
Фахрюниса е едно от шесте деца на Шакир Паша – интересна фигура от историята на Турция в началото на 20в. Семейството е част от аристокрацията на Османската империя. Братът на Шакир – Ахмет Джават Паша, служи като Велик Везир на Султана в периода 1891г. -1895г. Това е председателят на султанското правителство. Самият Шакир Паша е дипломат, военен, предприемач, посланик в Атина. Там среща съпругата си Сара, останала в историята като Сара Исмет Ханъм.
Но разказът е за дъщеря им Фахрюниса. Нейната история стана любопитна на публиката на сериала „Династията на Шакир Паша“, който в момента се излъчва в Турция. Той е художествено- документален разказ за скандалните събития, белязали съдбата на тази фамилия.



Фахрюниса се ражда на 1 декември 1901г. в двореца на семейството на остров Бююкада (най-големият от 9-те Принцови острова в Мраморно море), част от Истанбул. Още от много малка принцесата проявява таланта си на художник. На 14 годишна възраст рисува портрет на баба си, с който изумява родителите си и те се съгласяват тя да получи художествено образование. Така тя става едно от първите момичета, които влизат да учат в школата по изкуствата в Истанбул. Дотогава това е било немислимо за жените. През 1920г. я омъжват за новелиста Иззет Мелих Деврим. Меденият им месец е във Венеция и тогава младата художничка за първи път вижда европейското изкуство. В младото семейство се раждат три деца – две момчета и едно момиче. За жалост, единият й син почива от болест. Другият- Неджат Деврим също става художник, а дъщеря й – Ширин Деврим, се прославя като актриса.
През 1934г. Фахрюниса се развежда и по-късно се омъжва за иракския принц Зеид бин Хюсеин, който става първият посланик на страната си в Германия – във времето преди началото на Втората световна война. Преместват се в Берлин и като съпруга на дипломат, Фахрюниса организира редица светски събития. Но политическите обрати ги карат да се върнат обратно в Багдад през 1938г. Но животът там я потиска и тя решава друго – заживява в Париж, но постоянно пътува в различни градове и държави. През 1941г. се установява в Истанбул и се фокусира върху рисуването. Запознава се с членовете на авангардното творческо общество D Group, с които поставят основите на модерното турско изкуство. Това общуване й дава смелост да започне да прави свои самостоятелни изложби. Любопитното е, че първата й изложба е в дома й – тя разчиства част от апартамента и излага творбите си. След големия успех, организира още една и последваща, но вече в Измир. 1946г. носи промяна в семейството й – съпругът й е назначен за първия посланик на Ирак във Великобритания и тя заминава с него за Лондон.



Повлияна от абстракционизма на френските художници след войната, принцеса Фахрюниса твори също в този стил. Славата й на талантлив художник достига и до Бъкингам. През 1948г. на откриването на изложбата й в Saint George’s Gallery присъства самата кралица Елизабет ( майката на Елизабет II). Следват почти десет години на бурен, интересен живот из европейските столици, галерии, светски общества. Но през 1958г. става военен преврат в Ирак. Със съпруга й имат 24 часа да напуснат посолството, едвам оцеляват. Кралското семейство е екзекутирано, но съпругът й, който е регент на краля, се спасява, защото бягат в Париж. Там тя организира редица свои изложби, с които затвърждава славата си на интересен и модерен художник. Съпругът й почива през 1970г. във френската столица. Принцесата не желае да живее там сама и се премества в Аман при най-малкия си син приц Раад, от втория й брак, който там създава семейство с йорданска аристократка. Фахрюниса основава в Аман Национален институт за изобразително изкуство на нейно име. До смъртта си през 1991г. тя обучава млади таланти.

Нейната по-малка сестра – принцеса Алийе, също носи художествен талант. Тя става първият гравьор в Турция и записва името си в историята на изкуството на страната със своите изключителни гравюри. Техният брат Джеват също е художник, учил в школа в Рим. Той е обвинен в убийството на баща им Шакир Паша и е осъден на 15 години каторжен труд. Но след седем години е освободен заради туберкулоза.
Невероятната история на това аристократично семейство е пресъздадена в сериал, който можете да проследите тук: https://neronbgbezplatno.blogspot.com/2024/12/neron-angelov-nov_16.html