакътя). Чантата трябва да е класически модел. Предметите в нея могат да бъдат най-различни – от малката козметична чантичка, портмонето и носната кърпичка, мобилния телефон до бележничето и писалката (добре е да бъдат производство на една и съща фирма). Друг вид е театралната чантичка, чиито размери са по-малки. Тя има формата на плик и съдържа най-елементарно необходимите вещи. Чантата може да бъдe без дръжка и тогава се носи в ръка (под мишницата само когато ръцете са заети). Изготвя се още и от различни материали – най-често от плат. Нейни предшественици са някогашните кожени торбички, които се закрепвали на колана. Първите дамски чантички се появяват през ХVІІІ в. – шиели са се от разкошни тъкани или изключително скъпа дантела. За продължителните и модни разходки през ХІХ в. дамите носели ръкавици, ветрила, шалове и задължителното томче стихове, а това налагало и чанта за тяхното прибиране. Тя е бродирана с бисери. Епохата на ампира (минималните по обем рокли) създава чантата във формата на лодка или старинна ваза върху картонена основа. Отново роклята определя големината на чантата и тя става по-обемиста. Едва през 30-те години на ХХ в. чантата престава да бъде просто торба от плат и придобива твърдост като започва да се използва кожата за нейното производство. След 60-те години е бумът на чантата, а днес тя има невъобразими варианти по форма и материали. Изискването остана – да бъде модна, вместителна и практична в зависимост от случая на нейното ползване.

Деловата жена е принудена да носи “две дини”, тоест две чанти – едната е чисто дамската, и другата, която е предназначена за деловите документи и материали, за лаптоп или таблет – т.нар. “аташе” (тя може да бъде заместена с кожена папка). И в двата случая става дума за чанти от истинска кожа. Най-добрият вариант е да се носи само едната от тях и тогава е необходимо съчетаването на предметите за лична употреба и служебните документи. Впрочем, има и такива правила: миниатюрните дами не бива да носят големи по размери чанти.

ЗНАЦИТЕ НА КРАЛИЦАТА

Неслучайно психолози твърдят, че дамската чанта може да разкаже много за притежателката си. Така, например, немският благородник и журналист Александър фон Шьонбург определя знаците, които дава с чантата британската кралица Елизабет II: на лявата ръка – „много ми е приятно, не ни прекъсвайте”; на масата пред себе си – „до края на срещата остават 5 минути и нито секунда повече”; на пода, вляво от себе си – „спасете Кралицата си незабавно” (освободете я от присъствието на госта).

В момента на пазара има изобилие от чанти -цветове, форми, големини. Последният писък в модата е на чантата да има голяма верига- това е в съзвучие и с тренда при бижутата. През пролетно-летния сезон много дами предпочитат светлите, леки чанти, изработени често от плат или мека кожа. За път жените често избират чанта тип торба, която да побере максимален брой лични вещи. Каквато и чанта да купите, не забравяйте вечното правило – ежедневните са по-големи, по-семпли, докато тези за специален случай винаги трябва да са малки, кокетни, украсени с камъни и мъниста, или изработени от бляскава кожа.

За бизнес дамите най-подходащи са изчистени чанти от качествена кожа, едноцветни, без украса по тях, нито пък с голямо лого на марката. Стилът е в простотата!

В интернет пространството, а и в някои магазини, често се предлагат китайски реплики на големи марки. Бъдете особено внимателни с този вид чанти! Ако не можете да си позволите оригинала, по-добре не лъжете себе си с ментето. То така или иначе личи! Има достатъчно други производители и марки, известни с добро качество и дизайн.

В статията е използван откъс от книгата на Йордан Кожухаров „Етикет за всеки ден и за бизнеса“, изд. „Труд“.

Сн. www.usmagazine.com и theroyalfamily -Инстаграм

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon