2 0
Време за четене4 Минути, 18 Секунди

Защо Коледа натъжава самотните хора? Има ли начин да се справят с това чувство? Специално за читателите на BWoman психологът Валентин Атанасов дава полезни съвети.

Коледа идва. Девет седмици… Осем седмици… Отброяваме дните и минутите. Неусетно времето се стопява. Изведнъж празникът е тук – пъстър и шумен. Но защо и тъжен за самотните хора?
Да си сам до голяма степен е личен избор. Да си самотен е усещане, чувство. Самата дума „чувство“ идва от „чувам“, „слушам“, “забелязвам“. Какво ние не виждаме в Коледа за разлика от самотните човеци? Не виждаме само скритото – страха, тъгата, емоционалната им болка. Не всичко е само радост. По-главният въпрос за мен като психолог е: може ли човекът да „избира“ емоцията си?

Валентин Атанасов, психолог и журналист

Запазил съм си отнякъде следното изречение: Всеки индивид има „любима емоция“, научена в семейството, която включва по време на ситуация на интензивни преживявания. През моите ученически години зимната ваканция беше винаги най-очакваната. С вълнение броях минутите до Рождество. Нещо, което не се е променило и до сега. Често интензивните усещания за напрежение около идващата „Тиха нощ“, възбудата от съпътстващата я подготовка, биват обяснявани по различен начин от различните хора. Но понякога тези грижи довеждат до усещане за беда – дума, която произлиза от печал. Например, за мнозина ограничените финансови приходи и нуждата да пестят, за да има бюджет за Коледа, невъзможността да купят скъпи подаръци и да приготвят обилна трапеза, да си позволят почивка в хубав хотел, пораждат срам от другите, депресия и скръб (от „труден“; „скърбя“). Някои дори избягват срещи с приятели отново по финансови причини. Тези и други подобни емоции по Коледа, дълбоко вярвам, не са явления от вътрешния свят или душата на хората. А просто обстоятелства. Истината е, че срамът, притеснението, тъгата могат да бъдат трансформирани. Както и тези травмиращи обстоятелства. Замислете се! Решаваща е нашата собствена гледна точка.

Да, Коледа е време за семейството. Коледа е обич, светлина и топлина. Но, ако човек е самотен?! Хайде, предизвикайте точно обратните емоции. Някои ще опонират – но как да съм щастлив, когато близките ми вече не са до мен? Истината е, че сами сме изградили в съзнанието си образа на съвършената празнична сцена, където всеки е обграден от голямо и щастливо семейство. Дори и рекламите по телевизиите в този период изобилстват с такива послания. Тази общоприета представа несъзнателно напомня на самотните хора за празнотата, която усещат. Десетките светлини сякаш осветяват липсите в живота им и подчертават контраста между шумните празненства при другите и тишината в техния дом. Но не бива да забравяме, че празнуваме Раждането на Божия син и това придава друг облик, по-особена тежест на нашите преживявания. В каква посока ще ги насочим, зависи от нас.

Самотните хора по Коледа често се отдават на спомени. Но така само засилват тъгата си. Гледайте в миналото само онези неща, е първият ми съвет, които са ви донесли радост с любимите същества, но не прекалявайте – дръжте на фокус настоящето. Мой клиент обясни фокуса така: „Онова, което е важно за мен сега“. Едно от най-големите удоволствия е да направите нещо за другите, които са около вас. Малкият жест на доброта може да създаде усещане за свързаност и удовлетворение. Открийте нови приятели, съмишленици, каузи. Посетете църковна служба, поздравете съседите или ги поканете на гости, идете на концерт. Бъдете сред хора, дори и непознати. В училището, в което практикувам, имаме традиция да посещаваме Дом за стари хора. Но вие можете да се включите в друга благотворителна инициатива или да помогнете на непознат. Малките действия ще направят празника ви по- смислен и ще ви помогнат да осъзнаете, че сте част от нещо по-голямо. Най-добре е да си напишете през ноември план-график до Коледа. Ще изпитате голямо удовлетворение накрая, когато видите, че сте изпълнили всички точки. Подготовката по тези задачи ще изпълни времето и съзнанието ви и няма да се сещате за самотата.

Вторият ми съвет: Живей пълноценно! Коледа може да е предизвикателен период за самотните хора, но те могат да открият нови начини да го изживеят пълноценно. Правете всеки ден неща, които ви носят радост. Моите, например, са разходка в гората, пиене на чай от ябълка и канела пред камината, приготвяне на десерт с тиква и гледане на коледни филми, защото те винаги ме карат да се усмихвам. Аз мисля така: всеки нов ден е първият от всички дни, които ми предстоят.

Самотата не е нещо, което изпитвате само вие – и аз, и много други хора чувстват същото. Една нова година бях решил да остана сам и, за да не бъда самотен, говорех с мои приятели, използвайки съвременните технологии. Затова третият ми съвет е да използвате социалните мрежи. Чрез тях можете да потърсите хора, които разбират вашите емоции и се намират в подобна ситуация. Заедно с тях Коледа може да стане по-лека и дори приятна, когато осъзнаете, че не сте единствените с тези преживявания.

Как ще ми отговорите сега на Големия въпрос: Може ли човек да „избира“ емоцията си? Моят отговор е да. Вместо да се затваряте в себе си и да се смятате за жертва по Коледа, опитайте се да се отворите в грижа за себе си и за другите. В крайна сметка празникът е онова, което ние сами решим да направим от него.

За лична консултация: 0898247766.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon