0 0
Време за четене4 Минути, 42 Секунди

Пазарът днес е препълнен с книги за личностно развитие, със съвети за трансформация, успех, финансов просперитет, практики за щастлив личен живот и какво ли още не. Факт е, че всички те си приличат, защото принципите са едни и същи. Оттам нататък значение има кой е авторът, какъв опит има, умее ли да разказва интересно и увлекателно.

Малцина знаят, че подобни книги не са нещо, което се е появило в съвременния свят. Подобни творби са били отпечатвани и преди век. В сайта ни сме разказвали за Флорънс Сковъл Шин, например, която още в далечната 1928 г. споделя с хиляди читатели своите лични открития за това, че мисълта определя настоящето и бъдещето на човека. Книгите й са преведени и на български език. Но и преди нея, още в края на 19 век е имало такива автори. Човекът винаги е търсил пътищата за щастлив и пълноценен живот. Екипът на BWoman, след преглед на десетки книги с такава тематика, обобщи някои от основните принципи, които са залегнали в теорията за себеразвитието.

  1. ПОЗИТИВИЗЪМ

Вече за всеки е ясно, че негативното отношение към живота е път без изход. Смяната на гледната точка е началото на личностната трансформация. Постоянното недоволство, критикуването, осъждането, клюкарстването, завистта, мрънкането са състояния, които ни дърпат надолу. И обратното – позитивните мисли, вярата, надеждата, доброто отношение към останалите, разумното приемане на предизвикателствата, с които се сблъскваме, могат много да ни помогнат да се справим с всичко.

2. ЯСНИ ЦЕЛИ

Ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш на грешното място. Тази стара мъдрост е много вярна. Човек без посока в живота си пропилява времето в лутане. Всеки ден трябва да си поставяме ясни цели, да имаме работен план, да знаем задачите си и да ги изпълняваме дисциплинирано. Психолозите съветват най-напред да отмятаме най-трудните, а след тях да се заемаме с по-приятните и леки задължения. Много успели хора имат конкретен план за живота си с месеци напред. Така е по-лесно да се планира и времето, и ресурсите. А и в съзнанието ни се оформя ясна картина по какъв път вървим и къде искаме да сме след определен период.

3. МАНИФЕСТИРАНЕ НА ЖЕЛАНИЯТА

Това е практика, която става все по – популярна, защото наистина работи. Начините за манифестиране са много – от създаване на карта на мечтите (табло със снимки, които символизират мечтата ни) до писмено изразяване на желанията ни. Правилото тук е да усетим енергията, чувството, което ще изпитаме, ако желанието вече е реалност. Затова и тези желания се пишат в сегашно време, сякаш вече са факт.

4. БЛАГОДАРНОСТ И МОЛИТВА

Съвременният човек забравя да благодари. А това е вълшебна практика, която привлича към нас още по- ценни неща. Научете се всеки ден да благодарите поне за три дарове на живота -независимо колко малки или големи са. Когато напишете всичко на лист, ще се изненадате колко хубави събития ви се случват, колко неща притежавате. Ако постоянно си повтаряте „Това не ми стига, нямам пари за онова, другите имат, аз -не“ и в този дух отрицания, няма как да се развивате. Бъдете благодарни и ще се изненадате от промяната. За някои хора молитвата е тази, която най-силно им въздейства и освобождава съзнанието. От древни времена се знае, че именно тя има огромна сила и ни зарежда с нова енергия. „Почукай и ще ти се отвори“, учи Библията.

5. РЕД В ЖИЗНЕНАТА СРЕДА – РЕД В ДУШАТА

Хаосът в средата, в която живеете, неминуемо води и до хаос във вътрешния свят на човека. И обратното също е вярно. Затова една полезна практика по пътя на промяната е да почистим дома си от всички стари, износени, излишни вещи, особено от такива, които не използваме или са повредени. Направете място за нова енергия, освободете се от вещи, негативни връзки, износени отношения. Преминавайте през живота с лекота.

6. ЛЮБИМА РАБОТА

Човек прекарва основната част от ежедневието на работа. Ако това, с което се занимава, не му носи нито радост, нито пари, ако не го провокира да твори, да създава продукт или услуга, които го правят щастлив и удовлетворен, значи е крайно време да смени попрището. Много се говори за мисията ни в живота. Това е онази професия или занимание, което вършим с любов, с желание и което постоянно подобрява стандарта ни на живот във всичките му аспекти, не само материални. Ако сутрин ставаме с нежелание да отидем в офиса, ако там има хора, които тровят атмосферата и срещата с тях ни ужасява, ако вечер се прибираме изтощени и тъжни, значи тази работа не е за нас. Когато човек открие своето истинско предназначение, работата наистина е песен.

7. СПЕСТОВНОСТ И БЛАГОТВОРИТЕЛНОСТ

10% от месечния ни приход трябва да отива в разумно инвестиране или да бъде спестен. Същият процент е добре да даваме в помощ на някоя хуманна кауза – за нуждаещи се, за закрила на животните, за талантливи деца…Вариантите са много. Всеки може сам да избере на кого да помогне. Да, това е принципът на десятъка, за който е написано и в Библията. Защото, за да получиш, първо трябва да дадеш.

Това са само част от важните принципи, които са залегнали в теорията за себеразвитието и просперитета. Можем да добавим още грижа за здраво тяло, обич към себе си, разумно самочувствие, постоянно усъвършенстване и обучение. Както е видно, въпросът е да не стоим на едно място и да чакаме успехът да падне отнякъде. Няма да стане. Всичко е в нашите ръце и най-вече в мислите и действията ни. Колкото и книги да прочетем, ако не прилагаме тези принципи в ежедневието си, трансформацията трудно ще се случи. Започнете с малки стъпки, с по-малки мечти и сме сигурни, че резултатите ще ви мотивират. Тогава ще дойдат и големите постижения, които заслужавате и най-вече които сте си изработили.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon