0 0
Време за четене2 Минути, 9 Секунди

Отчайваща статистика за общата култура на българите оповестиха от Асоциация „Българска книга“. 20% у нас не са чели нито една книга през последната година, нито пък имат някакви книги вкъщи. Тенденцията е най-силно изразена сред младите хора на възраст 15 -30 години. Вместо да четат книги, те прекарват много време в социалните мрежи. Но там не четат някаква полезна информация, а най-често гледат сериали.

Ако отправим поглед напред в бъдещето, то най-вероятно тези млади хора ще възпитат нечетящи деца и проблемът ще се задълбочава с годините. Това е видно и по други статистики, които вече са известни, че българите са на първите места по неграмотност в ЕС. Достатъчен е един поглед в интернет и това се вижда -елементарни правописни грешки, за стил на изразяване даже не може и да се говори. В телевизиите все повече се чува диалектна реч, дори и от водещи в големи медии. Учителите отдавна получиха по-високо възнаграждение, но явно това не се отразява върху качеството на образованието у нас. А най-важното е каква основа поставя семейството. Дали не трябва да се направят и училища за родители?! Като се има предвид и факта, че все повече деца имат здравословни проблеми като на възрастни -т.е. родителите не ги учат как да се хранят правилно и не възпитават у тях двигателен режим. Добавяме и липсата на навици за повишаване на общата култура и образът на бъдещите граждани на България е ясно очертан – болни и неграмотни хора. Това ли искаме за страната и децата си?!

Най -активно четящите са тези на възраст между 40 и 60-65 години – т.е. поколенията, които са учили при все още неразпадналата се образователна система у нас. Допитването е направено в края на миналата година, каза в предаването „Радиокафе“ по БНР Мая Бобева от УС на АБК.

По думите ѝ това е световна тенденция. В Германия също е установено, че четенето намалява и то във възрастовата група от 44 до 54 години. Но все пак България имаше претенции да дава високо образовани кадри. А и всички над 45 помним какво ни учеха в училище -как комунистическият лидер Димитров разбил опонентите си в Лайпцигския процес с думите: „По времето, в което германският император Карл V е говорил на немски само с конете си, във „варварска“ България, апостолите Кирил и Методий са създали и разпространили българската писменост“. Явно наследниците на светите братя -просветители не си падат по словото.

Мая Бобева добави, че има нещо обнадеждаващо в изследването и то е, че 83% от анкетираните родители заявяват, че четат на децата си. Но това се отнася до най-малките.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon