0 0
Време за четене3 Минути, 51 Секунди

Факт е, че социалните мрежи влияят върху речника на хората, които често ги ползват. Особено, ако до навлизането на този феномен, човек не е имал кой знае какво влечение към образованието, четенето, камо ли писането. И изведнъж речниковата му култура излиза под прожекторите, защото той пише постове, коментира чужди, споделя мнение. И така, съвсем неочаквано, се видя нивото на масовата култура и грамотност.

Какви думи и фрази е добре да се избягват, за да не изглежда човек зле образован или на по-ниско интелектуално ниво?! На първо място не бива да копира стила и речника на други хора. Много често се случва един да пусне някаква дума или фраза и хората масово да започнат да я използват, без да си дават сметка, че не звучи добре, че не е адекватно употребена в дадено изречение и т.н. Такъв, например, е случаят с думата „споделеност“. От една-две години тя се върти в социалните мрежи, даже има и мемета с нея. Хората си пожелават „споделен уикенд“, „споделена вечер“, „споделен празник“, че даже и само „споделеност“. Да не говорим, че се среща и „чувство на споделеност и сбъднатост“. Някои пък благодарят под нечий пост за „споделеността“. Какво искат да кажат, не е ясно, но го пишат и преписват, защото им се струва модерно и интелектуално. Но не е. Претенциозно е и, може да се каже, „ширпотреба“ в езика. Авторът на такива постове така създава впечатление за точно обратното – за елементарна култура и липса на усет към езика. Да, такава дума „споделеност“ съществува в българския език, но най-често се използва юридически за „споделена отговорност“ в определени казуси или за дефиниране на колективно право върху ресурси. Съветът на езиковедите е авторите на постове, клипове, коментари, да не се водят по нещо, което е нашумяло в мрежата. Невинаги е качествено и вместо да изпъкнете, може да изглеждате нелепо.

Не е добре да пожелавате „сбъднатост“. Напишете го както трябва, за да не стои коментарът Ви не на място и да Ви изложи. Използвайте нормален български език: „Пожелавам ти да се сбъднат всички твои желания и мечти“, например. Или: „Желая ти вдъхновение и мотивация, за да сбъднеш и най-смелите си мечти!“

Ако искате да изразите радост, че нещо Ви се е сбъднало, не пишете „Днес съм с чувство на сбъднатост“. Давате ли си сметка колко смешно звучи и колко неграмотен езиково би изглеждал авторът на това изречение?! Междудругото то е реален цитат от Фейсбук. Вместо това публикувайте нещо такова: „Днес ми е щастлив ден, защото ми се сбъдна нещо важно“

В този ред на мисли трябва да отбележим и друга вълна, която е доста по-стара от „споделеността и сбъднатостта“. Става дума за изписването на „благодаря“ по този начин: „БлагоДаря“. Почти няма потребител, предимно жени, които да не са я използвали и написали така. Идеята е, че човек дарява благодарност. Няма лошо, но отново е претенциозно, наивно и най-вече омръзнало, защото от месеци се пише и пише във всякакви групи. Авторите на такива постове смятат, че са много оригинални, но не са. Когато хиляди го правят, ставаш част от масата. Още повече, когато не си го измислил сам, а копираш много други. Избягвайте да тръгвате след някаква подобна „мода“ в езика и писането. Ако искате да изразите признателност, напишете простичкото „Благодаря Ви!“ или „Много Ви благодаря!“ и ще изглеждате много по-образована, начетена, възпитана. Можете да добавите и за какво точно благодарите. Например: „Благодаря Ви за интересната рецепта, която споделихте!“ или „Много Ви благодаря за информацията. Ще ми е полезна!“.

Колаж ELLE

Накратко: пишете цели изречения, мисли, а не странни думи, които стоят не на място и неадекватно. Обогатете речника си чрез четене на книги, а не на постове и цитати във Фейсбук. Много от тези цитати са фалшиви – авторите пишат някаква шаблонна „мъдрост“, слагат отдолу името на велика личност от миналото и готово. Масата го споделя, смятайки, че така изглежда на високо интелектуално ниво – вижте ме, цитирам Аристотел, Марк Твен, Сенека. А дали изобщо знае кои са те, дали си дава сметка, че няма как Аристотел да е съветвал последователите си да „мислят позитивно“, каквито безумия се срещат… Пълно е с такива примери. Ако напълните профила си с подобни цитати, ако постоянно ги пращате на приятелите си в социалните мрежи, бъдете сигурни, че няма да изглеждате много умни. Точно обратното. Още по -глупаво е някой да „краде“ постове от популярни писатели, поети -наши съвременници, които са активни в мрежите, и да ги представя като свои.

Писането на постове и коментари е като огледало. Отразява ума и морала на пишещия. Нивото му. Затова всеки трябва да внимава каква точно следа оставя в Интернет пространството.

Автор: Мария Йорданова

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon