0 0
Време за четене4 Минути, 12 Секунди

„Все повече стават моите пациенти, които страдат от запушен нос, алергии, обриви, задна хрема. Всички се оплакват, че сутрин след ставане от сън винаги имат слуз в гърлото или носоглътката, имат много слуз в очите, зачервени и сухи очи, какво ли не. Това не е нормално“, казва д-р Марина Евсеева, имунодиетолог с повече от 45 години практика. От 23 години тя работи предимно в тази сфера – нормалното функциониране на имунната система и подобряване на микрофлората на стомаха и червата чрез промяна на хранителния режим.

По думите й, щом организмът изхвърля тази слуз, значи има проблем вътре, значи тя е в повече и тялото се опитва да се отърве от нещо вредно. „Тези симптоми са бомба със закъснител. Знак, че е крайно време да се предприеме нещо, преди да са се появили сериозни заболявания. В този случай организмът се опитва да ни каже нещо важно. Чрез слузта в носоглътката организмът изхвърля белтък. Защо се отделя по този патологичен начин? Няма храна, която сама по себе си образува слуз – има такива, които помагат за това. Накратко и популярно казано – тази слуз се образува от имунната система, а тя работи постоянно. Винаги има с какво да се бори, защото около нас има всичко – вируси, бактерии, някои имат животни у дома. Тази реакция е в кръвта, защото белите кръвни телца са армията на имунната система, тя постоянно произвежда белтък за кръвния поток. Имунните молекули имат различен срок на живот. Тези, които са свършили работата си, трябва да бъдат изхвърлени по някакъв начин, защото не са нужни повече на организма. И това е всеки ден. Съществува нормален път за извеждането им. Ако този механизъм не функционира правилно, се появява въпросният проблем. Организмът започва да търси друг начин да се освободи или място да ги складира – например в междуклетъчното пространство. И теглото се повишава, човек се подува, затлъстява. Къде отива този белтък, когато организмът е здрав? Важно е да се знае, че протеинът е основен строителен материал за всеки жив организъм. При добро здраве в стомаха се преработва от специални ензими до аминокиселини. След което организмът ги разпределя в отделните органи и с различно предназначение – за мускулна маса, за кожата, за нови имунни клетки и т.н. Това е нормалният процес“, казва д-р Евсееева.

Лекарката разказва, че в практиката си среща много случаи с деца, които често са имали хрема и изкашляне на слуз, запушен нос, след години страдат от наднормено тегло, после от сърдечни проблеми и други заболявания. Често това е съпроводено с акне, екзема, алергия, псориазис. „Обривите представляват изхвърляне на ненужния белтък от организма. Отоците също са сигнал за складиране на излишния протеин. Високото кръвно и то е симптом, на който трябва да се обърне внимание и да се свърже с този процес. Питат ме, ако се заразим от някого с вирус и имаме хрема, тогава? Вижте, в един клас може да има болно дете и някои ще се заразят, други-не. Няма да пострадат тези, които нямат излишество на животински протеин в организма. При възрастните, които пушат много и прекаляват с животинския белтък, могат да очакват сутрин да отхрачват и много слуз. Това е защитна реакция на организма“, казва още д-р Евсеева. Тя припомня също, че пиенето на достатъчно вода е ключово за организма и за справянето със слузта. „Ако тялото е дехидратирано, тази слуз може да се втвърди, да запуши носа и да създаде много други проблеми в различни органи“.

„Сега отвсякъде ни рекламират ползите от протеина- и ние като послушни зайчета ядем големи количества още от закуската – яйца, колбаси, млечни продукти. На обяд пържола, вечер друго месо…Ако сте изяли картофи и салата, но не и месо, голям проблем – организмът ще иска и животински белтък. Нали така ни внушават отвсякъде? Тогава вие лочично трябва да си кажете- чакай малко, нали всяка сутрин изкашлям излишен белтък, защо ми е още?! Разберете ме, не пледирам за вегетарианство, но препоръчвам в храната на хората да има паузи без животинска храна. Когато в едно ядене сте консумирали и животински белтък, в следващото пропуснете. Направете прозорец една седмица. Защото излишеството се получава тогава, когато в стомаха има достатъчно животински белтък за обработка, а вие му давате още и още и имунната система се взривява“, казва д-р Евсеева. По думите й алергиите към котки и кучета, например, също се дължат на белтъчен излишък и претоварване на имунната система. „Имам случаи с пациенти, които са се подували, не са могли да дишат в стая с котка, които всяка пролет се задушават от полените, а след промяна на храненето и пиенето на достатъчно вода, нямат този проблем“, споделя тя. По думите й подобен режим намалява килограмите, подобрява състоянието на костната система, на дишането, на кожата и въобще на целия организъм. „Неслучайно нашите предци повече от 150 дни в годината са имали простичко хранене без животинска храна, спазвали са пости. Самата аз на 42 години се чувствах много по-зле, отколкото сега на 70, спазвайки принципите на правилно хранене и внимателно отношение към приема на животински протеин“, признава д-р Евсеева.

Статията е информативна. Преди да предприемете каквито и да било стъпки, посъветвайте се с лекуващия лекар!

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon