1 0
Време за четене2 Минути, 42 Секунди

Невероятно, но факт: най-после правилата на здравословното хранене ще станат част от обучението на подрастващите. Това предвижда новата Стратегия за детското здравеопазване. Тя се разработва от специална група, която включва различни специалисти. Неин ръководител е директорът на столичната детска болница д-р Благомир Здравков.

България е на второ място след Франция по употреба на алкохол от 11-годишните. На второ място сме по детска смъртност като по-голяма е в селските райони, по-малка в големите градове. Има бум на диабет и метаболитни проблеми сред децата. Страната ни е на водещо място по употреба на сладки храни и газирани напитки от подрастващите. На челни позиции сме и по тютюнопушене и употреба на канабис от ученици. Това е част от черната статистика, която принуждава вече лекари и учители да вземат спешни мерки. Факт е, че в много семейства битуват вредни хранителни навици, от което най-вече страдат децата, защото още в ранна детска възраст развиват затлъстяване, сърдечно-съдови проблеми и много други болести на зрелите хора. Това не е нормална ситуация и затова се налага изготвянето на тази специална национална стратегия.

Децата трябва да бъдат навреме запознати с правилния начин на хранене, с продуктите, които носят ползи и вреди на организма, да бъдат ограничени продажбите на такива храни в училищните лафки и столове. Заедно с обучението по здравословно хранене, децата трябва още от малки да бъдат възпитавани в активен начин на живот чрез спорт и движение. Застояването с часове пред компютрите доведе до редица заболявания не само на тялото, но и на детската психика. Всички са разтревожени, че расте болно поколение, „благодарение“ на придобивките на модерния свят.

Документът ще обърне внимание и на още един много важен проблем при лечението на деца – прекомерната употреба на антибиотици и достигането до антибиотична резистентност. Ще бъдат изготвени ясни критерии кога да се предписват такива медикаменти. Широката употреба на антибиотици и регистрираните вреди от тях е тема, която се дискутира вече и в световен мащаб. Особено покрай Ковид-пандемията, когато в много страни беше наблюдаван бум на предписването на такива лекарства с цел презастраховане.

Стратегията ще постави акцент върху превантивните мерки и подобряване на достъпа до детско здравеопазване. Ще се обърне специално внимание на привличането на млади лекари-педиатри, които да имат условия да остават в България. Ще се работи и в посока уеднаквяване на медицинската помощ в различните райони на страната, защото към момента се отчита, че има такова несъответствие.

Пресконференция на министър Сербезова, д-р Здравков и участници в работната група по Стратегията за детското здравеопазване.

„Знаем проблемите, знаем решението, трябва само да структурираме начина на действие и да обединим усилията си. Да лекуваш деца, да се грижиш за детското здраве е особен дял от медицината. Защото на първо място трябва да обичаш децата и да имаш подход към тях, да правиш лесно контакт с тях. Това е особено важно в педиатрията. За да имаме повече и добре подготвени педиатри, трябва да обединим усилия и лекари, и преподаватели в Медицинските университети, и институции.

Детското здравеопазване трябва да е приоритет за нацията и то с реални навременни действия. Много планове са правени през годините, много идеи са лансирани, много намерения, много мерки са протакани. Крайно време е да говорим за резултати. Това очакват от нас колегите, родителите и цялото общество“, заяви д-р Здравков.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon