Срещате го след много години. Не сте се виждали сякаш векове. Изминало е толкова време от раздялата ви…даже май и не си спомняте кой кого е предал, кой кого е напуснал…за какво точно се скарахте… Годините и новите събития в живота ви са измили голяма част от спомените. И изведнъж, всичко може да пламне отново, сякаш не е прекъсвало. Ако това ви се е случвало, то значи и вие сте изпадали в плен на т.нар. връщане към стара връзка.
ЧУВСТВАМЕ СЕ ПОДМЛАДЕНИ
Най-често подобни ситуации се случват след 40-те с партньори от младежките години. Били сте близки на 18-20, срещате се след още толкова и тези отношения някак ви връщат в онези години, в които бяхте безразсъдни, луди, мечтатели, когато всичко е било пред вас. Спомените нахлуват в главите ви, припомняте си ситуации, емоции, разговори. Става ви неимоверно приятно, когато той ви сподели колко е бил развълнуван да ви види с онова секси ново яке. „Ей, помниш ли го, ама как така си го запомнил?!”
След няколко срещи обаче, в които разговорите ви преминават предимно с изречения, започващи с „Помниш ли?“, твърде е вероятно да няма какво повече да си кажете. Всеки се е променил през изминалите години, преживял е какво ли не, отдавал се е на други хора, изградил е семейство, кариера…Някак е неудобно да си разказвате за настоящите половинки, нали?! Затова темите остават в рамките на общо преживяното минало.
Най-често тези флашове в емоционалната ни памет приключват с няколко срещи и припомняне на интимни моменти. Рискът от разочарования обаче е голям. Любовта ви от младежките години може изведнъж да се окаже, че изобщо не е човекът, в когото сте били влюбени, че ви изглежда друг, променен, не такъв, какъвто бихте го обичали на този етап на живота си -въпреки общите спомени и въпреки усещането, че с вълшебна машина на времето сте се върнали в абитуриентската вечер. Чувството, че отново сме онези хлапета е прекрасно, но кратко и илюзорно.
ЛЮБОПИТНИ СМЕ ДА ОПОЗНАЕМ ПАРТНЬОРА ОТНОВО
Едно от чувствата, които ни тласкат към повторна връзка с бивш партньор отпреди много години, е любопитството да го опознаем що за човек е станал, помъдрял ли е, как се е развил, как мисли сега. Младостта, наред с очевидните предимства, има и недостатъка, че характерите са крехки, неоформени. Съответно това се пренася и върху интимните връзки, приятелствата, отношенията с хората въобще. Просто защото младият човек все още търси себе си. Срещайки човека, в когото сте били влюбени преди 20 години например, нормално е да възникнат у вас въпросите, които вече споменах, да имате желание да възродите тази връзка вече от позицията на зрели хора, които са постигнали нещо в живота си, не се притесняват от желанията си, знаят какво искат, знаят и какво могат да дадат.
Подобно усещане може и да е измамно и по-скоро да е плод на някакво любопитство какво е станало с нашия любим през годините. От друга страна, желанието за общуване с далечен бивш може да се породи и от стремежа ние да се похвалим колко сме успели в живота си. Особено, ако той в младостта ви е подценил.
НЕЩО НЕДОВЪРШЕНО
„Като студенти в първи курс бяхме направо деца. Уж бяхме гаджета, но нямахме чести срещи, нито пък интимни отношения. Навремето беше така. И така си остана. Някак разредихме чуванията, срещите, всеки учеше и…си тръгнахме в различни пътища. Даже не сме се разделяли официално”, споделя нашата читателка Р.М. от Русе, която ни подсказа темата. Причината за възобновяване на юношеска или младежка връзка може да бъде именно тази – да бъде довършено нещо, което е останало неизяснено и недовършено в миналото. Когато една връзка приключи без яснота какво точно се случва, има голяма вероятност тя да остане да тлее като емоция в душите и на двамата. И след години, при дадени обстоятелства, да се разпали.
ДА ИЛИ НЕ НА ТАКАВА ЗАКЪСНЯЛА АВАНТЮРА?
И в двете посоки има аргументи. Може да се каже, че всяка любов е прекрасно изживяване и няма подходящ или неподходящ момент. От друга страна, вярно е и това, че ако е трябвало тази връзка да се развие, то е щяло да се случи. Щом е спряла далече в миналото, значи там й е мястото. Защото преоткриването на бивш партньор след 20-30 години може да не е приятно изживяване, особено ако човекът не е тръгнал в правилна посока.
Всяка ситуация е уникална, всеки случай различен. Така че, добре премислете какво носи и какво отнема една такава възродена тръпка, преди да решите да се потопите в нея.
Автор: Мария Йорданова