На 85 – годишна възраст в Москва почина големият руски дизайнер Вячеслав Зайцев. След себе си той оставя много ярка следа в изкуството на модата.
Още през 60-те години на миналия век влиятелните медии в Западна Европа го наричат „Съветският Диор“ или „Червеният Диор“. Неговите тоалети са пищни, впечатляващи и запомнящи се, носят духа на руската аристокрация от времето на империята. Но в същото време той възражда елементи от народните носии като им придава блясък и изисканост. Особено популярни са тоалетите, които вплитат в себе си мотивите от традиционния руски женски шал.
Слава, както всички го наричат, е роден на 2 март 1938г. в Иваново, Московска област. Баща му става жертва на режима на Сталин и загива в един от съветските лагери за инакомислещи. Майка му работи като чистачка и перачка, за да издържа семейството. Заради това, че баща му е обявен за „враг на народа“, вратите пред младото момче навсякъде са затворени. Не му разрешават да учи в желаните от него висши училища- нито в театралното, нито в училището за пилоти. През 1952г. го допускат до факултет по приложни изкуства. Именно там се заражда неговият интерес към производството и дизайн на платове. Заради отличния му успех, бива приет в Текстилния институт в Москва.
В средата на 60-те години става главен дизайнер на Дома на моделите- водещата за времето си модна къща в Съветския съюз. От онези години до днес модният бранш в Русия е доминиран от Зайцев и от още един уникален дизайнер- Валентин Юдашкин. Двамата обличат висшето общество в страната, включително и съпругите на висшите държавници при техни официални визити в чужбина.
През 2007г. Зайцев става водещ на първото по рода си телевизионно предаване „Модна присъда“. По-късно мястото му заема модният историк Александър Василиев ( в червения костюм на снимката горе). Предаването печели многомилионна аудитория и, освен да е забавно, има за цел да възпитава вкуса на зрителите по отношение на облеклото и аксесоарите. „Модата е за глупавите, стилът е за умните“, обича да казва Зайцев приживе като винаги подчертава, че е избрал своята религия, на която служи цял живот- красотата и естетиката. Той никога не е проявил интерес да постигне световна слава и да работи някъде в чужбина. Остава верен на корените си и подкрепя през целия си творчески път млади руски дизайнери като ги съветва да не се влияят от модните тенденции, налагани от западноевропейските столици, а да създават свой уникален стил. Любопитна статистика сочи, че създадените от него тоалети са толкова много, че с тях могат да се облекат всички участници в парадите на Червения площад.