2 0
Време за четене4 Минути, 44 Секунди

Чували ли сте фразата „Old money style“(Стилът на старите пари“)? В нея се крие интересно послание – не само за начина на обличане на определена класа, но и за нейното поведение в обществото. Това са заможни хора, които се радват на материално благополучие поне от две – три поколения назад. Обикновено всички са завършили най – престижните колежи и водещите в света университети, заемат висшите позиции в големи семейни корпорации и задачата им е да умножат наследеното от предците им. Често общуват само в своя затворен кръг и трудно допускат външни хора. В едно от малкото си интервюта представител на рода Родшилд заяви, че при тях дори има желязно правило да се женят помежду си, за да остава огромното богатство в рамките на семейството. Това също е интересен нюанс, но в случая ще говорим за стил.

Много лесно можете да разпознаете „Old money style“. Няколко ключови думи характеризират този стил на обличане – вкус, мярка, качество. Разбира се, трябва да добавим и високи цени. Защото качеството струва скъпо. Най – общо казано това е един малко консервативен, но пък много елегантен стил. Правила има за всяко житейско събитие – какво да облекат на голф игрището, на яхтата, на делова вечеря, на среща с приятели, на сватба, в офиса и т.н. Съответно има и определени марки, които са предпочитани от тези хора и по които също се разпознават.

Цар Симеон II и сестра му княгиня Мария Луиза на бал в Ню Йорк

Ако погледнете жените от тази обществена група, никога няма да видите някоя от тях, облечена в шарена дреха. „Бъбриви“ десени с цветя, пеперудки, котета и кученца и други подобни волности са абсолютно неприемливи. Блясък е допустим само в роклите за коктейли и вечерни събития. В останалото време водещи са луксозните качествени материи, отличната кройка и съчетаването на цветовете – максимум два до три в тоалет. Един от най-популярните примери за този стил е бежовото и бялото. Предпочитани двойки цветове са също синьо и бяло, бежово и светло синьо, кафяво и бежово, кафяво и бордо, екрю. Бижутата обикновено са наследствени и са със скъпоценни камъни и злато, качествени перли, часовниците – стилни, ненатрапващи се, но пак висок клас. Аксесоарите – шапки, шалове, ръкавици, са задължителни и в тон с тоалета. За екстеншъни в косите, за нарязани джинси, тениски с камъни, маникюр с брокат или с някакви фигурки, за изкуствени материи и други подобни и дума не може да става. Визията винаги е спокойна, обрана, излъчва класа и достолепие. Както тези хора не изпитват необходимост да демонстрират богатството си, защото само фамилното им име говори достатъчно за това, така и нямат нужда да изпъкват с някакви прекомерно натрапчиви дрехи.

Принц Уилям, принцеса Кейт и принц Хари

При мъжете от тази класа нещата не са по-различни. В много случаи те имат лични шивачи от ателиета, които са правили костюмите на бащите и дядовците им. Безупречната кройка е ключова за визията им. При господата можем да добавим и страстта към малки спортни коли, играта на голф, конни надбягвания, тенис – събития, които изискват и съответния дрес код и който те спазват с лекота. Много очевидна е разликата при господата, когато имаме „стари пари“ и новобогаташи, както сме свикнали да наричаме хората, направили пари през последните десетилетия. Вторият вид няма да пропуснат да облекат ярки дрехи, на които отдалече се виждат етикетите на популярни луксозни марки. Някои даже се „брандират“ отгоре до долу. Особено популярен сред новобогаташите е например брандът „Филип Плейн“. За съжаление, вече има толкова много евтини ментета, че логото може да се види на мъже от всяка социална група и във всякакви магазини – от битака в София до моловете в Милано и Дубай. При мъжете и жените от сой, както се казва, парад на етикети няма да се види никога. Кройката, качеството на плата сами говорят за парите, които са похарчени за костюма. Нито пък ще ги видите сляпо да следват последните писъци на модата. Те са наясно, че това е временно и не си струва излишно харчене на пари за нещо, което след два месеца ще изглежда демоде. А класиката е вечна.

Сем. Кенеди

Обикновено представителите на „Old money style“ се чувстват комфортно във всяка протоколна дреха, защото са научени на това от много малки. Протоколът е неразривна част от ежедневието им. Докато отскоро забогателите, „New money style“, тепърва учат тези правила и понякога, дори без да искат, попадат в неловки ситуации. Нещо като абитуриентка, която за първи път облича пищна дълга рокля и се държи малко комично, опитвайки се да се справи с този непривичен за нея гардероб.

Хубавото е, че когато човек иска да следва утвърдения елегантен стил, няма нужда от милиони, за да постигне същото излъчване, макар и с по-скромни средства. Достатъчно е да се спазват цветовите правила и да се търсят дрехи с качествена кройка и материи. Намират се и среден клас марки, които предлагат такава продукция.

Жените Кардашиян/ Mazur/Getty Images

Ако трябва да приведем конкретни примери за подражание, то веднага можем да споменем Принц Уилям и принцеса Кейт, Джаки Кенеди. В тази посока е и стилът на Мелания Тръмп с уговорката, че семейството не се числи към класата на „старите пари“. Като пример от противоположната група на новобогаташите можем да погледнем стила на риалити звездата в САЩ Ким Кардашиян и ще си дадем сметка за огромната разлика – както казахме в началото и в дрехите, и в поведението, и в ценностите. За България какво да кажем – поради унищожаването на буржоазията през 50-те години на миналия век, трудно можем да говорим за класа на „старите пари“. По-скоро през последните десетилетия избуя кастата на новобогаташите, за жалост, в повечето случаи без всякакъв вкус и стил. А това, което много от младите хора следват, по-скоро е тотална липса на елегантост, нещо като нашенски „NO money style“.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon