0 0
Време за четене2 Минути, 30 Секунди

Правилното управлението на личните финанси е важно за всеки човек. Особено във времена, когато инфлацията расте и мнозина изпитват несигурност. Инвестиционният банкер от Великобритания Ниша Шах, която има над един милион последователи в социалните мрежи, дава полезни съвети, извлечени от опита й.

Тя формулира правилото 15-65-20. Какво означава това? Експертката препоръчва 15% от месечния доход да бъде спестяван за извънредни ситуации. Това не включва абонамент за телевизия, нов телефон и други подобни. Става дума за фонд, който да се използва при период на загуба на работата, болнични разходи, спешни ремонти и др. Тази сума дава спокойствие и сигурност, че ако човек изпадне в нужда, няма да му се налага да взима кредити от банки и заеми от приятели. Резервният фонд може да расте, ако се влага в разумни инвеститорски планове. „Колкото по-рано започнете да го правите, толкова повече пари ще имате в края на даден период“, казва Ниша Шах и съветва младите хора на 30 години вече да се ориентират към такава възможност. Ако човек няма нужната финансова култура, то е добре да си наеме финансов брокер.

Ниша Шах

Българските граждани държат по навик парите си на депозит в банка, но в момента по тях не текат лихви. Инфлацията ги обезценява, а на всичко отгоре клиентът плаща месечна такса за обслужването на сметката. Някои брокери коментират, че хората дават пари на банкерите, за да си държат спестяванията „на склад“, без да им носят никаква доходност. Печели само банката, защото безплатно оперира с тях.

65% от заплатата и другите източници на доходи се разпределят за ежедневните нужни – наеми, данъци, такси, храна, облекло, режийни, транспорт и всички други задължителни разходи за живот. „Тук опасността е тези харчове да излязат извън контрол. Най-често се случва при хората, които живеят в град с високи стандарти и цени. Във Великобритания на първо място са разходите за поддържане на дома и зареждане с гориво, на второ – транспортът. Направете си списък с най-големите харчове, за да знаете винаги къде отиват повечето ви пари. И се опитайте да оптимизирате сумата. Преценете дали не плащате за излишни услуги. Добре е домакинството да си постави лимит от 65% от приходите и да го следва стриктно“, казва Ниша Шах.

Третото перо, което тя отделя от семейния бюджет, е за развлечения – кино, концерти, театър, ресторант. Ниша нарича тези суми „свободни от вина разходи“ – т.е. пари, които сме заслужили да похарчим за приятно прекарване или инвестираме в себе си – хоби, масажи, разкрасителни процедури и др. Това е задължително за намаляване на стреса, за подобряване на социалния живот. „Управлението на този сегмент в доходите е като при диетите. Мнозина смятат това перо за лукс, за излишно. Но, ако дълго време сте се ограничавали от сладко, да речем, в един момент се нахвърляте и изяждате цял шоколад или две парчета торта. Същото има опасност да направите и с парите -да се увлечете в един момент и да изхарчите неразумна сума за незначителни неща. Разрешете си да харчите редовно 20% от заплатата за удоволствия без да изпитвате вина“, коментира Ниша Шах.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon