0 0
Време за четене1 Минути, 31 Секунди

Над 40% от астрономите в България са жени!

България разполага с още една модерна техника за наблюдение на Космоса. Нов роботизиран телескоп на Института по астрономия – БАН официално заработи на територията на Рожен. Модерното съоръжение влиза в действие 42 години след откриването на Националната астрологична обсерватория.

В тържествената церемония участваха министър-председателят акад. Николай Денков, министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, областни и общински ръководители, учени от България и Сърбия. Тържеството бе открито с изпълнение на „Излел е Делю хайдутин“ от талантливата млада певица и цигуларка Диана Чаушева от НМУ „Л. Пипков“ в София.

Телескопът „AZ 1500“, с 1,5 м огледало, е изработен от австрийската фирма „ASA Astrosysteme GmbH“ по проект, финансиран от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020-2027 г., координирана от МОН.

Наблюденията на новото съоръжение ще се осъществяват в напълно автоматизиран режим, без да се налага присъствието на оператор. Оптичната система на телескопа се състои от три огледала с много прецизна компютърна система за насочване, която изключва отклоненията и необходимостта от допълнителни корекции.

Снимка: Национална астрономична обсерватория

Най-големият от четирите съществуващи в обсерваторията телескопи – с 2 м огледало, е монтиран в НАО Рожен в края на 1979 година. Официалното откриване на обсерваторията – най-голямата еднократна инвестиция в научна инфраструктура в България, е на 13 март 1981 г. НАО Рожен разполага и с други три телескопа: 50/70-см Шмит, 60-см Касегрен и 30-см телескоп MEADE за изследвания на Слънцето. В процес на изграждане е първата в Югоизточна Европа българска станция на паневропейския радиотелескоп LOFAR, която се очаква да заработи през 2025 г. 

Любопитен факт е, че по актуални данни от Съюза на астрономите в България около 43% от членовете му са жени – студенти, докторанти, пенсионери, преподаватели. В чужбина работят четири българки -астрономи.

Сн. Правителствена информационна служба

 

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon