
Какво значи „Качество на живот“?
В Wikipedia четем: Качеството на живота се отнася до общото благосъстояние на индивидите и обществата. Това е степента на благополучие и лична удовлетвореност, изпитвано от даден човек или група от хора, въпреки че в някои контексти то може да се срещне като синоним на иначе свързаното с него понятие „Жизнен стандарт“. В това понятие се влага неизмеримата по икономически показатели субективна и динамично променлива оценка за личното благосъстояние, формирана по много и разнообразни критерии от физическо, психологическо и социално естество.
- Физическото благосъстояние най-общо включва доброто здравословно състояние, физическия комфорт, режима на хранене и физическа активност, предпазването от болки и заболявания, както и способността за самостоятелно извършване на дейности, свързани с личните потребности на индивида.
- Психологическите аспекти на качеството на живота са свързани с психичното здраве, различните състояния на стрес, тревогите и удоволствията в ежедневието, различните положителни и отрицателни емоционални състояния, самооценката.
- Социалното благосъстояние е най-разнообразно и трудно измеримо, тъй като включва активността в интимния живот и семейството, приятелските отношения, професионалната реализация, развлеченията в свободното време, социалната среда и живот, придобитото образование и култура, околна среда и други.
Често свързани термини са свобода, човешки права и щастие. Все пак щастието е субективно усещане и за това трудно да бъде измерено, и други измервания се прилагат върху качеството на живот, които имат приоритет. Изследванията показват, че щастието също така не е непременно свързано с повишаването на комфорта като резултат от повишени доходи. И по тази причина стандарта на живот не взима предвид замервания на щастието. Също понякога се взима под внимание свързаната с качеството на живот концепция за човешка сигурност.
Често предполагаме, че работейки по определена цел, ние ще подобрим рязко своето качество на живот. С всяка наша дългосрочна цел идват и много различни избори и възможности. Като оценим текущото си качество на живот, ще можем да видим своите пропуски и да направим нужните подобрения.
Стъпка 1:
Разберете кои части от живота ви са най-тясно свързани с желаното качество на живота. Дали за вас това са семейните отношения, приходите ви, емоциналното ви състояние или нещо друго? Кое във Вашето поведение влияе на качеството ви на живот?
Стъпка 2:
Разберете как умът ви взема решения. Не говорим за важните решения в живота ви, а по скоро за малки ежедневни неща (като сутрешния ни ритуал по събуждане, какво избираме за закуска), които се извършват автоматизирано. Методично планиране и внимание към детайлите са ключът към подобряването на тези малки навици. Добра стъпка за началото на деня е да станете час по-рано и да отидете да потичате в парка- така денят ви не започва с напрежението от работния ден и ще се чувствате заредени с енергия.

Стъпка 3:
Опишете идеалния за вас ден. Стъпка по стъпка. Какви навици бихте искали да придобиете? Какво бихте искали да правите? С кого бихте го прекарали? Направете си списък и се старайте всеки ден да правите поне едно от нещата в него. По този начин във всеки Ваш ден ще има нещо идеално за вас.
Стъпка 4:
Започнете дневник. Когато поставите целите си на лист хартия значително се повишава вероятноста да ги реализирате. Отделяйте по няколко минути на ден да записвате стъпките, които предприемате към целите си и по три неща, които са ви направили щастливи за деня. По този начин фокусът ви ще е върху положителните, а не негативните аспекти от живота ви.
Стъпка 5:
Скъсете пътя. След като сте си постави целите, разберете какво ви дели от тях. Често това може да са пари или определени умения. Има милиони хора, които са се сблъсквали с подобни на вашите проблеми и са се справяли с тях по различен начин. Използвайте различни онлайн източници да почерпите опит от техните преживявания.
Стъпка 6:
Намерете подкрепа. Ако искате да промените някой вреден навик, като храненето с нездравословна храна или липсата на спорт, винаги може да потърсите подкрепата на близък човек. Работете заедно, за да постигнете по-добри резултати. Един от най-лесните начини да се храните здравословно в къщи е като намалите наличието на нездравословни храни в дома ви. Този избор се прави доста по рано- когато пазаруваме храната. Ако сте в магазина, може да намалите изкушенията от нездравословна храна като се придържате към предварително съставен списък.
Стъпка 7:
Оценете резултатите си. Тук отново може да използвате дневника си и да записвате в края на деня колко от поставените цели сте успели да изпълните и с колко не сте се справили. Рефлектирането върху действията ви може да ви даде нова перспектива за нещата и да спомогне за постигането на целите в следващия ден. Ако си партнирате с ваш близък човек, винаги преглеждайте взаимните си бележки и давайте градивна критика.
Стъпка 8:
Бъдете готови за „продуктивен“ провал. Опитите за промяна на качеството ви на живот може не винаги да се увенчаят с успех. Пробата и грешката са неминуема част от пътя за по-качествен живот, търсейки успешната за вас формула.
Препечатано от www.QualityofLife.bg
Сн.www.sustainable-environment.org.uk
www.guideposts.org