0 0
Време за четене1 Минути, 49 Секунди

150 страни се надпреварваха за най-щастлива държава в десетото издание на Световния доклад на щастието. Той се подготвя от Мрежата на ООН за решения за устойчиво развитие. И за пета поредна година най-щастливи са… във Финландия. Къде обаче е България? И о, чудо, на достолепното 85-о място в класацията. Ако някой се чувства нещастен от това, да има предвид, че миналата година сме били на 88-а позиция. След Непал и преди Малдивите!

Дания пък отново запазва второто си място, а Исландия заема трета позиция, изкачвайки се с едно място нагоре в класацията. Челните десет места се допълват от Швейцария, Нидерлания, Люксембург, Швеция, Норвегия, Израел, Нова Зеландия. Следват ги Австрия, Австралия, Ирландия, Германия и Канада, която бележи значителен спад от петото си място преди десет години. САЩ са на 16-то място, с три места нагоре в сравнение с миналата година, Великобритания и Чехия запазват позициите си от 2021 г. съответно на 17-то и 19-то място, следвани от Белгия (19) и Франция (20) – най-високият рейтинг на страната досега.

В дъното на класацията са Замбия, Малави, Танзания, Сиера Леоне, Лесото, Ботсвана, Руанда, Зимбабве, Ливан и Афганистан.

„Предишните доклади правеха преглед на връзките между доверието на хората в правителствата и институциите и щастието им. Резултатите показват, че обществата с високо ниво на доверие са по-щастливи и по-устойчиви пред широк спектър кризи“, казват авторите на доклада. Сега обаче той се изготвя на фона на пандемията от Ковид-19, която преобърна цялото човечество. „За 2021 г. установихме забележителен ръст в целия свят на три прояви на доброта, наблюдавани в световното проучване на „Галъп“. Да помогнеш на непознат, да бъдеш доброволец и да правиш дарения – тези три действия през 2021 г. бележат силен ръст във всички части на света и достигат до близо 25 на сто над нивата за периода преди пандемията. Този възход на благотворителността, който е особено висок по отношение на помощта към непознати, е силно доказателство, че хората помагат на нуждаещите се, като в процеса се създава повече щастие за бенефициентите, добри примери за околните и по-добър живот за самите тях“, коментира Джон Хелиуел, канадски икономист и редактор на Световния доклад за щастието, цитиран от Юронюз.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon