0 0
Време за четене2 Минути, 44 Секунди

„Ocupas“ – новото предизвикателство пред собствениците на имоти в Испания. С тази дума се наричат хора, които незаконно се настаняват в чужди жилища. Най-често става дума за бежанци и бездомни испанци. Според законите на страната, наказанието е от три до шест месеца затвор. Но явно и това не ги плаши.

„Отне ни повече от две години съдебни дела, за да си върнем собствеността. През това време нямахме право да спрем електричеството и други битови услуги. Не можехме да влезем и да си вземем личните вещи. Всичко остана в жилището като впоследствие установихме, че вещите ни са използвани или съсипани. Костваше ни огромна сума пари, за да възстановим апартамента. Няма възможност и за застраховка в такава ситуация. Иначе Испания е чудесна страна“, пише във форумите англичанинът Фил Хъдчисън, който живее в Мадрид.

Друга потърпевша, испанка, разказва: „Наследих къща и докато си уредя нещата да се преместя, установих, че не мога да вляза- бравата беше сменена. В нея се беше нанесло семейство. Мъжът имаше украински паспорт. Опитах се с полиция да ги накарам да напуснат, но без успех. Затова се обърнах към съда. Те също си наеха адвокат, който приложи всякакви процедурни хватки, за да отлага делото. След близо две години най-накрая излезе решение да напуснат и да си върна къщата. Когато отидох на място, те бяха избягали като бяха взели мебели, печки и наши лични вещи. Това, което беше останало, беше съсипано. Трябваше да отделя солиден бюджет за ремонт. През цялото това време трябваше да живея на квартира, без държавата изобщо да защити правата ми на собственик.“

Испанските медии съобщават, че вече е учредена неправителствена организация на пострадалите от самонастанили се в имотите им. Някои дори твърдят, че това им се е случило с домовете им, докато да отсъствали по-дълго за почивка или командировка. Други съжаляват, че не са се обърнали веднага към частни охранители и сами да решат проблема, а са потърсили правата си по съдебен ред. „Не е нормално съдът да ни кара ние да доказваме, че сме собствениците, а не тези, които са нарушили закона и са окупирали чужд дом -нека те посочват аргумент защо сменят брави, настаняват се, без никакви последствия. Излиза, че държавата вече не може да защити частната собственост“, пише друга потърпевша. Според испански брокер, тази тенденция удря силно по бизнеса с продажба на къщи и апартаменти като инвестиционен имот в Испания, която традиционно е привлекателна за купуване на недвижими имоти.

Не по-малки проблеми имат собственици на ваканционни имоти, които се отдават под наем. Често наемателите имат съвсем други намерения – да останат там задълго. Плащат само един наем и престават да превеждат сумите. За да ги извади от имота, собственикът има 48 часа от установяването на проблема, да влезе в правата си с помощта на полицията. След този срок трябва да заведе дело, което, както става ясно от опита на много потърпевши, се точи с години. През това време „нежеланите гости“ продължават да обитават жилището без проблем. Медиите твърдят, че над 100 000 жилища са окупирани по този нелегален начин, а ежедневно в съдилищата в цялата страна постъпват по 40 жалби. В Испания местното законодателство, което защитава наемателите, е изключително неблагоприятно за собствениците.

Подобен проблем се разгръща и в други европейски страни като Италия и Германия. Във Великобритания също има такива случаи – там наричат самонастанилите се „squatters„.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon