0 0
Време за четене3 Минути, 16 Секунди

Кралство Швеция не е сред първите три страни в списъка на един емигрант. Животът там има много предимства, но и доста трудности – не само за местните, но и за новите й граждани.

Първото, за което човек се сеща, е това, че е скъпо и студено. Иначе всеки може да каже „О, да, Ikea, Volvo, ABBA“. И общо взето познанията за тази страна спират дотам. Ето още няколко интересни факта: данъците могат да стигнат до 60% от доходите на работещия, може да се пие вода от чешмата вкъщи, държавата е забранила със закон на родителите да бият децата си, жените са неимоверно красиви. Въздухът е един от най-чистите на стария континент, защото близо 70% от територията са гори. Това е петата по големина държава в Европа, сравнима с Испания, щата Калифорния и Тайланд. Но в същото време населението е около десет милиона -т.е. тя не е особено заселена.Границите на Швеция не са променяни от 1905г. Страната не е участвала в никаква война от 1814г. и това я прави една от най-миролюбивите в света. Жителите й са на седмо място в класацията за най-щастливи нации на планетата. Смята се, че въпреки високите данъци, животът е добър, социалната система е една от най-ефективните, а икономиката е стабилна. Някои шведи признават, че ежедневието е малко монотонно и скучно и че страната не е за онези, които търсят купон, шум и забавления.

Кралското семейство на Швеция.

Владимир, който живее от четири години в Стокхолм, признава, че първо е отишъл да бере горски ягоди и боровинки. „Закараха ни в едно далечно село сред гора, дадоха ни по едно старо Volvo и оттам нататък се оправяш. Работата е много тежка. Първо се чудех защо шведите не си берат тези плодове, после разбрах, че това никак не е лесно. Ходиш, търсиш по цял ден. А парите не са много. Някои даже не можаха да си възстановят разходите, направени, за да дойдат“, споделя той. След няколко сезона временна работа късметът му се усмихва и намира ангажимент по специалността – инсталиране на климатични системи. Веднага прибира при него жена си и детето си от Украйна и се установяват в Стокхолм.Според него водещите предимства на страната са: безопасност, високото качество на храната и достъпността до основни удобства, например купуването на кола.

„Има много възможности за работа, отношенията в офисите са чудесни. В градовете инфраструктурата е перфектна, всичко се строи красиво, с отношение към естетиката.Има богат културен живот. Но да, данъците са много високи, особено за свободните професии“, споделя украинката Марина. Емигрантите разказват и за още един интересен факт – до две седмици можеш да отсъстваш от работа, ако просто се обадиш на шефа си и го предупредиш, че си се преуморил или си болен. Не ти трябва никакъв документ. Явно съзнанието е доста напреднало, защото никой не си и помисля да лъже и да кръшка. Здравето и доброто психично състояние са приоритет. Но, ако си здрав и в трудоспособна възраст, а не работиш, можеш да стигнеш и до кашоните на улицата. Държавата плаща помощи за кратък период, но държи да търсиш и да започнеш работа. Емигрантите споделят също, че макар и добре уредена държава, и в Швеция не липсва бюрокрация. Някои чакат за документи за жителство повече от две години като през този период не могат да излязат от страната – ако го направят, не могат да се върнат и губят права.

Швеция приема всички, които обичат тишината и комфорта. За онези, които се стремят към динамичен начин на живот, там обаче ще бъде скучно. А повечето трудно се адаптират, споделят пристигналите отдавна.

И за финал още нещо любопитно: повечето шведи не са й чували какво е „шведска маса“! „Ако им го кажеш, няма да те разберат за какво говориш“, споделят емигрантите от Украйна. Темата за другите мигранти- от Африка, става все по-сложна, дори и за тази добре уредена и спокойна държава.

В статията е използвана информация от документалния филм на Андрей Буренок „Животът на нашите в Швеция“.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon