0 0
Време за четене3 Минути, 32 Секунди

Скандалното разкритие за размяна на бебета в столичната болница „Шейново“ предизвика лавина от подобни информации в социалните мрежи.

Както стана известно, през септември две бебета са били дадени на различни майки. Едната се усъмнява, че детето не е нейно и прави ДНК текст. Установява се, че наистина новороденото е чуждо. Така се стига до разплитане на случая. Дали това е умишлено, дали е грешка на персонала, компетентните органи тепърва ще установяват.

Тревожното е, че това се оказва сериозен проблем в нашите АГ отделения. Жени разказват какви ли не подобни преживявания, когато са раждали. Някои случаи са отпреди 20-30 години. Други- съвсем актуални. В повечето от тях майките сами са се усетили още в болницата и са настоявали да им върнат детето. „Преди много години, в друга болница, когато ни носеха бебетата за кърмене, аз бях излязла от стаята и точно като влизам, родилката, съседка по легло крещеше на другата, че е взела чуждо бебе да го кърми. Беше моето! Нейното беше много дребно и по-тъмничко! Освен това, тя се оплакваше, че в къщи ще я изгонят, ако се прибере с бебе от определен пол. Този ужас се бях постарала да го забравя, но тази новина ми го припомни“, коментира Таня Ташева. „През 2003 година в МБАЛ Свищов деня преди изписването размениха детето ми, когато ги взеха за къпане …. с много разправии и скандал се прибрах със сина си! Случайно или умишлено не знам….но такива неща не трябва да се допускат“, споделя дама с профил Mag Ferdinand. „Явно случаите, не са един и два, а много и при мен 1980 година се случи – при кърменето ми донесоха в количката друго бебе с моя номер. Скочих веднага и отидох в коридора, санитарката вкарваше количка с други деца в отсрещната стая Веднага се развиках и познах дъщеря ми с друг номер Тя размени номерата и си ми даде моето, викайки „Тихо, тихо!“, пише Йорданка Чолакова.

„И аз съм била разменена.В момента на кърмене от друга жена, майка ми е влязла и ме е разпознала, както и номера на гривничката … жалко, но се е случвало и ще се случва“, коментира Люси Кънева. Елена Георгиева разказва „И аз съм била разменена чрез сменени гривнички, но майка е познала веднага, че не е нейното бебе. Била съм дадена на ромка, която ме е кърмила, без да забележи, че бебето, което кърми, е много бяло“. “ Като чета коментарите, стигам до извода, че на много жени се е случвало още в родилния дом и грешката е била навреме поправена, което направо ме изумява. А в чужбина явно веднага дават децата на майките, което е доста по-нормално и трябва българската медицина да се поучи от техния опит. Защото вярно е и това, че при раждането жената невинаги е в състояние да запомни бебето, някои доста си приличат, а и ако е сложено веднага в кувьоз, нещата се усложняват още повече. Но е ужасно да не получиш детето, което си носил 9 месеца, това не е предмет, това са гени.“ казва Цветанка Горанова. Малинка Николова пише: „И на мен ми се случи подобно нещо, беше ми донесено друго бебе вместо дъщеря ми през 1995 в Плевен. Добре, че бях запомнила личицето, благодарение на това, че ми я сложиха на гърдите веднага след раждането. Веднага си дадох сметка и тръгнах да си я търся от акушерките. Виждам,че има много такива случай и ми се струва скандално“. Мрежата вече е пълна с такива свидетелства на десетки жени.

Обществото има право да знае каква е причината за тази лавина от такива признания и какво в действителност се случва в тези отделения. Социалните мрежи вече изобилстват с мнения на жени, че бебетата трябва от раждането до изписването да остават с майката. Така размяна трудно ще стане. Българки от чужбина коментират, че в държавите, в които са родили децата си, е точно така – никой не отнема бебето от майката, то е с нея през цялото време в нейната болнична стая. “ Това само в България ти вземат детето, къде го носят, къде спи, какво му правят, не знаеш. Моите деца ги родих в Англия -с раждането ми ги сложиха на гърдите и до изписване са били с мен“, споделя Оливия Рос. Очевидно е, че здравеопазването ни и в тази сфера има нужда от сериозна реформа.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon