0 0
Време за четене5 Минути, 0 Секунди

Забелязали ли сте, че във всички режими за здраве и отслабване винаги има препоръка за пълноценен сън, за ранно лягане и ранно ставане?! Това е така, защото по време на сън се осъществяват важни за тялото и ума процеси.

По повод съня Учителят Петър Дънов казва нещо много интересно: „Сънят се е наложил на хората поради нарушаване на Божествените закони. Сънят и смъртта не са били предвидени. Колкото по-рано ляга човек, толкова е по-добре за него. Защо? Които рано лягат, те поглъщат всичката събрана прана, т.е. жизнената енергия в атмосферата. Които късно лягат, мъчно заспиват, защото за тях няма вече нужното количество прана за организма им. По-късно от 12 ч вечерта не лягайте. Изобщо часовете, определени за лягане са 20, 22 или 24. Съвременните хора си навличат ред нещастия от много спане. Не лягат навреме, когато трябва да спят, и не стават навреме, когато трябва да станат. Знаете ли защо не може да спите? Тази работа е много проста. Кокошките по кое време лягат? Те знаят, че когато Слънцето залезе, има много тренове за другия свят, съобщенията за другия свят са много добри, но по-късно след 22, 23, 24 часа треновете са редки, ще трябва да чакат. Не може да отидеш в другия свят, ще бъдеш буден на гарата, ще чакаш, но щом се качиш на пристигналия трен, е лесно. Той ще те носи в другия свят. Съвременните хора трябва да лягат вечер най-късно в 10 часа и да стават най-късно в 5 часа. Който иска да живее хигиенично, да бъде здрав, трябва да ляга и да става рано“.

Според учените, преди 6:00 сутринта се произвежда хормонът на щастието серотонин. По това време нивото на кортизола се повишава. Това е хормонът, който подготвя тялото за активно бодърстване. В тези ранни минути максимално е включена логиката. Време е да запишете плановете си за деня и да вземете решения, които ще се осъществяват.

Изпивайте 500 мл вода сутрин и направете упражнения, така хормоните на стрес намаляват!

Да продължим нататък. В 7: 00 тялото престава да произвежда мелатонин, защото става светло. Това е хормонът на младостта, който помага на организма да се възстанови, действа и като анти-оксидант. Той допринася много за здравия сън. Неговата секреция е слаба през деня и се увеличава на тъмно. Затова е много вредно преди да заспите да използвате телефон, таблет, лаптоп в спалнята си. Светлината на екрана пречи за производството на мелатонин, а оттам – и за заспиването. Ако се събудите нощем, не светвайте силни лампи по същата причина. След 7.00 вече няма смисъл да спите, защото стойността на по-нататъшния сън е нула, което означава, че е напразна загуба на ценни часове.

В 8: 00 на арената се вихрят половите хормони. Те са стероиди – хормони, които формират и нашата мускулна рамка. Затова сутрин трябва да се заредим чрез гимнастика – да отидем до фитнеса или да се раздвижим у дома. Чудесен момент за интимни ласки!

Между 10: 00 и 14:00 е пикът на DHEA (Dehydroepiandrosterone). Това е един неврохормон, отговорен за паметта, вниманието и запаметяването. Най-доброто време за умствена дейност.

Ако между 14: 00 и 16:00 усетите сънливост, не се отказвайте от удоволствието да поспите, но не повече от 20 минути. Това е върхът и на HGH – хормонът на растежа, на красотата и младостта. За предпочитане е след този сън да се загреете, защото хормонът на растежа е отговорен за количеството мускулна тъкан.

Във времето от 17:00 от 19:00 започва да намалява кортизолът. Вземането на важни решения си струва да се отмени. Спортът е противопоказан, защото храненето на мускулите ще бъде много трудно.

В 21: 00 тялото започва да произвежда мелатонин и да се подготвя за сън. Намалява телесната температура и на нас естествено ни се иска да получим топлина и грижа от близките си. Най-доброто време за семейно общуване!

В 22: 00 хипофизната жлеза отделя опиоидни хормони с наркотичен ефект – това са ендорфините. За спящите по това време, сънят ще бъде придружен от най-приятните усещания. Дневният стрес е зад Вас, организмът е готов за рестарт. Сънят от 22:00 до 4:00 е максимално ценен. Липсата на сън в този период от време е фатална, особено, ако се натрупа за дълъг период от време. Всички хормони в организма ще се дисбалансират и това може да доведе не само до напълняване, но и до други проблеми.

В 2: 00 започва времето на хормона на растежа (HGH), красотата, жизнеността и младостта. Благодарение на него, ако спим по това време, ще бъдем младолики, красиви, със здрави кости и мускули.

Между 1: 00 и 3: 00 тялото се освобождава от отровите, черният дроб работи активно. След 7:00 започва активността на дебелото черво, а стомахът почива. След 11:00 вече се появява чувството за глад и организмът е готов да поема храна. Сутрешните часове са добри и за работа, и за лечение.

Тялото ни е уникален механизъм със строги правила, цикли, принципи на работа. Ако имаме тези познания и се съобразяваме с природния ни часовник, то ще запазим здравето си. Учените вече са установили в детайли в кой час от денонощието какво се случва в организма ни. Затова обилното ядене в часовете, в които стомахът е програмиран да не работи, води до затлъстяване и редица стомашни проблеми. Ако във времето, в което нашите системи се чистят, ние поглъщаме какво ли не, резултатът може да е само един – тотално замърсяване с токсини. Ако след 19: 00 започваме да работим, а организмът се настройва за сън, също ще си съсипем целия механизъм. Хората тип „Сови“, които стоят до 3-4 през нощта пред компютрите, не съзнават какви болести си навличат. А и се състаряват преждевременно. Да не говорим, ако това правят децата.

Така че, за здраве и красота, трябва да лягаме „с кокошките“. Творецът ни е програмирал да работим тогава, когато има светлина и да се зареждаме от залез до изгрев. Нашите предци са го знаели и не са се излежавали до обяд. Опитайте поне за месец и вижте разликата!

Използвана е информация и от Physio Arthro.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon