Законът срещу домашното насилие е приет през 2005г. Правени са му няколко поправки до декември 2019г.
В него изрично се посочва: „Домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство.
Законът определя за психическо и емоционално насилие върху дете и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.
Застрашените или пострадалите трябва да се обърнат към органите на МВР. Освен това, всеки лекар е длъжен да издаде документ, който да удостовери нанесени телесни повреди в резултат на насилие.
Мерките, които законът предвижда срещу насилника, са различни – от това съдът да го отстрани от съвместното жилище, забрана да приближава пострадалото лице, жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и срок, определени от съда, до това да го задължи да посещава специализирани програми за хора с такъв проблем.
Държавата от своя страна е длъжна да определи и обучи служителите, които да осигуряват защита на пострадалите.
Според закона, районният съд по местоживеене на пострадалото лице е институцията, която има правомощията да налага санкциите срещу насилника. Сигналът може да се подаде и от роднини по права линия, а когато се отнася до непълнолетно дете – и от директора на дирекция „Социално подпомагане”. Срокът за подаване на молба за защита е до един месец от датата на акта на насилие. Няма държавна такса. Тя, както и разноските по делото, съдът въз0лага на насилника. Законът задължава съда да свика открито заседание в срок до един месец от датата на подадената молба. Ако извършителят на насилие обжалва решението на съда, то това не спира неговото изпълнение. За окончателно се приема решението на Окръжния съд.
Ако става дума за тежък случай, при който има заплаха за живота на пострадалия член на семейството, което се вижда от текста в молбата му до съда, то тогава районният съд в закрито заседание без призоваване на страните издава заповед за незабавна защита в срок до 24 часа от получаването на молбата. Тя се връчва веднага на страните и се изпраща служебно до районното управление на МВР. Когато от данните по делото е видно, че е необходимо да се предприемат мерки по Закона за закрила на детето, съдът уведомява и директора на дирекция „Социално подпомагане“.
Сн. Nova.bg