0 0
Време за четене1 Минути, 18 Секунди

Точно на 21 март през 2006г. в интернет се появи социалната мрежа Twitter. Датата и името вероятно не са избрани случайно – в деня на пролетното равноденствие и с глола „чуруликам, бърборя“ от английски език. Характерното за мрежата са кратките постове – до 140 знака, които бързо добиха популярност като туитове. Гражданите на САЩ са особено активни и използват именно този канал за онлайн комуникация пред останалите. За разлика у нас, например, където Фейсбук все още е предпочитан на фона на нарастващата употреба на Тик Ток, особено сред по-младите хора.

Още със стартирането на Туитър, чието седалище е в Сан Франциско, Калифорния, собствениците печелят милиарди долари. Това влияние сред хората естествено беше използвано активно от някои партии и политици. Стигна се дори до там профилът на Доналд Тръмп да бъде изтрит от админите. Което е много явна демонстрация за политическите пристрастия на екипа.

44 милиарда долара – толкова даде за Туитър най-богатият мъж на планетата Елон Мъск през октомври 2022г. „Птичето е на свобода“ гласеше първият му пост, с което отправи послание, че вече няма да има цензура в мрежата. Той смени и името на X, както и логото. Мъск уволни и голяма част от ръководния екип.

В някои държави – Китай, Иран, Северна Корея и други, мрежата е забранена и няма допуск до нея. Но това не притеснява Мъск, защото стотици милиони по цял свят я използват ежедневно. Което, естествено, покачва и приходите от реклами. Бизнесменът твърди, че не е направил тази сделка, за да стане още по-богат, а за да „помогне на чонечеството, което обича“.

Колаж: variety.com

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon