Новини ни заливат отвсякъде – социални мрежи, телевизии, радиостанции. Такава лавина от информация не е имало никога в човешката история. Всеки иска да достигне до повече читатели, зрители, слушатели. И ние неусетно се превръщаме в жертва на тази информационна надпревара. По -често даже сами си го причиняваме. Затова е време за прочистване на съзнанието и за контрол върху това, с което се опитват да ни пълнят главите.
За да се съхраните емоционално и психически, много внимавайте какви линкове отваряте, върху какво спирате погледа си. Задавайте си следните важни въпроси:
- Тази информация полезна ли ми е?
- Научавам ли нещо ново, което ще ме обогати и ще ми помогне да се развивам?
- Новината написана ли е с добро чувство или носи негативизъм?
- Текстът причинява ли стрес, разказвайки за трагедия, насилие или друго подобно негативно събитие?
- Как се чувствам като чета дадена новина?
Психолозите са категорични, че дори на пръв поглед новините да не ни влияят, на подсъзнателно ниво усещането за страх, стрес, несигурност, напрежение остава. Натрупването на такива емоции ежедневно е пагубно за здравето ни. Като видите заглавия от рода на „ШОК! БОМБА!“ или подобни гръмки думи, изобщо не си губете времето да четете. Това са елементарни хватки на авторите, за да си гарантират повече кликове върху линка. Много често заглавието няма нищо общо със самото съдържание. Но подобен трик разчита на нездравото любопитство на повечето хора, които бързо са привлечени от тези „бомби“ и очакват да прочетат нещо наистина грандиозно. После остават разочаровани, виждайки, че няма нищо такова в материала. Но се лъжат пак и пак.
Другата „мода“, която се появи из сайтовете, са заглавия като “ Вижте какво направи еди кой си…“. Подобно заглавие няма нищо общо със стандартите на професионалната журналистика. Но целта му е, без да съобщава нищо, да привлече аудиторията да бръкне в текста и да чете. Не се поддавайте и на тези онлайн-номера.
Ако сте любители на новините, четете сериозните сайтове, сигурните източници, които демонстрират висок професионализъм и достоверност на информацията. Но не прекалявайте и с тях. Много по-полезно би Ви било да отделите време да прочетете интересна книга, да послушате хубава музика – все занимания, които ще подобрят настроението Ви и ще направят деня Ви много по-приятен.