Онлайн търговията извади на дневен ред важността на нов вид комуникация клиент – търговец. Социалните мрежи ни заливат с реклами на стоки и услуги. Потребителят ежеминутно е изкушен да кликва, лайква, разглежда, поръчва. Няма го директното общуване с „жената зад щанда“ (по-зрелите читатели ще разберат фразата). Всеки е анонимен, независимо дали си е поставил истинска профилна снимка или фалшива. Единственият източник на информация за търговеца с какъв човек общува е начинът на писане, словото. Какви думи употребява пишещият, прави ли правописни и граматически грешки – всичко това говори за нивото му. Да, интернет отдавна допусна по-свободен изказ и прекрачване на много езикови правила, но все пак никой не е отменил възпитанието и добрите обноски.
Да поздравиш учтиво, да попиташ с цяло изречение за стойността на стоката, да благодариш като ти отговорят – това са елементарни, базисни неща във възпитанието. И не са загуба на време. Да надраскаш „цена“ отнема 2 секунди, да напишеш „Здравейте, бихте ли ми казали колко струва“ е с още 2 секунди повече. За това не се изисква диплома от университет, нито кой знае каква интелигентност. Предполага се, че завършилият гимназия може да съставя поне смислено изречение. С отделни думи само малките деца изразяват желанията си, защото са в началото на развитието си. Масовото коментиране под предлагани продукти с думата „цена“, без нищо друго, показва ниска култура, липса на възпитание и най-вече неуважение към отсрещната страна. Дори и изписана на латиница, не прави пищешия по-интелигентен. Точно обратното.
Всъщност така той демонстрира само своята лична интелектуална и духовна немощ. Пазете езика, защото това сте самите вие!
Автор: Мария Йорданова