
Ако ви звъннат по телефона експерти от Националния статистически институт, значи сте попаднали в списъка с хора, които да участват на произволен принцип в актуалната им анкета. Институтът събира данни за нагласите на българите по отношение на инфлацията, обедняването, семейния бюджет. Въпросите са: В коя сфера работите и какво образование имате? Смятате ли, че продуктите са поскъпнали и с колко? Планирате ли за следващите 12 месеца покупка на нещо по-голямо – кола, апартамент, къща? Планирате ли ремонт? Спестявате ли? Как оценявате финансовото състояние на семейството? Ако имате бизнес, планирате ли да наемете нови служители? Планирате ли да увеличите заплащането на служителите си и с колко? Смятате ли, че безработицата ще расте или ще намалява?

Резултатите от анкетата ще дадат актуална информация за стандарта на живот на българите в момента. Данните се предават на Евростат, където вече може да се види как стоим на фона на останалите европейци. Например от последното допитване през пролетта на 2024г. става ясно, че цените на жилищата, според данните от запитаните, са се качили с повече от 16 % в сравнение с първото тримесечие на 2023г. Безработицата се е повишила от 4,4% на 5% като тя е еднаква при мъжете и жените. А относителният дял на заетите лица от населението на възраст 15 и повече навършени години е 52.8%.

За какво да внимаваме при такива телефонни анкети? Винаги питайте за името на експерта, който ви звъни. Ако е нужно, поискайте да ви изпрати линк към сайта, където има информация за допитването. Не отговаряйте на въпроси, които представляват лична информация – ЕГН, номер на лична карта, три имена, адрес, колко пари имате, къде ги държите, колко получавате и т.н. Социологическите проучвания и на НСИ, и на частните агенции не предвиждат събиране на такава информация. Ако се усъмните в достоверността на обаждането, затворете. Можете да подадете сигнал в РПУ.
Ако всичко е наред, дайте нужната информация на питащия, за да може НСИ да има повече факти и анализите да са достоверни.