
Специализираните услуги – национална телефонна линия и защитено жилище, ще се предоставят безвъзмездно на пострадалите от домашно насилие. Това са част от промените на Закона за домашното насилие, които правителството прие днес.
В законопроекта изрично е записано, че „мерките по закона не изключват гражданската, административно-наказателната и наказателната отговорност на извършителя“.
Жертвите на домашно насилие ще получават и безплатна юридическа помощ. Държавата се ангажира да изгражда и подкрепя убежищата за защита, за да имат жертвите на домашно насилие достъп. Държаваа ще „бори“ домашното насилие с Национален орган, който да координира и следи изпълнението на всички политики, свързани с домашното насилие.
Сред нововъведенията е разширяване на лицата, пострадали от домашно насилие, които могат да търсят защита: лица, на които са възложени грижи за детето или на които детето е поверено; роднини по права или по съребрена линия до четвърта степен, лице, което е или е било във фактическо съпружеско съжителство; съпруг или бивш съпруг на родителя.
Улеснява се достъпът до правосъдие. По искане на пострадалото лице до 24 часа държавните, общинските органи, лечебните заведения и юридическите лица трябва да препратят молба, за образуване на производство по издаване на заповед за защита до съответния районен съд. Това може да бъде всеки районен съд по постоянния или настоящия адрес, както и по мястото на извършване на насилието или друг адрес, на който пострадалият пребивава, а не както досега – само районният съд по местоживеене на пострадалите.