![](https://bwoman.bg/wp-content/uploads/2022/08/seksat-i-gradat.jpg)
Кой не знае прословутата фраза „По-добре сама, отколкото зле придружена“?! Тя се използва най-вече, когато говорим за връзки между интимни партньори, но можем да я съотнесем и към приятелствата. Факт е, че средата, в която живеем – градът, кварталът, домът, семейството, близките, колегите, съмишлениците в обществена кауза или в някакво хоби, оказва ключово влияние върху съдбата и характера ни. „Кажи ми с кого дружиш, за да ти кажа какъв си“ – знаете и тази мъдра мисъл. И, ако човек не си избира родителите и в какво семейство да се роди, то подборът на приятелите е негов личен. И той говори много.
Нека приложим Принципа на петимата приятели. Вземете лист хартия и напишете имената на петте човека, с които общувате най-често, които смятате за свои приятели, с които прекарвате част от времето си – вечери, почивки, уикенди. Срещу всяко име напишете с по една дума кой от тях за какво най-често ви говори, какво обсъждате с него. Добавете и вашата лична оценка от 1 до 5 доколко смятате този човек за успял и щастлив. Отговорете си и на въпроса дали вие сте най-реализиран в тази компания или има хора с повече постижения, от които се учите. Запитайте се и още нещо – дали по-често те имат нужда от вашето присъствие или вие сте този, който пръв звъни, кани, прави услуги.
Нека сега пристъпим към кратък анализ. Ако темите на разговор са битови – кой какво купил, кои сметки платил и т.н.; клюки за други хора; оплакване от живота и съдбата; вечни проблеми в семейството и подобни негативни теми, ако постоянно чувате „добронамерени“ критики и осъждане на ваши действия, то бъдете сигурни, че поддържате токсични отношения с тези хора. Такива разговори не ви носят нищо добро. Точно обратното – държат ви в примка да не се развивате и да успявате повече.
![](https://bwoman.bg/wp-content/uploads/2023/10/prijateli-nova-korica.jpg)
Ако за постиженията на приятелите сте поставили предимно оценки под 4, ако вие сте най-успелият в компанията, значи сте на грешното място. Когато човек върви напред и нагоре, логично сменя и кръга около себе си, защото започва да изпитва необходимост да общува с друг вид хора, които също като него постигат цели и мечти.
Ако обикновено вие търсите контакт с хората от близката си среда, също е красноречив знак, че нещо не е наред. Щом човек, когото наричате приятел, не се сеща с дни и седмици поне да се поинтересува как сте, например, ясно ви показва, че животът му си е пълен и без вас. В такъв контакт няма приятелство. Близкият винаги мисли за вас, нуждае се от общуването помежду ви. Ако няма време за срещи, поне ще позвъни, ще попита как сте вие и другите в семейството, ще сподели хубава новина за себе си или нещо, което го тревожи, ще ви подкрепи във ваше начинание. Липсата на интерес показва липса на отношение и привързаност. Ако се върнем към първата фраза в статията, то по-добре е човек да прекара известно време сам и да развие някой свой талант, да се отдаде на хоби и професионално израстване, отколкото да губи ценно време в неподходяща среда. Положените усилия неминуемо ще доведат до нови, много по-интересни контакти, които могат да прераснат в приятелства.
Трудни са тези осъзнавания, защото понякога става дума за познанства от десетилетия. Но животът ни принуждава да ги направим и да предприемем действия, ако искаме да вървим напред. Ако най-близката ви приятелска среда не ви цени и вдъхновява, ако не ви подкрепя, ако нямате общи духовни теми за разговор и емоции за споделяне, ако не се интересува от чувствата и амбициите ви, значи нямате среда. Имате ръждясала клетка, от която трябва непременно да излезете, за да полетите.
Автор: Ина Кирилова