Бащите ще ме разберат най-добре. Имаш малко момиченце. То те гледа с възхищение. Ти си бог. Ти си нейният герой. За тази статия бях провокиран от споделеното с мен: „Баща ми ме биеше и няколко пъти съм виждала бялата светлина, така че съм си мислила: „Сега ще умра“. В. на 30 г. „Баща ми не ме разбира. За него аз съм роб, който само трябва да изпълнява командите му“. Л. на 16 г. Вече ви е ясно, че днес ще се занимаваме с една специална връзка – тази на бащата с дъщеря му.
Знаете ли, че до средата на 70 -те години бащата като модел за подражание в семейството беше встрани. Той беше този, който работеше безкрайни часове, за да носи пари вкъщи и нямаше думата при възпитанието на децата си. Майката беше тази, която се заемаше с обучението и възпитанието им. От само себе си се разбира, че майчината любов е незаменима и както всички знаем, са написани безброй стихотворения и са изречени думи на възхвала към майката чрез множество художествени форми. Но онеправдахме ли бащата?
Векове наред българите са живели в патриархално общество, но думата вкъщи винаги е имала жената –гласно или негласно. Домът и възпитанието на децата винаги са били нейна грижа, въпреки безспорния авторитет на мъжа. При социализма, когато идеологията пропагандираше равенство между двата пола, когато жените навлязоха смело в мъжки професии и работеха наравно с тях, ролята им в личния свят също стана по-голяма. Затова не е изненада, че в много фамилии именно майката се изявява като глава на семейството. В края на краищата времената пак се промениха и сега бащите участват активно във възпитанието на децата по различни начини. Струва си да се отбележи, че според експертите здравата връзка баща – дъщеря играе решаваща роля в развитието на нейната личност в живота й на възрастен.
Но да видим кои са уроците, които дъщерята трябва да получи от бащата?! Най-напред смятам, че това са уважение и учтивост. Мъжът в семейството трябва да покаже своята сила като уважава членовете на своето домакинство, да не говорим за жените в живота му (съпруга, дъщеря). Така по красив начин той показва любовта, привързаността, приоритетите си като в същото време дава на дъщеря си урок по доброта и уважение -качества, които един ден тя ще търси и в съпруга си.
В йерархията на уроците на второ място се появява чувството за сигурност. Бащата трябва непрекъснато да доказва, че е до дъщеря си, че я изслушва, подкрепя и винаги ще бди над нея, за да е в безопасност. Разбира се, това изисква не само думи, но и действия!
Следват усмивката и радостните моменти. Помислете колко много радост изпитвате, когато виждате децата си да се смеят. Особено когато ти, татко, си предизвикал усмивката на дъщеря си. Проявявайки чувство за хумор, вие й предлагате безценни моменти.
Интересът и доверието. Всяка дъщеря иска да привлече вниманието на баща си и да се почувства като негова принцеса. Затова трябва само да водите (дискретно, докато расте) разговори с нея, да я слушате, да я съветвате, но без да я критикувате или осъждате. Проявявайте жив интерес към всичко, което преживява и споделя. Доверие – свобода. Коя дъщеря, особено в юношеството, не търси своята свобода? Особено ако вкъщи има и син, който, откакто се е родил, има свободата да прави каквото си иска и най-вече да се връща след дискотека рано сутрин! Така че покажете доверие, без значение, че ще я „наблюдавате“ дискретно. Нека тя прави грешки. Вие бъдете до нея. Но не забравяйте, че тя също ще направи и много правилни избори.
Уникалност. Още от ранна възраст момичетата искат да бъдат харесвани, особено от първия мъж, с когото се запознават от раждането си – бащата. Затова накарайте дъщеря си да се почувства красива, уникална, умна. Не забравяйте, че така ще се чувства тя, когато порасне. Ако не чувства опеката на баща си и неговото правилно отношение към нея, той я обрича един ден да страда във връзките си с мъжете, да бъде потисната, депресирана, не рядко и малтретирана. Именно бащата поставя основите на самочувствието на бъдещата жена.
Привързаност – разбиране. Оставете неудобството настрана и подходете към дъщеря си с обич и разбиране. Не е нужно да сте напълно съгласни в дискусиите ви. Но е важно тя да почувства, че я изслушвате, разбирате и й съчувствате. Научете я на стойността на покаянието и прошката. Разбира се, тя ще направи грешки и вероятно ще направи неща, които ще ви разстроят. Бащата трябва да прости и да не се сърди. „Подкрепям те. Прощавам ти“. Това са изреченията, които иска да чуе всяка дъщеря. Бъдете приятели! Какво по-хубаво от това да видиш баща и дъщеря в парка или на детската площадка, или по-късно да пазаруват в магазина или да отидат заедно на кино?! Споделянето на нейните интереси е безценно.
Последна, но най-важна е любовта. Кажете с думи, че я обичате и го покажете на практика. Изпълнете ежедневието с любов. Няма да я разглезите, не се притеснявайте. Тя също ще се научи да обича. Така ще й покажете най-важните уроци. Така вашето момиченце ще стъпи здраво на краката си и няма да се отказва от целите си; ще опитва и няма да се предава; по-добре ще управлява стресовите ситуации в живота си; ще има самоуважение и самочувствие; ще бъде по-здрава физически и психически. И най-важното: ще знае на какъв мъж да има доверие и от какви мъже да бяга далече.
Да, бащинството очевидно не е лесна задача. Но си заслужава всички усилия на света. Бащите са модел за подражание не само за синовете си, но и за дъщерите си – разбира се, по малко по-друг начин. Ако синът иска да е силен и успешен като бащата, то дъщерята търси в него закрила и опора. И това е през целия й живот. „Не мога да се сетя за друга нужда в детството, толкова силна, колкото е нуждата от бащина защита“, пише големият Зигмунд Фройд.
Автор: Валентин Атанасов- психотерапевт, сексолог, журналист
За контакт: https://www.facebook.com/psichologygd.bg