Домашното насилие става все по-голям проблем. Процентът на случаи на тормоз и побой над съпруги и партньорки скочи особено много по време на ковид – пандемията. И то във всички страни. България не прави изключение. Психолозите са единодушни в някои съвети към жените. Да ги припомним.
Ако те ударят -веднага си събирай вещите. Действай като при земетресение -взимай документите си, децата, най-необходимото, и отивай при родители, приятели. Ако няма къде да се подслониш, звъни на 112 или потърси специалните места за приютяване на жени, претърпели насилие.
Не приемай извинения и покаяния, не влизай в преговори с насилника. Всяко едно „прости ми“ утре непременно ще се превърне в „ти ме докара до това състояние“. В това блато е много лесно да затънеш и много трудно да излезеш от него.
Запомни добре, че всяко „ти си виновна“, „ти ме предизвикваш“, е лъжа и манипулация! На практика за мъжа това означава „Знам, че мога да те удрям, обиждам, тормозя и нищо няма да последва за мен, затова и няма смисъл да се контролирам“.
Отношенията никога не започват с побой. В началото всичко е идеално. Първите признаци, че нещата няма да бъдат наред, са фрази от рода на „ти си глупава“, “ не ми се бъркай“, „кой ти е искал мнението“, „ти пък какво разбираш“, „щом казвам, значи ще го направиш“ и други подобни. Лека полека молбата се превръща в заповед. После малките унижения стават норма в дома. Докато един ден всичко това не се превърне в жесток побой, цинични обиди и ругатни.
Никога не позволявай на когото и да било да те обижда и унижава! Думите също са насилие! Не го забравяй! Никога не си мисли „аз съм умна и интелигентна жена, на мен това не може да ми се случи“ или „знам, че е бил такъв с предишната, но аз ще го променя“. В този капан са попадали и попадат много стойностни жени.
Твоят враг в началото е мисленето от рода на „абе май ми се стори, че е такъв“. Един ден той се държи мило и адекватно, на другия ден нещо го провокира и той става невиждан садист. На следващия ден е най-милото слънчице, молещо за прошка. И ти си казваш „заблудила съм се“. Ако това се случва, бъди внимателна! Това са първите признаци, че този човек има сериозен проблем. Бягай далече от отношения с такъв тип – било в личния живот или в бизнеса.
Най-важният съвет: говори! Не мълчи за проблема, разкажи на приятели всяка една случка, гледай да имаш свидетели. Злото действа в мълчание. Злото се разраства в мълчание. Колкото повече преглъщаш и мълчиш за ситуацията в дома си, толкова повече си изложена на опасност – и ти, и децата ти. Затова: говори!
Винаги имай свои пари, свои източници на приходи. Не се оставяй в тотална финансова зависимост от партньора. Ако си у дома с децата, осигури си „финансова възглавница“ за всеки случай.
Не позволявай отношенията ти с партньора и домашните задължения да са единственото, което се случва в ежедневието ти. Това е опасна ситуация. И особено благоприятна за всеки мъж, склонен към насилие у дома. Приятели, работа, хобита, спорт, културни събития – нека всичко това да присъства в живота ти. Ако мъжът до теб те ограничава от тях, нека ти светне червена лампичка. Насилникът обикновено първо се стреми да прекъсне връзката на жертвата си с околния свят. Реплики от рода на „виж колко ни е хубаво на двамата, нека си седим у дома“, „за какво са ти тези приятелки, само те използват“, „няма нужда да се виждаш с вашите, само те натоварват“, трябва да ти дадат ясен знак какво предстои.
Не вярвай и на приказките „всички така живеят“, „във всяко семейство се случва“! Не! Насилието у дома не е правило. То е изключение от нормата. Не се поддавай на пагубни мисли, че това само на теб ти се случва, че те е срам от себе си. Проблемът не е да попаднеш на партньор – насилник. Проблемът е да останеш при него с години и да мълчиш!
Когато се отървеш от такъв проблем, започни всичко отначало. Направи си съвсем различна прическа, смени стила си, работата си, навиците си. Изхвърли всички дрехи, които ти е подарявал или които ти напомнят за стария живот. Те носят негативната енергия на миналото. Включи се в организации в подкрепа на жените, разкажи преживяванията си, за да помогнеш на други. Гордей се със себе си, че си преодоляла един огромен проблем по пътя на израстването си!
В статията са използвани и материали на Анастасия Рубцова.