
Болестта на Алцхаймер е мозъчно нарушение, което прогресира във времето и причинява проблеми с паметта, мисленето и поведението. Най-често засяга хора над 65 години, но вече има установени високи проценти болни и сред възрастовата група 40- 50. Учените обаче са категорични, че това не е възрастово заболяване и не е естествен процес при стареенето.
Последни научни изследвания дават надежда срещу „забравата“ и то с две простички мерки. На първо място това е говоренето на чужди езици. При практикуването на език, различен от майчиния, в мозъка се създават нови невронни връзки, активират се полезни за паметта процеси.

Втората полезна тренировка за мозъка е музиката. Когато човек свири или пее, също се случват интересни физиологични процеси в неговия мозък. Доказано е вече, че това значително отдалечава в годините или предпазва напълно от болестта на Алцхаймер.
Учените съветват родителите да записват децата на уроци по езици и по музика, да развиват отрано тези компетенции в тях, защото на практика това е инвестиция за тяхната старост. Но дори човек да започне в зряла възраст, пак ще направи добро за мозъка и паметта си.