0 0
Време за четене3 Минути, 40 Секунди

В живота има немалко поводи да бъдат почетени и зарадвани роднини, близки и познати – не само на празнични дати, но и в ежедневието. Традицията е стара като света. И винаги основни са били уважението и вниманието, а не излишната щедрост или ненужното пренебрежение. А колко по-добре е този жест да съответства на характера, интересите и начина на живот на този, за когото е предназначено вниманието! И още нещо – не само да се получава внимание е приятно, а и то да се оказва! Това е израз на нашето отношение към другите. Именно поради това не бива то да бъде свързвано с неговото материално изражение.

Поводите са общоприетите празници (Нова година, Рождество Христово, Великден, Свети Валентин, денят на пролетта и др.), семейните и личните тържества (рожден или имен ден, годишнини и т. н.), а към тях можем да прибавим всеки приятен, макар и най-обикновен случай, за да поздравим някого.

ВИДОВЕТЕ ПОДАРЪЦИ

Официални подаръци – цветя (букет или в кошница), художествено оформено печатно издание, маркова напитка, кристал, бонбони (в кутия), картина или графика.

Предмети за гардероба – чанта, шал, кърпа за глава, мъжка риза, ръкавици, колан, чехли, плат за костюм.

Гастрономически – торта, чай, кафе, какао, шоколад, плодове, напитки.

На пушачи – запалка, красив пепелник, пури и лули (само на любители или колекционери).

­На чужденец – национално художествено или характерно занаятчийско произведение, албум за страната, грамофонни плочи, Си Ди, напитки (на Запад даването на подаръци не е така разпространено, както на Изток).

Ювелирни изделия – обеци, колиета, брошки, браслети и т. н. (естествени и изкуствени или филигранни копия*).

В една известна песен на Мерилин Монро има такъв текст: “Брилянтите са най-добрите приятели на девойката.” Струва си едно предупреждение – такива скъпоструващи подаръци се дават само на много близки хора. Ако се поднасят на приятели и познати едновременно с други хора, те поставят в неудобно положение както тях (чиито съответни подаръци е възможно да са по-скромни), така и получателя (той едва ли би могъл да отговори по същия начин).

Козметика – парфюм, тоалетна вода, козметична чантичка и др.

За дома – полилеи, аплици, посуда, прибори за храна; покривка със салфетки; домакинска чанта и т. н.

Разни – албуми (за марки, диапозитиви, снимки), маркова писалка, портмоне (в него задължително се слага монетка от чужда валута); барометър, компас, саксии, предмети за автомобила, за екскурзия (ако е известно, че получателят се интересува от такива неща), декоративна възглавница и др.

Снимки: free pik

Твърде важно е да се предпазим от нежелани подаръци: предмети, асоцииращи се с болести (термометър), остри предмети (ножът се свързва с рана, ако случайно получите такъв подарък, “откупете” го символично с няколко дребни монети), носни кърпички (сълзи, също се “откупуват”), свещници (огън, пожар), ръчен часовник, огледало и т. н. Мъжете трябва много да внимават какъв парфюм подаряват – дали това е нейният, на дамата! Господата от своя страна могат да получават предмети за гардероба си (ризи, вратовръзки, чорапи) само от съпругите си или от близки приятели. Бельо се подарява само в семейството и в краен случай между много близки приятели. Никога не се даряват лични или семейни стари вещи. И едно предупреждение: на мъж, особено пък от жена, цветя не се подаряват (това е допустимо само на болни и доста възрастни хора).

Естествено, това съвсем не е някакъв задължителен или още по-малко всеобхватен списък на взаимните подаръци. Изборът е нещо твърде отговорно и сериозно, изискващо не само средства, но и вкус и такт. Своевременното решение до голяма степен би ни облекчило. А предварителната информация за повода и човека е повече от желателна. Колкото по-добре го познаваме, толкова по-затруднени сме, защото знаем какви са предпочитанията и интересите му, а желанието ни е да бъдем полезни и приятни. Ами ако той е поздравен и от други хора, няма ли да се повторят предметите? В такива случаи изходът е в договореността за разпределение на подаръците.* При непознати и малко познати може внимателно да се попитат познаващите ги по-отрано хора, но в никакъв случай самите тях. По-добре е тогава безличен, но не излишен предмет.

Впрочем на тържества с по-масово участие (сватби, кръгли годишнини и т. н.) домакините в редица страни практикуват заедно с поканите или да информират гостите какви предмети са им необходими, което донякъде води до риск от повторения, или да посочат определен магазин, откъдето те могат да се купят (там продавачите поемат ангажимента да информират до момента какъв предмет е избран).

Цветята са универсален подарък, но на тях ще отделим специално внимание в друга статия!

Дипломация и протокол“, Йордан Кожухаров, изд. „Труд“

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon