На 14 ноември се отбелязва Световният ден за борба с диабета. Датата е определена, защото точно на този ден през 1891г. е роден Фредерик Бантинг -откривателят на инсулина. По повод 100- годишнината от рождението му през 1991г. 14 ноември е определен за ден, в който пациенти и лекари обръщат внимание на обществото по тази важна тема.
В наши дни се отделят стотици милиони долари и евро от държавите за борба с това заболяване, от което страдат толкова много хора по света. На пазара фармацевтичната индустрия е пуснала редица медикаменти. В същото време заболелите стават все повече и повече, а възрастта им намалява. От диабет тип 2 се разболяват вече и много млади хора, деца. Увеличават се и младежите с диабет тип 1. Ето статистиката към 2022г.: 360 милиона души по света са болни. Годишно се разболяват седем милиона, от които 70 000 са деца. У нас болните общо са около 500 000.
На всеки десет секунди на планетата се диагностицират двама, а един умира. Заболяването вече е световна пандемия. СЗО прогнозира, че към 2030г. болните от диабет ще бъдат 500 милиона.
Много лекари, журналисти, пациенти по света многократно задават въпроса- къде греши системата, че няма напредък?
Всеизвестна истина е, че диабетът се смята за болест на начина на живот. Конкретно диабет тип 2. До голяма степен той се появява вследствие на лоши хранителни навици и на стрес. Десетки изследвания на почтени учени и лекари вече доказаха на практика, че той е обратим с промяна на храненето, със спорт и някои други мерки. Те твърдят, че диабетът не е доживотна присъда. В същото време милиони долари и евро се дават за реклама точно на храните, които го предизвикват. Факт е, че много медици бързат да изпишат скъпите лекарства, които връзват завинаги човека за аптеката, вместо да посъветват пациента първо да опита да промени начина си на живот. Нито цент не се дава, за да се обяснява на хората как могат да се избавят от заболяването, дори и без лекарства. И как могат да го предотвратят.
По повод настъпващия 14 ноември национална телевизия у нас излъчи разговор с водещ медик, с много научни титли. И той заяви, че болните са длъжни да пият лекарства до края на живота си и трябва да свикнат с мисълта, че ще стават все по-зле и по-зле. Недопустимо поведение на лекар и то от екрана на телевизия с милиони зрители. Къде е лекарската етика, къде е съпричастността и надеждата, която всеки лекар е призван да вдъхва на болните? И най-вече къде е истината? При положение, че световни лекари и учени -и от САЩ, и от Европа, и от Индия и от други страни, от години говорят, че има начин за лечение и че опитът им с хиляди пациенти дава отлични резултати.
Така че нека в Деня на борбата с диабета се замислим кой наистина е загрижен за здравето на хората! И нека погледнем какво слагаме на трапезата за семейството си. Защото най-често ключът е в чинията.