
Н.В.царица Маргарита отбеляза 89-тия си рожден ден в компанията на част от внуците си, които са общо единадесет. Сред гостите й беше и първородният внук – княз Борис Търновски, пазителят на Короната (на снимката е с тортата в ръце). Той е син на княгиня Мириам и княз Кардам, който почина след тежка катастрофа.
Маргарита Гомес Асебо и Сехуела е родена на 6 януари 1935г. Тя е испанска аристократка, останала сираче на една годинка. Родителите й са екзекутирани по време на Испанската гражданска война през 1936г. Баща й е бил държавен съветник и адвокат на търговски и банкови дружества. Заедно с брат й – Хосе Луис, живеят на различни места през годините на детството им, сменят държави и роднини, които се грижат за тях. Техни настойници са двамата им чичовци – маркиз де Сурхена и маркиз де Делейтоса. При втория Маргарита остава да живее до 1950г. След това постъпва в колеж в Брюксел. Вече пълнолетна, тя се завръща в Мадрид и се установява в свой собствен дом. Пътува много – в Латинска и Северна Америка, в Средния и Далечния изток. Любопитен факт от нейната професионална биография е, че тя е собственик на първото в Испания списание за икономика.

С цар Симеон II се запознават преди той да постъпи в престижната Военна академия Valley Forge в Съединените щати през 1956г. Маргарита му прави силно впечатление, но пътищата им се разделят. Надежда му дава новината за предстоящето й гостуване при приятелка в Америка. Научил адреса, той й изпраща покана за годишния бал на академията, но заминаването й за Япония не позволява да се видят. Срещат се отново в Мадрид през лятото на следващата година. Решават да се оженят, но отново възниква проблем, тъй като Маргарита е католичка. Римската църква поставя изискване – некатолическата страна да даде писмено обещание, че децата от този брак ще бъдат кръстени католици. Симеон обаче не би могъл приеме това, защото е нарушение на Търновската конституция. Обръща се към виден адвокат, експерт по брачни въпроси, който намира прецедент през 1938 г. в Япония. Местният епископ поел отговорността за брака между католичка и губернатор-шинтоист, без да изисква каквито и да било гаранции.
За да преодолее тези трудности около брака им, Симеон ІІ посещава два пъти Ватикана. Приет е от Папа Йоан ХХІІІ, когото наричат “Българският папа”. Светият отец, прекарал повече от десет години в България като нунций, съхранявал топли чувства към Царското семейство и добре се познавал с царица Йоанна – майката на Симеон.

През май 1961 г. е обявен годежът на Хуан Карлос Бурбонски и София Гръцка (бившите крал и кралица на Испания), която е православна. В същото време в Рим все още заседава Вторият Ватикански събор, чиято цел е подобряване отношенията между католическата и православната църква. Тези обстоятелства спомагат за благоприятното развитие на събитията и за Симеон и Маргарита.



На 14 януари 1962 г. отец Албендеа, изповедник на белгийския крал, извършва първата от трите сватбени церемонии. Втората церемония е на 20 януари в Лозана, където пред кмета на града сключват граждански брак. На следващия ден красивата църква във Вевей се препълва с хора. За щастливото събитие са поканени роднини, както и българи от цял свят. Благославянето на брака извършва митрополит Андрей в съслужение с руския архиепископ на Швейцария. “Много е сложно да разтрогнеш три брака – почти невъзможно”, шегува се днес царица Маргарита, когато я питат за тайната на дългото съпружество. Тя говори български език, често може да бъде забелязана да шофира сама из София, да пазарува в търговски вериги без охрана или да посещава любими спектакли в Националната опера.
Сн. Официален сайт на Българското Царско семейство: .http://www.kingsimeon.bg