0 0
Време за четене1 Минути, 29 Секунди

Работодателите вече няма да имат право да питат кандидата за работа колко пари е получавал в предишна фирма. Това категорично се налага от нова директива на Брюксел, която трябва да бъде отразена в българското законодателство до юни 2026г. Една от основните й цели е да бъдат преодолени разликите в заплащането при мъжете и при жените, съобщава сайтът www.sledvayme.net.

Работодателите няма да имат право да питат кандидатите за работа за тяхното досегашно или текущо заплащане. Мярката ще доведе до прозрачност в обявите за работа: компаниите ще трябва да посочват първоначалното заплащане или неговия диапазон в обявите за работа.Също така фирмите с над 100 служители ще трябва периодично да докладват информация за разликите в заплащането между половете и съотношението на служителите по пол.

Работещите ще имат право да искат писмена информация за тяхното индивидуално ниво на заплащане и средните нива на заплащане на мъжете и жените в компанията на сходни на тяхната позиции. Работодателите ще трябва да разкриват критериите, които използват, за да определят заплатите и повишенията.

Българските политици ще трябва да решат кой ще бъде определен като „орган по равнопоставеността“ в България – Комисията за защита от дискриминация или Националният съвет по равнопоставеността на жените и мъжете? Трябва да бъдат определени и санкции за неспазване на новите правила. Важно е също да се балансира прозрачността по проблема с правото на защита на личните данни.

Очаква се тази мярка да повиши конкуренцията – компаниите, които активно работят за преодоляване на разликите в заплащането, вероятно ще привлекат по-разнообразни и талантливи кадри. Забраната за запитвания относно предишни заплати може да доведе до по-обективно оценяване на уменията и опита на кандидатите в дадения момент. Намаляването на разликата в заплащането между половете може да доведе до по-голямо икономическо овластяване на жените и да подобри общото благосъстояние на семействата.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon