0 0
Време за четене3 Минути, 31 Секунди

Малцина си дават сметка, че мобилният телефон излъчва послание за нашето възпитание и за отношението ни към околните. Има ли протокол за ползването му? Да, има. „Много често ми се случва на делови срещи или вечери с приятели някой все да говори на масата. Това прието ли е?“, пита ни читателката на BWoman С.В. от Велико Търново, която ни подсказа темата за тази статия.

Мобилните телефони навлязоха в ежедневието у нас някъде в средата на 90-те. Тогава бяха признак за модерност, за финансови възможности, защото не всеки можеше да си ги позволи. Преди тях бяха на мода пейджърите, ако си ги спомняте. Днес, според актуална статистика на един от мобилните оператори в България, 97% от българите имат такова устройство. Над 46% от клиентите сменят телефона си на две години. 33% купуват нов едва тогава, когато старият вече не работи. Само 3% избират нов модел всяка година.

Как да работим с мобилния телефон така, че да се покажем като възпитани и етични хора? Ето няколко правила, които е добре да се спазват и на които трябва да научим децата:

ПРИ СРЕЩА – Не поставяйте телефона на масата. Това показва на вашите събеседници, че очаквате обаждане и че то е по-важно за вас от разговора с тях. Дори да обърнете телефона с екрана надолу, това не значи, че придавате значение на срещата. Точно обратното. Най-добре е да го изключите или да махнете звука. Оставете го в чантата си, в джоба на сакото, в палтото в гардероба. Концентрирайте се върху разговорите – делови или с приятели. Така ще имате пълноценна комуникация. Много е грозно телефонът да е включен и поставен на масата и постоянно да следите съобщения, чатове и т.н. Събеседникът ви може да се почувства засегнат, защото разбира, че това, което ви говори и споделя, не ви интересува. Същото е и ако сте излезли на разходка с приятели и постоянно говорите. Другите ще останат с впечатление, че ви е скучно с тях. Ако не е нещо неотложно, можете да проведете тези разговори като се приберете. Винаги показвайте уважение към хората, с които сте заедно на живо, не онлайн или през телефона. Можете да се извините на обаждащия се и да поемете ангажимент да му звъннете по-късно.

Ако наистина очаквате важно обаждане по време на среща, споделете го още в началото, оставете звука и когато ви позвънят, извинете се и излезте навън. Много лоша проява е да говорите на масата пред всички.

У ДОМА – В домашна обстановка бъдете внимателни с телефона и общуването с децата. Ако те търсят контакт с вас, искат да си поиграете, да си поговорите, а вие сте се вторачили в екрана, това травмира детето и отново оставя усещане за пренебрежение. Добре е да поставите лични граници, т.е. да не ви звънят по работа след 18.00ч. Това е време за семейството, за хобита, за домашни занимания. Въведете правила за всички членове на фамилията. Не е нормално в едно семейство хората да не общуват помежду си и да прекарват времето вкъщи, надвесени всеки над телефона си. Ако сутрин след събуждане веднага хващате телефона си, още преди да сте казали „Добро утро“ на близките си, ако постоянно го разнасяте със себе си от стая в стая, значи има върху какво да се замислите.

НА ОБЩЕСТВЕНО МЯСТО – Никой не е длъжен да слуша разговорите на друг човек. Затова в градския транспорт, в заведения, в театрална или концертна зала, правилата важат с пълна сила. Ако не е нещо спешно и важно, добре е да не ангажирате околните с личните си телефонни истории. Когато сте на културно събитие, предварително изключете устройството или само звука. Същото се отнася и при посещения във фризьорски салони, на маникюр или други разкрасяващи услуги, на семинари и конференции. В болници е задължително да не говорите и да не оставяте телефона си със силен звук.

Използвайте съвременните технологии практично и разумно, не ставайте техни роби. Говорете кратко и по същество. Това е важно не само за психичното ви здраве, но и за физическото, имайки предвид вредата от излъчването им.

В социалните мрежи стана много популярно видео от концерт на оперната дива Хибла Герзмава, когато нечий телефон в залата иззвънява, при това с класическата мелодия от Йохан Себастиян Бах. Нейната реакция е изключителна!

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon