На 6 януари 2025г. Н.В.Царица Маргарита отбелязва своята 90-та годишнина! Не е лек пътят й от дете на испански аристократи, убити по време на Гражданската война, когато е била едва на две годинки, през семействата на роднини, които са се грижили за нея, през католическите пансиони в Западна Европа, до успешната кариера на бизнес дама в родината й и любимата съпруга на последния български Цар – Симеон II. Майка на пет деца и баба на единадесет внука. Изживява стоически най-голямата мъка – да изпрати в последния му път първородния си син. Скромно и достойно стои до съпруга си в неговата обществена мисия вече 63 години! Една от най-елегантните дами в европейската аристокрация. Говори няколко езика като научава и български при това на около 70-годишна възраст!
Екипът на BWoman честити рождения ден на Н.В.Царица Маргарита с откъс за нея от книгата „Отвъд PR-а“ на Цветелина Узунова. „Винаги, когато съм консултирала или обучавала политици на високи позиции и са ме питали как да присъства и да се държи съпругата, съм давала за пример нея. За мен тя е единствената, която показва правилното поведение на жена до държавник. И няма как да е иначе. Класата си е класа“, сподели авторката на книгата, която е журналист и консултант по стратегически комуникации.
…Когато министри или други политици са ми задавали въпроса – съпругата да присъства ли, как да се облече, къде да застане, винаги съм им казвала да гледат Царица Маргарита. За мен именно тя е образец за правилно присъствие на съпругата до един държавник. Същия съвет давах и когато се интересуваха от своя външен вид. “Достатъчно е да копирате Царя” – така им казвах и те бързо навлизаха в дебрите на протокола, при това някои от тях доста успешно. С изненада установяваха, че Цар Симеон винаги е облечен адекватно и на събитието, на което присъства, и на климата. Неведнъж специалисти по протокол са отбелязвали неговата и на Царицата елегантност, която не се дължи на демонстрация на модни марки, а на качество и добър вкус, възпитаван от най-ранна възраст.
Първото обучение, което организирах в началото на мандата през 2001 г., беше по протокол и то специално за дамите – депутати и министри от НДСВ. Присъстваше и Царица Маргарита. Исках всички да се запознаят с нея и на живо да попият от излъчването й. Присъствието на Царицата до Негово Величество винаги е било скромно и дискретно. Това именно я отличава от множество познати ни дами, съпруги на мъже на високи позиции. И няма как да е иначе. Просто тя е от друг сой, казано директно и накратко. В официалния сайт на Българското Царско семейство можете да прочетете: Дъщеря е на Мануел Гомес-Асебо и Модет, втори син на маркиз Де Кортина, и на Мерседес Сехуела и Фернандес.
Баща й е държавен съветник и адвокат на търговски и банкови дружества. След началото на Гражданската война в Испания родителите є са арестувани от комунистите и след тримесечен престой в затвора са екзекутирани. Тя е била едва двегодишна! За нея се грижи близкият приятел на баща й маркиз Де Каса Писаро, при когото остава до май 1937 г. Заминават за Северна Испания, но поради войната са принудени да минат през Валенсия, Барселона и Франция. В края на лятото пристига при баба си доня Маргарита Модет, където остава до 1940 г. След смъртта й заживява при настойника си, чичо й Хуан Гомес-Асебо, маркиз Де Сурхена, а след неговата кончина отива при другия си чичо маркиз Де Делейтоса. През есента на 1950 г. Маргарита постъпва в колежа “Свето сърце” в Брюксел.
След обучението си, вече пълнолетна, тя се завръща в Мадрид и се установява в свой собствен дом. Пътува много из целия свят. Светските издания се надпреварват да пишат за нея и да публикуват нейни снимки, защото е сред най-красивите аристократки на Испания по това време. С Цар Симеон се запознават през 1956 г., преди той да постъпи във военната академия Valley Forge в САЩ. Срещат се отново в Мадрид след година. Известни са обстоятелствата около сключването на техния брак. Поради факта, че тя е католичка, а той православен, се налага да получат разрешение от Ватикана. По тази причина Царят два пъти разговаря с “Българския папа” – Йоан Павел XXIII. На 14 януари 1962 г. е извършена първата от трите им брачни церемонии. Втората е седмица по-късно в Лозана, където сключват граждански брак пред кмета на града. А третата – църковната, е във Вевей на следващия ден. На нея присъстват и много български емигранти. Благославят ги нюйоркският митрополит Андрей и руският епископ за Швейцария. Когато са й задавали въпроса какво ги свързва толкова дълги години заедно, Царицата се шегува, че е “много трудно да разтрогнеш три брака – почти невъзможно”.
Показателна случка за невероятния характер на Нейно Величество е споменът ми от един празник на розата в Казанлък. Кметът даде официален обяд за Царската двойка. Когато при ключи, Царицата се изправи до масата, но тихичко изстена от болка и пак седна. Нещо беше станало с глезена й, не можеше да стъпва. А по програма предстоеше да посетим розоварна и да се срещнем с хората на площада. Предложихме й кола да я върне в София, но тя отказа. Даже се притесни от това суетене
около нея. Поставиха й ластичен бинт и тя издържа стоически няколко часа ходене, без дори да изохка. Единственото, за което помоли, беше през цялото време да вървим с нея под ръка, за да има опора – така можах да й помогна по някакъв начин. Излишно е да казвам, че никой от множеството, което ги очакваше, дори и не разбра за проблема.
На 66-годишна възраст Царицата научи български език, за да разговаря свободно с многото хора, с които се срещат с Царя. Вероятно фактът, че и тя знае няколко езика, е улеснил усвояването на още един. Любопитен момент в нейната професионална реализация е това, че тя е била собственик на първото в Испания списание с икономическа насоченост. А почитателите на класическото изкуство у нас вероятно много се учудват, когато я видят да паркира около сградата на Националната опера и да посещава сама спектакли, когато Царят е възпрепятстван. Други пък са я засичали да пазарува в известна верига супермаркети и са ме питали “Ама как така е сама, без охрана и лимузини, без да вдига шум около себе си?!”
При една от първите ни срещи веднага забелязах изключително интересна брошка на ревера на Царицата. Тя е с формата на България и е сред бижутата, които имат особена емоционална стойност в Царското семейство. Има и интересна история, която разказах в статия за сп. HELLO. През 1957г.
Царица Йоанна получава оригинален подарък от приятели. Те поръчват на бижутер да изработи златна брошка с географските контури на страната ни. В средата има малка корона. На картата бижу са отбелязани само три точки – София, Варна и Евксиноград. На тези места са инкрустирани бял, зелен и червен камък – цветовете на националния флаг. На гърба е написано посвещение на френски език “На нашата добра приятелка – Царицата на Българите”. Датата е 21 май 1957 г. Когато след дългогодишно изгнание Царица Йоанна стъпва отново на българска земя през 1993 г., по време на целия си престой тя e носила до сърцето си именно това бижу. Царица Маргарита наследява брошката “България”, както я наричам. Тя беше с нея и по време на официалното посещение на испанския престолонаследник принц Фелипе и съпругата му принцеса Летисия през февруари 2006 г….
„Жените и политиката“ – откъс от книгата на Цветелина Узунова „Отвъд PR-а“, изд. „Труд“.
Използвани са снимки от личния архив на авторката на книгата, на царския семеен фотограф Параскева Георгиева, на Правителствената информационна служба, на фонд за опазване на историческото наследство „Цар Борис III и Царица Йоанна“, както и от чуждестранни медии.