Колко често сте чували тази фраза: „Бъди себе си“, „Бях себе си“? Особено в някои риалити телевизионни формати участниците често я повтарят, за да оправдаят едно или друго поведение.
„Бъди себе си“ сякаш е принцип, издигнат в култ от съвременните поколения. И подтекстът му някак носи нюанса на това да си невъзпитан, груб, нехаен към външността си, недообразован, недодялан. В съзнанието на много млади хора да бъдат себе си значи да се отличават от онези, които полагат усилия да се развиват, от „отличниците с очила“, от онези, които държат на добрите маниери, идват от добри семейства и спазват обществените норми. „Аз пък съм себе си“, казва младият човек и рита кошчето за боклук в парка, хвърля фасове навсякъде, говори уличен език. В чии очи това е героизъм и някакво постижение?! Да бъдеш себе си и да показваш ниско ниво не е нещо, с което човек може да се гордее и похвали. Бунтът на младостта срещу порядките, налагани от възрастните, не може да се изразява по този нелеп начин. Ако си неук и ти липсват първите седем години, не бъди себе си. Положи усилия да се промениш.
Нима да ходиш с размъкнати дрехи, да говориш като каруцар, да се блъскаш в метрото и на опашката в супермаркета, в самолета да се държиш като на пазар, да клюкарстваш с часове, да хейтиш в социалните мрежи, да осъждаш постоянно другите, да нямаш богат речник, да имаш огромни пропуски в образованието, да обиждаш някого, да палиш цигара от цигара или да се тъпчеш с джънк фууд е най-доброто, на което си способен?! Това ли е постижение в живота?! Това ли е да бъдеш „себе си“?! Мнозина го разбират точно така и упорстват, че това било искреност, а другото – маска. Ако родителите са последователи на този „принцип“ и са „себе си“ в най-ниското проявление, то кой да научи децата им, че това е много грешен житейски урок?! Нима да бъдат себе си за хората означава да са примати с поведение на неандерталци?! Ако нечий „аз“ е останал недоразвит, не е ли най -логичното човек да се потруди и да го качи на по-високо ниво?! Вместо да се бие в гърдите, че е толкова изостанал.
„Бъди себе си“ не е призив да покажеш най-лошите си черти и недостатъците си, за да ги оправдаеш с някаква криворазбрана искреност и естественост. Това е зов да се заявиш като разумно човешко същество. Ако някой не прави разликата, си е за негова сметка.
Така че, бъдете себе си, но най-доброто от себе си! Да видим къде е таванът, не дъното!
Автор: Цветелина Узунова
Основна снимка:www.modernghana.com